Ahoj,
No, obludy nad Atlantikem - letos v létě to vycházelo tak, že pokud NAO klesl níž, pršelo a ochladilo se i v Evropě, potažmo u nás, tedy v podstatě šlo o totožný vývoj, jako v zimě, což je překvapující.
Nyní jsem se díval na predikce NAO a pokud bych měl jim věřit, tak +- okolo 20.9 by mohlo dojít ke změně - tedy NAO půjde nejspíše trochu níže, přibližně k neutrální rovině.
Ony obludy nyní mají vlastnost takovou, že pumpují teplý vzduch od JZ nad kontinent, takže o žádnou výhru nejde a naopak pomáhájí se udržet výběžku výše nad námi. Koneckonců onen teplý vzduchový jazyk je krásně vyjádřen v 850 hladině.
V dalších dnech již výše zmíněné oteplení místy až na tropické hodnoty. U nás od začátku měsíce teploty oscilovaly v maximech od 20-24 a fous, letní den zatím nebyl. Minima od 12 k 8, dnes dokonce 7,5. Nyní beznadějně jasno a teplota je na 16.
K breku, pardon, že si za vše můžeme sami - jednoznačně nesouhlasím. Můžeme za horší retenční schopnost půdy, stav krajiny, za zasviněná, zabetonovaná města, průmyslem zdevastované plochy. O lesích zde vše již bylo řečeno. To skutečně pomáhá suchu. Nicméně nemůžeme za letošní dominanci TV a trvající advekci/setrvývání teplé vzduchové hmoty nad kontinentem a za to, že zkrátka neprší. Ano, výše uvedené může za to, že srážek může být míň, než při obdobné situaci v minulosti, ovšem není to primární příčina onoho nepříznívého stavu.
Z mého pohledu se tak může projevovat i nízká sluneční aktivita. Na celkovém TSI se ovšem zatím moc neprojevila.
Mimochodrem -
http://www.atmos.albany.edu/student/hat ... _10hpa.pngTo možná částečně je příčinou toho, že nížím se nechce, přes vyšší NAO nad kontinent. zónální proudění je zkrátka slabší.
Přeji pěkný den.