Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98348
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na duben 2020

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod mnej » 17. 04. 2020 22:19

mnej
Nováček
 
Příspěvky: 821
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod kapr » 17. 04. 2020 22:21

na té čistější obloze něco bude.. letos měřím o něco vyšší UV záření než před rokem touto dobou.. :jojo:
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod kebull » 17. 04. 2020 22:27

Treba se to case otoci a budeme rikat, ze je hezky, kdyz bude pod mrakem a prset a hnusne, kdyz bude (uz zase) svitit slunicko. Ale to zrejme nehrozi :)

Ano, dzin se zblaznil a nyni (tj. vystup z dnesni 12h) dava i nam pres 5mm, tomu se nechce ani verit. Jo, kdyby to tak bylo 50mm, pak muze byt dalsi tyden sucho, ale i 5 je vic nez 0, kazda kapka zrejme dobra za tohoto stavu... Dalsi vystup cekam zase nic, vysledek mozna preci jen vic nez posledni nula, treba 2mm by to dat mohlo.

Mnej koukam kandiduje na titul nejvetsiho sebestredce fora, budiz mu to :jasno: prano :)
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod godlike » 17. 04. 2020 23:33

Aby to kveten dohnal, muselo by naprset tak 200mm. :) Rekord mame kveten 2013 151mm...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1224
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod pepa » 18. 04. 2020 05:45

V regionální předpověďi pro Vysočinu je, že v noci na neděli budou srážky na většině území. To jsem tedy zvědavý, zda to dá alespoň 2 mm. Zatím mám za duben 0,7 mm.
Ta viditelnost, jak píše Mnej, je hodně dána převládající velmi nízkou vlhkostí. Letadla ovlivní jen to, že je čistá obloha.
A čistý vzduch ? Co se týká exhalací, tak ano. Ale pokud jdu polní cestou a přejede traktor, dusím se prachem ještě půl hodiny.
A abych řekl pravdu, při současném velmi ostrém slunci, které je doprovázené stepním profukem, se mě moc dobře venku nepracuje.
Po pár hodinách pobolívá hlava.
pepa
Nováček
 
Příspěvky: 841
Registrace: 22. 06. 2014 13:46
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod brhel » 18. 04. 2020 06:11

Tak pár dní jsem modely nesledoval a najednou "nor" i aladin ukazují na nedělní ráno nějaké srážky. Docela by mě zajímalo, co by mohlo příoadné srážky způsobit, žádná níže se v blízkém okolí nenachází. ČHMÚ píše o "Zvlněném frontálním rozhraní", takže možná střet teplé vzduchové hmoty na jihu/ chladnější na severu s přechodným průnikem vlhkosti že Středomoří? Každopádně tomu moc nevěřím.

Jinak souhlasím s tím, co píše Mnej - klidně může během jediného dne napršet celý měsíční úhrn. V mojí lokalitě v Praze má duben srážkový normál jen kolem 40 mm, takže srážkově nadprůměrný květen + červen by dubnový výpadek mohl nahradit. Potvrzuji i za tlakové výše zlepšenou dohlednost díky nízké vlhkosti. Zajímá mě, jestli existuje nějaký měřitelný efekt úbytku leteckého provozu na počasí a klima. Moje hypotéza je, že úbytek cirů z letadel mohl částečně přispět k silnějším ranním mrazům letos na jaře.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 681
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod JABO » 18. 04. 2020 07:31

Tak nevím, jestli se mám smát, nebo brečet, ale .... :mysl:

Brhel - tak to snad asi nemůžeš myslet vážně s těmi mrazy a letadly...opravdu asi jen hypotéza..Že by ciry z letadel v této výšce bránily mrazíkům?

Jinak dohlednost ovlivňuje několik hlavních faktorů - vlhkost vzduchu, inverzní zvrstvení vzduchu, množství prachových a pylových částic. Obecně se pak v suchém vzduchu tvoří méně aerosolu a vzduch je průzračnější. :jojo:

Výhledy modelů po 25.4. naznačují určitou změnu s to TV na severu - uvidíme, kam se to celé posune. Možné je i tlakové bahno - uvidíme....Scénářů je více...ale chtělo by to nějakou zvlněnou frontu nad Alpami a plošné srážky...

