Tak mě by nevadily ani ty nižší teploty posledních dnů jako spíše to, že ačkoli již nejméně 3. víkend v řadě je zatažený, větrný a relativně chladný s mrholením, občasným slabým deštěm, zkrátka nevlídný na venkovní aktivity, zatímco srážek to dalo dohromady vlastně jen pár mm. Nás sice trochu zachránila jedna bouřka v pol. týdne, ale oblasti o několik km dále, které nezasáhla, mají po extrémně suchém dubnu a suchém květnu za červen také jen jednociferné úhrny. Včera u mě na chatě (800 m. n. m.) teploty mezi 6-9 st., silný vítr, mlha, mrholení po celý den, přičemž nejvýše vystoupila teplota až později večer po protrhání oblačnosti, cca na 10,5 st. Tedy na to jít ven či venku pracovat nic moc, předchozí 2 víkendy pak byly podobné. Dnes alespoň slabší vítr, zataženo, 0,1 mm srážek, teplota jak přes den tak i v noci mezi cca 10-12 st. V případě těch včerejších teplot je to na červen chladno, ty dnešní se již blíží normálu pro první dekádu měsíce. První pol. týdne byla naopak na poč. června trochu teplejší. Prostě chladné dny s 15 st. přes den k červnu patří stejně jako dny letní. Jinými slovy, teploty v letošním červnu jsou zatím víceméně OK, jen kromě PO, ÚT, ST téměř nesvítí slunce, takže subjektivně se může zdát chladno. A co hůř, chybí i plošnější srážky.
Pořád poslouchám všude, jak je pořád extrémně chladno, že se ještě nikdy nestalo aby se nedalo v květnu a 1. červnovém týdnu koupat, že ve středních a vyšších polohách se musí denně topit což nikdo nepamatuje apod. Lidé ale mají velmi krátkou paměť. Schválně jsem prohlížel průběh teplot na jaře a poč. léta v minulosti a něco podobného bylo do cca roku 2010 víceméně běžné. Pokud vezmu data z vyšších poloh (u mě na chatě slyším od lidí úplně to samé snad ještě hlasitěji), konkrétně z od mé chaty cca 10 km vzdáleného Cínovce, tak na první pohled sice vypadá možná divně, že do 7. 6. se ještě teplota ani jednou nepodívala ke 20 st. Jenže zvláštní je to max. v kontextu posledních cca 5-6 let. Ještě kolem přelomu tisíciletí nebo i kolem roku 2010 to pak bylo víceméně normální a první den s max. nad 20 st. typicky přicházel právě v poslední dekádě května nebo v 1. dekádě června. Roky, kdy k tomu došlo výrazně dříve (poč. května či dokonce druhá pol. dubna, byly výjimečné). Naopak třeba ne až v tak dávném roce 2006 bylo prvně dosaženo 20 st. až 13. 6. (v tomto století nejpozději). Je dost možné, že letos to bude v podobnou dobu (pravděpodobně 12.6.), takže v kontextu posledních 20 let relativně pozdě. Lze tedy říci, že pokud se první takový den v příštím týdnu objeví, bude to na poslední dobu sice neobvyklé ale z dlouhodobějšího hlediska myslím o nic až tak výjimečného nepůjde a určitě ne více, než to, kdyby se objevil už v dubnu, což bylo v posledních letech téměř pravidlem. Data třeba ze 70. a 80. let nemám, ale myslím, že tehdy by to určitě nic až tak výjimečného nebylo. Pro zajímavost po roce 1992, odkdy se dají dohledat denní data, se teplota na Cínovci dostala poprvé nad 20 st. nejdříve 17. 4. 2013 a nejpozději 18. 6. 1994.
Co se týče předpovědi na následující týden, vidím to relativně optimisticky. Aktuálně slabě prší a snad to do rána několik mm dá. Další šance bude ve středu a ve čtvrtek, a to možná i na 10 či více mm. Konec týdne pak vypadá na teplou verzi středoevropského vrcholného léta (25-30 st. v maximech a teplé - velmi teplé noci, o možnou první skutečnou hot wave zřejmě nepůjde) kde a kolik srážek spadne zatím těžko odhadovat, ale GFS ansámbly vypadají slibně i pro mou oblast. Ostatně druhá dekáda června jako celek vypadá teplá a snad i relativně vlhká. Pravděpodobně to sice v mé oblasti nepovede k plošnému snižování srážkového deficitu a doplňování vody v hlubších vrstvách, nicméně situace se aktuálně začíná vyvíjet lépe než loni touto dobou.