Ahoj,
Zásadní problém změny cirkulace je ten, že fronty jdou více od západu až JZ. I s chladnějším vzduchem. Takřka zcela vymizel pojem SZ až S proudění po přední straně výše nad VB či severozápadní Evropou. Čistý sever nebyl ani jednou.
Takže i když jde chladnější vzduch ve výšce - 850 hpa je pod průměrem - nestačí to důle ani na normálové teploty, neboť proudění od západu v přízemní vrstvě je poměrně teplé.
Takže dnes v jakože chladnějším proudění, jsme měli 3 nad nulou přes den a večer na nulu to spadlo po sněhové přeháňce.
Takové bývaly často oblevy, nebo začátky ochlazení, kde posléze postupující fronta od SZ se zasekla o Alpy a pak nás to zasypalo sněhem už při podnulových teplotách z vzniklé frontální vlny. Tohle není. Nepamatuji, kdy byly naposledy při SZ až S proudění krásně, vydatné sněhové přeháňky, nemluvě o oné vlně, kde 20 cm nebyl žádný problém. Jaro nepočítám, jako zimní období. I vloni byl poměrně velký nedostatek sněhu.
Takže ochlazení zde bývají buď symbolická, jako to nynnější, nebo pak po přechodu fronty s rychle nastupující oblasti vysokého tlaku, za kterou nám buď rychle nastoupí teplý JV/J nebo naopak nastané studenější SV proudění. Obojí je špatně aspoň z hlediska sněhové pokrývky. Zkrátka se celkově změnil úhel proudění a to i v létě o cca 30 stupňů směrem k západním, až jižním směrům.
Výhledy jsou jasné. Teplo od 23. Jasně, modely se líší v tom, zda nastane ožralý zonál, (tam by bylo nad nulou vlastně pořád) nebo teplejší, smradlavá inverze kde pod nulu to půjde možná trochu v noci, pokud nebude oblačnost, ovšem jinak teploty při mordoru vesměs nadnulové.
Tož uvdíme.