od Adi » 16. 09. 2020 09:01
Ahoj,
Ono je to krapet složitější.
Takhle, v posledních rocích byla často k vidění oblast chladné vody kousek pod Grónskem, západně od Britských ostrovů. Naopak u pobřeží Evropy byla již voda teplejší.
Představme si onen chladnější prod/oblast jako týlovou část níže a naopak onu teplou - její část přední, resp. zadní stranu TV. Přesně takto to funguje. Níže je krmena teplou vodou ve své přední části, na její zadní straně proudí chladný vzduch a rozšířuje se TV. Vzniká tak teplotní gradient, který žene onu níží kupředu. Tento modus operandi pak podporuje existenci tuze neoblíbené níže u Velké Británie, resp. u Biskaje, kde pak po její přední straně proudí nad kontinent vzduch teplý.
V velkoprostorovém měřítku toto můžeme vidět u Labradoru - studený mořský proud téměř k Floridě a níže rodící se přesně v těchto místech, protože níže vedle standartního postupu ze západu na východ zde čerpají energii z Golfského proudu. Onou studenou skvrnou pod Grónskem je tento mechanismus narušen, častěji západně od ní vznikají TV a tak níže jsou nuceny jí "podjet" a pak zaparkují nad Ostrovy kde podporují teplou advekci nad kontinent. Více to meandruje, nehledě na to, že přes léto je zonál slabší. Zde je ještě jeden faktor, tedy teplý, saharský jazyk, který je vyjádřen především, výši ve vyšších vrstvách atmosféry, nejčastěji v 500 Hpa hladině. A ten nepustí dále onu stacionární níži k východu, naopak je to samonasírací mechanismus, kde níže tlačí teplý luft a podporuje tak existenci výše dále na východ...
Letos v létě si to dalo na čas pausu a tak léto bylo o poznání přivětivější.
Ovšem bavíme se o zimě - vyjeďme si rozložení teplot Atlantiku v roce 2005 - tedy před zimou, která byla v moderní době jedna z nejlepších. Uvidíme, že tehdy byl teplejší, než je obvykle.
Jestli to, co píšu funguje obecně, či stoprocentně netuším, ale korelace, zejména v létě tam jsou.
Přeji pěkný den
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky