od Obusek » 15. 09. 2017 12:40
Ohledně zimy 2017/2018 je pochopitelně ještě brzy něco předpovídat. Ale pokusím se o nějaký kvalifikovaný odhad (spíše tip).
NAO:
Byla vysledována závislost polarity indexu NAO v zimě na rozložení teplot vody v Atlantiku severně od rovníku v období května předcházejícího dané zimě. Pro negativní NAO, což je výrazný spolupůsobící faktor pro chladnou zimu v západní a střední Evropě, je výhodné, když se vyvine tripól ve formě teplého pásu vody v rovníko-karibské oblasti (letos splněno), chladné vody mezi pobřežím východního USA a Španělska/Francie (letos splněno) a teplého pásu vody od pobřeží východní Kanady podél Grónska a Islandu až k Irsku (tam letos jen velmi neochotně vznikala lehce teplejší vodní masa než ve středním pásu, ale koncem května tam cosi, co požadovaný tripól, byť nevýrazný, vzniklo). Z toho lze usuzovat, že nacházející zimu by se mohlo NAO udržovat víceméně v neutrální pozici, takže na kvalitu zimy budou mít výraznější jiné vlivy než NAO.
QBO:
Quasi-biennial oscillation je odvozen od síly a směru rovníkových zonálních větrů ve stratosféře. Když tyto větry směřují k západu je index pozitivní, když k východu, je negativní. Byla vypozorována korelace mezi silou jetstreamu v severním Atlantiku a QBO. Negativní QBO favorizuje slabší jetstream, který také více meandruje a zvyšuje pravděpodobnost studených výlevů do nižších zeměpisných šířek. QBO nedávno přepnul z pozitivní do negativní fáze, která by měla trvat 28 nebo 29 měsíců, tudíž by mělo pokrýt celou nadcházející zimu.
ENSO:
Je velmi těžké předpovídat ENSO na dobu několik měsíců dopředu, ale v tuto chvíli je pravděpodobnost neutrálního ENSO okolo 55%. Neutrální ENSO bude znamenat, že vliv budou mít tuto zimu jiné faktory.
Solární aktivita:
To je běh na dlouhou trať a myslím, že i když jsme v sestupné fázi směrem k minimu očekávanému v druhé polovině roku 2019, tak bude několik let trvat než se toto projeví a navíc nesmí nastat kompenzující faktory (např. El Niňo).
ZIMA 2017/2018 na území České republiky:
Je šance na zimu okolo dlouhodobého normálu s tím, že v západní polovině Čech by mohla být i mírně podnormální. První polovinu zimy čekám s výraznými výkyvy (padnou teplotní extrémy pro tuto zimu a to oběma směry) a s vyššími srážkovými úhrny než ve druhé polovině, která bude výrazně sušší, ale s delším obdobím trvalejších mrazů, které ale nebudou nikterak silné.