Ahoj,
nedivím se naříkáním Edwinak nad současným a minulým počasím, vůbec ne, já jsem však s nynějším počasím nadmíru spokojen. Je to opravdu zasloužené babí léto, prakticky žádný zářijový den takhle krásně, ani teplo, nebylo. Relativně obstojně teplé jsou i noci - v říjnu nejčastěji mezi 5-10°C u nás a maxima už několik dní nad dvacítkou s celodenním výpekem.
Rozumím Edwinak, protože právě JZ Čechy jsou nejvíce se oteplující část republiky a také nejvíce se vysušující. Krajní Jižní a JV Morava to samozřejmě zná déle, ale když řeknu, že tam jsou na to zvyklí, tak to sice není moc košer, ale je to fakt. Jedná se o to, že dříve převažovala západní složka proudění, nyní je to JZ. Nejsušší už tak není jen Žatecko a okolí, stíněné západními horami, ale "nově" jsou to i lokality za jihozápadním pohořím - Českým Lesem a Šumavou. Rovněž tak zde vyrostly teploty, průměrné roční jsou posledních cca 5 let mezi 9-10°C, v roce 2014 a 15 dokonce i přes 10°C, což je normál pro zcela nejteplejší střed Prahy nebo ještě více než pro Břeclav a Hodonín. A je úplně jedno, že jsme dost přes 400 metrů nad mořem. Dokazuje to i fenologie, rašení, první kvetení atd. je u nás u mnoha dřevin mezi prvními v rámci ČR. Rovněž dozrávání plodů u nás probíhá totožně s nejteplejšími oblastmi ČR a zejména letos dokonce u některých druhů totožně s nejteplejšími oblastmi SR.
Pěstujeme několik set druhů a odrůd ovoce a porovnáváme totožné odrůdy s desítkami pěstiteli po celé republice i za hranicemi, například Asimina triloba, odrůda Prima, což je rostlina původní ve středu a východě USA, u nás letos dozrál 30.9., přičemž na severu Maďarska okolo 15-20.9 a na jihu Slovenska a na Břeclavsku okolo 25.9., přičemž rozdíl mezi námi a takovým Břeclavskem by měl být cca 3 týdny až měsíc, mezi námi a Maďarskem až 6 týdnů...
Co se týče reakce dřevin a rostlin na minulé a aktuální počasí, jak se zajímal Adi, zatím je vše celkem v normě, ovšem pro to, že teplé období teprve začalo. Již je ale patrné, že se nalévají pupeny některých dřevin až dost. Čili uvidíme v následujících týdnech.
O víkendu však návštěva průhonické dendrologické zahrady občas ukázala první zvláštnosti, například kvetoucí americká lípa, nebo odkvetlý jírovec maďal, tvořící malé plůdky (druhá perioda plození).