Ještě že ta osoba z Prostějova nestaví dům, to by pak nesmělo pršet několik let... :destnik:
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1330
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod m_univ » 18. 04. 2020 07:47

No tak zrovna suchý vzduch bych neřekl že je nějak málo prašný a obsahuje málo pyloých částic.. ono spíš toho pylu ještě moc není.. ale ukázku takových těch prachových bouří a rarášků, už jsem několik za posedních pár týdnů.. takže suchý vzduch ano, ale musí vyjít i další podmínky.. možná jestli nám s tím ovzduším spíš nenahrála hlavně pozastavená ekonomika vlivem COVID..
Naposledy upravil m_univ dne 18. 04. 2020 08:08, celkově upraveno 1
m_univ
Nový člen

 
 
Příspěvky: 80
Registrace: 13. 01. 2016 10:03
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod francek » 18. 04. 2020 08:07

V dubnu ze Šumavy jsou krásně vidět Alpy, v Itálii byla pěkná prachová bouře a tak aspoň teploty neporostou, u nás začly zase klesat...

Ty srážky na noc ze soboty na neděli tam probleskovaly už delší dobu, jen u mně to hlásilo furt nulu, maximálně do 1 mm, měl by nás chytit jen okraj. Samozřejmě doufám, že něco spadne a chci být ráno mile překvapen :dest:

Příští víkend vypadá nadějně, ale že by za pár dnů spadl měsíční úhrn tak to nevypadá nikde, ikdyž se podívám dál do května tak pořád srážkově nic moc a ty ranní mrazíky budou taky stále hrozit a vítr se má zase rozfoukat, tak snad dá brzo pokoj.
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod aviv » 18. 04. 2020 09:42

Já dnešnímu nočnímu dešti nevěřím ani náhodou.
ad úbytek letadel: slyšela jsem, že způsobuje nepřesnost v předpovědních modelech díky tomu, že ty mají nyní méně dat. Nevím, bohužel suchá varianta vychází 100% letadla neletadla .)
aviv
Nováček
 
Příspěvky: 577
Registrace: 01. 03. 2010 16:03
Bydliště:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod brhel » 18. 04. 2020 10:24

Ad úbytek letadel:
Určitě jak píše Aviv to má za následek úbytek měření (tlak a teplota v různých výškách) a tím i méně vstupů do meteorologických modelů.

Jinak několik studií už vysokou oblačnost (cirrus) z letadel zkoumalo a shodují se na tom, že zvýšené pokrytí oblohy ciry zmenšuje denní teplotní amplitudu (v noci neklesne teplota tak nízko, protože i vysoko položené ciry brání radiačnímu ochlazování)
Např. článek "Contrail cirrus radiative forcing for future air traffic"

Podle jednoho z článků (https://e360.yale.edu/features/how-airp ... net-warmer) sice oblačnost typu "cirrus" pocházející z leteckého provozu tvořila 0.5% globální oblačnosti, ale v oblasti Severní Ameriky - Evropy - a severního Atlantiku to bylo o dost víc.

Je to ale stále spíš hypotéza, v době "předrouškové" byl k dispozici pouze několikadenní experiment po 11. září 2001, myslím ale že v příštích měsících se tím vědci zabývat budou a mohly by z toho možná být zajímavé výsledky.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 681
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod krupp » 18. 04. 2020 12:17

Koncem brezna prolitl medii clanek ze se nad severni polem ( nebo Gronskem) otevrela ozonova dira. Nezvykle na severu. Meli tam i ani onmaci a okraje zasahovaly stredni Evropu. Tomu bych spise pricital UV nez letadlum. Kazdopadne jsem cca tyden dva zpet taky delal na slunku a chytil slabsi uzeh (nebo dehydrataci.. v tomhle suchem vzduchu piju jak houba). Mnej - jsem s tebou, bez tohohle pocasi bych akorat koukal na rozestaveny barak :))
krupp
Nový člen
 
