Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera3
  • Celkem příspěvků97856
  • Celkem témat1106
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

předpověď počasí na říjen 2020

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod dididi » 25. 10. 2020 19:52

Je zajímavé jak v poslední době gfs nedává skoro žádné srážky zatímco třeba ecák má stále ve výhledech na 10 dní 20-30mm. Také CHMI dává možnost vydatnějších a trvalejších srážek na pátek tak uvidíme. Fronta z pondělí na úterý toho asi moc nedá zdá se že se přetrhne a srážky jsou očekávány v alpské oblasti a něco pak severně.
K té statistice v říjnu jen tolik že normál je zde pouhých 27mm a už nyní máme 61 a letošní říjen se zapíše mezi ty nejdeštivější.
Maximum zde spadlo v r. 2012 91mm pak v roce 1974 85mm.
Naopak nejnižší úhrny jsou z doby dávno minulé. V roce 1983 6mm v roce 1985 4mm a téměř vůbec nepršelo v roce 1973 2mm a v roce 1972 jen 1mm. Naopak v posledních cca 10-ti letech prší v rozmezí 25-55mm tedy spíše lehce nadprůměrně.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2935
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod mnej » 25. 10. 2020 21:33

Ahoj kolegové, úvodem bych chtěl popřát covidovým pacientům i nadále zdárný průběh jejich uzdravování. Jinak zde dnes hnus velebnosti, šedo, mrholíno a teplota konstantně zabetonovaná na 10st ať v noci, tak i ve dne. Naštěstí ve včerejším dešti toho nespadlo moc, a tak jsem mohl venku makat na plný kule. Ovšem inverze hutná, že krájet by se dala. Už včera mne překvapilo jak ihned za frontou se začala ta nízká oblačnost okamžitě vytvářet. Jakoby ve vzduchu vybuchla snad vodní bomba nebo co. Přesně z tohoto důvodu nemám rád podzim a teplou zimu obecně. Já bez slunka jsem prostě poloviční. Zaráží mne, jak často se vytváří nízká oblačnost jen na Moravě, v Čechách se většinou jedná o výjimky. Jedna taková byla cca 12 let zpátky. To si pamatuju na Moravě slunečný a teplý podzim, kdežto v Čechách bylo nonstop asi tři týdny zataženo nízkou oblačností. To už je ale fakt dávno. Nad dnešním slunečnem v Čechách jsem si mohl jen smutně povzdechnout. Nepřekvapuje mne najednou současný teplý mód. V kontextu minulých let je to jak přes kopírák. Letos jako by počasí okopírovalo průběh loňského počasí se vším všudy jen s dvěma malými odchylkami - bylo o něco chladněji, ale za to výrazně deštivěji. I výhledy vypadají spíše deštivě. Takže, i když roční úhrn srážek prakticky splněn, teď se mohou uspokojit ti, kteří volají po umazávání letitého deficitu srážek. Ještě bych se vrátil k jedné věci, které jsem si dnes u mamky na chatě všimnul, protože jsem si zrovna při pohledu na zdejší les vzpomněl, jak tu Tomfik a jiní bečí, že kvůli suchu kůrovec ničí smrky apod. U mamky na chatě se právě toto stalo zhruba před 10 lety. Smrky uschly a jako pomníček po krásném lese tam zbylo pár borovic. Nikdo s tím nic nedělal, zbyla tam jen holina s pár stromy. Dnes jsem tam vozil na mamin pozemek novou hlínu, abych ho srovnal a hle nestačím se divit - při hlubším pohledu najednou čučím, že po deseti letech ta holina už není tak holá. Že tam je najednou plno mladých smrků, které svižně rostou, aniž by je tam někdo vysadil. Asi zázrak, řekl by klasik. Nový smrkový hustý les už má výšku cca 4-6 metrů na výšku. Za ta léta si člověk na tu holinu zvykl a najednou jsem tam stál a čučel na to s otevřenou papulou. Nedávno jsem viděl dokument, kde přesně ten samý případ ukazovali kdesi na Šumavě. Nikdy bych neřekl, že to uvidím i já na vlastní oči. A tak zatímco jiní zde bečí a litují smrky, které odchází, tak já bych řekl, že je to zbytečné. Příroda si bezpečně poradí sama pokud se do toho lesa moc nezasahuje. Vzhledem k tomu, že se vlhčí a sušší období střídají, řekl bych, že zrovna u těch smrků je to takový koloběh přírodní obnovy a ne že by bylo zrovna nutně něco špatně. Ano je blbé, že při délce lidského života, se člověk kouká dlouho na holinu, než se to obnoví, ale z hlediska přírody je 10-15 let prostě nic. Asi jako pro nás vteřina.... CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 800
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Tomfik » 26. 10. 2020 08:51

Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod eurycantha » 26. 10. 2020 10:39

eurycantha
Nový člen
 
Příspěvky: 36
Registrace: 02. 01. 2012 23:03
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod hanz » 26. 10. 2020 10:57

Ahoj,

Již týden zde převažuje teplejší počasí, teplota nicméně nepřelezla 16 stupňů. Před rokem bylo ve 3. dekádě října ještě mnohem tepleji (vyskytli se 4 dny, kdy se teplota vyšplhala na hodnoty kolem 20 stupňů) a dalo se jezdit na kolem v tričku při slunečném počasí. Listí na stromech nám během týdne pěkně zežloutlo a poctivě již padá.

Jinak přidávám 2 perličky, které se nevztahují do tohoto tématu jsou více než zajímavé.

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 5.10.2020/

https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 3.10.2020/
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1510
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Adi » 26. 10. 2020 11:59

Ahoj,

@Hanz
Díky, za zajímavé odkazy. Ovšem souvisí to s naším počasím až až.
Ex tropické bouře/níže zpravidla přinášejí do naších zeměpisných šířek oteplení. Je to vidět: Hrb na ansámblech je patrný od 31.10 do 4.11. Bude zřejmě dost fučet, takže teploty budou vysoce nadprůměrné.
I ono ochlazení ve Státech většinou znamená počasí o opačném znaménku u nás, viz výše - čeká nás opět a zas velmi teplá perioda.
Dnes tady na V po včerejší inverzi, se rozfénovalo. Čistý jih s klasickými stratocumuly uspořádánými do pásů jdoucí od Beskyd a nafialovělém obzoru. Už máme skoro 17, po ranních 4 stupních.
Po krátkém ochlazení pozítři se opět oteplí na zářijové hodnoty skorem. Ochlazení s prvními mrazíky/mrazy ve dvou metrech až po 4.11 asi. Zatím za říjen jeden den s přízemním mrazíkem a minimální teplotou ve dvou metrech 0,7.

Tož toliko
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3485
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Troll » 26. 10. 2020 17:53

Ano, počátek listopadu vypadá pro mou oblast jako nechutně teplý, možná rekordní. Pokud bude čerstvé Z - JZ proudění a teplota ve výšce k 10 st., pak maxima klidně mohou atakovat či překonat 20 st. a to se zde ještě v listopadu nestalo. Také noci mohou být extrémně teplé a teplotně se klidně můžeme posunout někam na poč. září. Naštěstí by to mimořádně teplé počasí nemuselo trvat dlouho.

Také jsem zvědavý na páteční srážky, zaznívalo opět něco o trvalých a vydatných srážkách a nakonec budeme možná opět rádi za pár mm, no třeba budu příjemně překvapen a spadne mnohonásobně více. Naštěstí výrazná srážková epizoda z poloviny října způsobila, že sucho v povrchových vrstvách už není ani zde, Přesto nejméně dalších 100 a ve vyšších polohách klidně 300 mm do konce roku by bodlo, aby se doplnily trochu i spodní vody. Pak samozřejmě dostatek sněhu a pomalé tání na jaře, ale to je asi zbožné přání.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1548
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Pája76 » 27. 10. 2020 16:43

Tak předposlední SF v pátek 23.10. i ta dnešní nám přinesly shodně 4 mm srážek. Dle předpokladů tedy žádný srážkový zázrak. Takové klasické úhrny na frontách v říjnu. Ale lepší tohle cmrndání než neustálá poklička nízké oblačnosti.... :zatazeno: :jojo:
Další srážky snad tento pátek a relativně příjemné podzimně říjnové počasí pokračuje.
:ahoj:
Pája76
Nováček
 
Příspěvky: 283
Registrace: 17. 09. 2016 22:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Adi » 28. 10. 2020 15:30

Ahoj,

Včerejší SF přinesla 0,3 mm srážek, večer trochu nadrobilo z rozpadající se fronty. Noc na dnešek byla teplá s minimem na 10 stupních. Aktuálně polojasno až oblačno Sc a stupňů 12, krásný podzim.

Do konce měsíce se stačí trochu ochladit a pak v sobotu příjde zejména do Čech oteplení při čerstvém JZ proudění. Na teplé frontě se pak vytvoří vlna, která vygeneruje malou níží a tak prvního listopadu nás SV cíp by měl být přechodně v chladnějším vzduchu za rozpadající se frontou v oblasti TV. Pak to padá na inverzi a nekonečnou nadvládu vysokého tlaku. Zejména druhého, možná i 3.11 se to může protáhnout a teplota vystoupat i k 15 stupňům Posléze ono slabé ochlazení a nadvláda TV a inverze.

Tož toliko
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3485
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Jarda Max » 29. 10. 2020 12:16

Pěkně zapršelo a od západu se blíží bouřky?? Původně jsem očekával sušší klasický náš podzimozimní jihozápad a docela občas prší. Hlavně jsem s dětma na chatě, kopeme základy pro menší domek a brodíme se v bahně. Teď by se mi hodil suchý podzim... Ale jen ať prší. Na zimu to zatím moc nevypadá. JZ, J, JV. Zalednění Arktidy je fakt příšerný, asi nejhorší, co bylo...
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod brhel » 29. 10. 2020 21:24

Dneska v Praze ukázkový podzimní den, zlaté padající listí, na obloze ostře ohraničená oblaka. Bouřku jsem nezaznamenal, ale v živém oceánském západním proudění na okluzní frontě tu byly krátké, ale silné přeháňky, ze kterých v Dejvicích napršelo 4mm. Od začátku října už mám přes 80mm a od začátku roku přes 600 :-)
Z Německa se do západních Čech nasouvá teplá fronta, i na této frontě by mohlo pár desetinek mm napršet nebo namrholit a ještě o něco navýšit bohatý říjnový srážkový účet.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 659
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod godlike » 29. 10. 2020 21:35

Stejna prehanka trefila i Smichov, cervene odrazy kratky intenzivni dest. Jo Brhel me to vzal z pusy, dnes jsem si jen tak nahodne pocital srazky od zacatku roku a jsem v soku. Leden az zari uz 520mm, ted v rijnu uz 81,3mm ale zitra by to melo dat vic jak 5mm cili taky mam uz 600mm! Bezne mame 450-500mm. Rekord poslednich let 2010 tusim, pres 700mm. :)
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1199
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: předpověď počasí na říjen 2020

Příspěvekod Tomfik » 30. 10. 2020 15:30

Chčije neustále, celý říjen, naprosto hnusný říjen, opravdu takto deštivý a hnusný říjen dlouho nepamatuju. Už je to úplně hnus, bahno kam se člověk podívá a furt.
Výhled je ten, že do konce října a první dny listopadu nachčije dalších 10-15mm.
Kdy už toto skončí. Ať si prší na SZ a Z čech, kde to potřebují, tady už je to na palici.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3241
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé