Děkuji pane Lapine, máte mou poklonu.
V onom dokumentu je spousta věcí, pod které bych se mohl podepsat.
Přesto si neodpostím poznámku - I ve vašem dokumentu je graf sluneční aktivity - z něj vyplývá, že na konci období maxima posledního slunečního cyklu, byla sluneční aktivita téměř NEJVYŠŠÍ od ... začátku grafu, ostatně je to na oné křivce zřejmé, že stoupá od začátku dvacatého století, a posledních cca 30 let se více či méně stabilizovala na poměrně vysoké úrovni, přičemž poslední cyklus byl podle všeho jeden z nejsilnějších.
V dalších letech, pokud mám věřit astronomům, je očekáváno delší období slabších slunečních cyklů, čili oslabení zářivosti slunce, která prý byla v posledním desetíletí nejsilnější za posledních 8000 let.
Pakliže je to vše pravda a vývoj letošního počasí tomu i nasvědčuje, za nějakých 20 let tu budou páradní zimy
On CO2 stoupá, nicméně není to také dáno tím, že slunce je "vysoko" již nějakou řádku let a v podstatě je to reakce ekosystému na toto? Tím neříkám, že člověk neprasí ovzduší, jenom chci zdůraznit, že CO2 je ze všech plynů, které vypouští člověk ten nejméně škodlivý, ba v mnohém prospěšný (růst rostlin apod.)
Nezlobte se, že se opět vracím ke své otázce:
Proč tedy se mluví hlavně o CO2 a nepíše o frakcích prachu, benzeopyrenech, o svinstvech, které musí dýchat mé či Vaše děti. To je podstatné, nikoliv CO2, jehož vliv na klima země je více či méně sporný. Nesporné je, že PM 2.5 se dostanou všude, do nejjemnějších sklípku plic i na ony ledovce, které má rozpouštět co2. Jsou pak tmavší. Nesporné je, že limit povolené koncentrace PM10, nejčastěji měřené frakce prachových částic, je v našem regionu překročen během větší poloviny roku, přičemž vím, že i daleko menší množství onoho sajrajtu je pěkně škodlivé lidem i přírodě.
Jsem přesvědčen o tom, že značnou část oteplení posledního desetiletí má na svědomí vedle slunce rostoucí tepelný ostrov městských aglomerací, asfaltové plochy megamarketů včetně jejich výkonných klimatizačních jednotek, v obecné rovině úbytku zeleně ve městech a především na jejich okrajích. Proč není zmíňován či zvýrazňován tento faktor? Britští vědci letos vypočítali, že patřičně ozeleněná plocha ve městech, je schopna snížit teplotu v blízkém okolí o dobré 4 stupně během letních veder. Nedošlo by pak k minimálně částečné eliminaci tepelného ostrova, potažmo minimálně části oteplení, pokud za něj může člověk? Pokud ne, tak aspoň bude při provedení ozelenění měst tam aspoň příjemněji.
Mějte se hezky a přeji příjemný večer
Adam