Příspěvky: 123
Registrace: 24. 04. 2017 21:11
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod Jarda Max » 18. 04. 2020 12:17

Novější výstup Aladina je zase trochu lepší, ráno to stálo za prd. Snad trochu zaprší a spláchne se prach. U nás ve Hvězdě ty hordy lidí a cyklistů rozjezdili postranní cesty na vrstvu jemnýho prachu. Jak projede skupinka, tak to práší jak blázen. Totální sucho. Loni nás zachránil květen a letos se zemědělci na něj taky spoléhají...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 679
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod Adi » 18. 04. 2020 13:09

Ahoj,

U nás včechny výstupy dávají 0. Aspoň slunko na den nebude rentgenovat. Nějaká oblačnost by se zítra a snad i v pondělí mohla vyskytnout, což by mohlo zabránit nočním poklesům pod nulu.
Nejvíce by mělo pršet v jižní polovině, takže snad pěstitele pistácií (bez ironie) budou spokojeni. Na zahradě se o něco snažím a tak smekám klobouk před tímto. Jinak dneškem začínají sem tam kvést jabloně.
Výhledy jsou na další týden (kromě zítřka pro čst republiky) beznadějně suché a slunko bude rentgenovat. Mrazíky budou tedy opět ve hře. Koneckonců i dnes v noci teplota klesla k 0.

Stran vlivu letecké dopravy/kondenzačních sledů - po 11. září došlo k vzestupu denních teplot o cca 1-1,5 stupně. Dále se mluvilo před časem o jevu global dimming, globální stmívání, kdy aerosoly vypuštěné člověkem a sopečnou činností měřitelně snížovaly měřitelný sluneční svit a tak přispívaly svým dílem k poklesu teplot, resp. zmírňování oteplování. Jelikož velká část Evropy a Ameriky severní přešla na více eko friendly průmyslový provoz, tím pádem poklesl podíl antropogenních prachových částic, které k global dimming přispívají. Slunko tedy svítí "jasněji" a teploty mají tendencí více růst, zejména v létě. Paradoxně čistší výrobou došlo k oteplení. Jistá korelace s nížším leteckým provozem aktuálně může být, jenže: Proudil k nám extrémně suchý luft a v něm i při plném leteckém provozu kondenzační pruhy nevznikají, popřípadě se ihned spaliny rozplynou v atmosféře. Tohlecto je přítomné nejvíce, když ve výšce proudí relativně teplý a hlavně vlhčí vzduch často doprovázen cirrovitou oblačností. Takhle jsem to koupil matak předávám dále

Přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3581
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 44

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na duben 2020

Příspěvekod dididi » 18. 04. 2020 13:13

No nevim,nevim aladin 11mm pro Prahu dokonce i pro Kralupy? Je pravda že gfs posunul srážky taky víc na sever a dává pro mě 2-3mm zatímco pro Prahu tak od 5 na severním okraji až něco přes 10mm na jihu.
Tuším že to dopadne tak že u mě spadne do 1mm což bude stačit na to že nebudu moct natírat bazén jinak to nebude k ničemu. Na posledních snímcích z družice se zdá že oblačnost při svém postupu k s-sv narazila na své možnosti.
Ale ty srážky jsou až po půlnoci a k ránu takže se asi počítá s oblačností od západu kde vystoupá víc na sever a pak v oblouku projde střední Čechy.
Jen škoda že hned za kopcem už jsou Čechy severní. Možná budou opravdu velké rozdíly na pár km sever-jih okolo Prahy i jinde na ose fronty.
Jinak ano dnešní a zítřejší srážky jsou nejen dle gfs poslední/a po dlouhé době i první po dlouhé době/na příštích 10dní.
Pokud jde o letadla zeptám se možná blbě protože tomu nerozumím ale co třeba kondenzační jádra ty letadla nevytváří?
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé