Tak v podstatě na každém příspěku je kus pravdy, když to zprůměrujeme, tak dostaneme podobnou křivku, jako sloučení všech modelů. Zpočátku shoda, pak rozkolísanost.
K vylévání Arktidy na SV dochází právě teď, s tím bude setupovat V tlak. Ecák počítal s tím, že se přesune nad Skandinávii a dostane podporu od další V na severu. Zatím to vypadá jen na výběžek a přechodnou nestabilní výši. Jistou sílu mít bude, aby pohla s postupující N na jihovýchod a foukne sem studený vzduch. Jak dlouho se tu udrží s tím modely trochu tápou. Cesta na severu se ale hned uzavírá.
Modely dávaly ještě druhou zajímavou podobnou situaci, na S se opět vysune výběžek arktické V, jen dle nových výstupů její vylévání nad Gronsko a Atlantik by vygenarovalo další N západně, což je spíš komplikace. Třeba se k té lepší variantě ještě vrátí, taky záleží, jak moc se Evropa prochladí. S rozlohou sněhové pokrývky to není zrovna žádný šlágr a srážky ve výhledu zatím nic moc. Minulé výstupy s výrazným rozhraním nad ČR vypadaly skvěle, teď to první je moc jižně, výhlledové severně.
Jestli se zde zima ukáže jen díky takové výrazné anomálii, jako je stratosferické oteplení, které nenastává zrovna každý druhý nebo třetí týden, tak to jsme na tom docela špatně. To by znamenalo, že klasická rozkolísanost let minulých a střídání zimních a teplejších epizod od listopadu do dubna už neplatí. I dříve docházelo k výrazným tlakovým anomáliím a arktickým vpádům, což takovou naši klasickou českou zimu proměnilo na velmi krutou. Tak jen doufám, že se naše novodobé zimy nescvrknou pouze na čekání na náhodně rozpadlý vortex...
PS: potřebuju pár cm na kvalitnější běžkování, byl by to v lednu takový problém?