od Troll » 12. 06. 2018 17:42
No, zde to hodilo cca 6 mm, takže od pol. dubna už jsme asi na úctyhodných 20 mm. Sice lepší než drátem do oka, ale kdyby to bylo 10 x více formou trvalejšího deště, pak bych to teprve viděl jako nějaké (alespoň dočasné) zlepšení stávající situace. Ještě že je většinu dne skoro zataženo a max. "jen" kolem 23 st.
Pro zítřek modely dávají intenzivní srážky v jižní pol. území, zde to vypadá, že nespadne opět nic. Poslední Aladinův výstup nicméně vysunul srážkové pásmo poněkud severněji, ale České středohoří to podle něj nepřeleze ani tak. Kéž by se to posunulo ještě alespoň o 50 km severněji. Prostě jak jsme na tom v letech 2015 a 2016 byli relativně nejlépe v rámci ČR, letos si to vyžíráme i s úroky. Houbařskou sezonu nejméně do srpna už mohu s klidem odepsat. Stromy již začínají leckde žloutnout a ztrácet listí. Tráva je žlutá jak ve Středomoří na konci léta a voda ve studních už mizí i na horách.
V příštím týdnu sice vysoké letní teploty, ale nějaká šance na srážky by tam být snad mohla, hlavně abychom zase neostrouhali jako se to děje poslední 2 měsíce. Mimochodem když vezmu letošní průměrné úhrny srážek na Ústecku a porovnám je s dlouhodobými normály, situace je velmi tristní, zvláště pak ve výše položených a obvykle vlhčích lokalitách. Konkrétně porovnávám srážky naměřené na Adolfově ve vých. Krušných horách s dlouhodobými normály (sice 1901-1950) a výsledek je následující: únor - 10%, březen 45%, duben 55%, květen 25% a červen zatím 15% dlouhodobého normálu, což nemá v historii, kterou pamatuji, obdoby. Za celou tuto více než 1/3 roku tam spadlo celkem cca 100 mm, přičemž normál je 350 mm, tj. zhruba nějakých 28 %. K tomu extrémně vysoké tepoty a mimořádné hodnoty slunečního svitu. I rok 2003 tam za toto období přinesl skoro dvojnásobek srážek! O letech 2015 a 2016 nemluvě, to byl úhrn v dané době víceméně normální. Zde se tudíž z hlediska sucha jedná o osud nevídaný extrém.