Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků98673
  • Celkem témat1132
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Barva blesku

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře.

Barva blesku

Příspěvekod TommyAst » 18. 10. 2018 00:21

Jakou obvykle pozorujete barvu blesku ?

Pokud jsou blesky blizko, tak ze zakladna Cb je (temer) nademnou, je barva blesku CC a CG- vetsinou fialova a nebo modra. Kdyz pozoruji bourku z dali, blesky jsou vzdalene okolo 5-15 km, je barva blesku obvykle zluta.

Uz se ale stalo (a napr. slavna bourka 29.7.2005), ze blesky CC a CG- byly bile az fialove i ze vzdalenosti 10-15 km. Naopak ce stalo, ze blesky vzdalene jen 2-6 km, jak CG- a nebo CC, byly zlute. Nektere bourky meli blesky velmi silne a ciste bile, blesky byly pomerne blizko, vetsinou 1-3 km.

Pokud je bourka dal, nez 15 km, jsou blesky vetsinou zlute. A to jak CG- a CC blesky, tak velke CG+ blesky. A u bourek vzdalenejsich nez 30 km, jsou vetsinou videt jen CG+ blesky. CC a CG- blesky jsou v dolni casti mraku a u vzdalenych blyskavic zustavaji pod obzorem.

U blyskavic vzdalenejsich nez 60 km, jsou videt jen CG+ blesky, barva je oranzova (az zluta). Je to dano tim, ze delsi vlnove delky jsou mene pohlcovany (Raleyghuv rozptyl). Blyzkavice je pomerne dobre videt na vzdalenost 100 km (a to jeste dost silne), nekdy i 150 km daleko. Nejvzdalenejsi blesk jsem videl cca 200 km daleko. Pokud je dobra viditelnost, bourky nebyvaji. Za Kyrilla byly i blesky vzdalene nad 50 km bile, na priblizujici se fronte. Vlivem vetru a byla viditelnost dobra.

Jaka je vase zkusenost s pozorovanim blesku ?
TommyAst
Nováček
 
Příspěvky: 1110
Registrace: 31. 10. 2012 16:25
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Barva blesku

Příspěvekod Ovar » 18. 10. 2018 16:57

Asi tak před 15 lety, to jsem byl dítě, jsem zažil bouřku pozdě odpoledne, byla to ta zákeřná filmová bouřka, kdy je nad vámi mrak, ze kterýho šlehají blesky do země, ale prší až za tim mrakem. Jako haranti jsme tak lítali po vsi (bylo to ještě k tomu u babičky u Přimdy) a rozutekli se domu po tom, co kolem nás začaly šlehat zelené blesky. A když jsem otvíral branku domu, udeřil znovu zelený blesk asi 5 m ode mě do sloupu.
Nikdy jsem už takovou barvu blesku neviděl, pravděpodobně to bylo lomem světla, vybavuji si, že slunce bylo už hodně nízko a ještě prosvicovalo oblačností pod bouřkou.
Jinak blesk jako takový bude mít barvu asi pořád stejnou, bude záležet jen jak daleko ho uvidíme a jiné jevy, jako třeba vlhkost, lom světla a podobně. Nemyslím si, že ty zelené blesky byly přirozené, prostě světlo ze zapadající slunce, možná světlo procházelo dešťovou stěnou v dálce, to vždycky hodí zajímavé světlo do krajiny :) ..
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1857
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Zpět na Optické jevy v atmosféře

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé