Ano, je zjevné, že jedou podle evropského modelu. Ovšem i ten umí zklamat. Dididi správně odhadl, že to oteplení v úterý a ve středu bude výraznější, než se původně čekalo. Podle mých zkušeností tady u nás bude přes den kolem + 2 st., možná ke třem. Zajímavé bude už ráno, protože si nejsem jist, zda to nad nulu nepůjde už v ranních hodinách. Při tomto typu proudění a zvlášť při silnějším větru u nás srážky moc nepadají. Pokud do zítřejšího odpoledne spadnou více jak 2 mm ( cm ), bude to spíše zázrak. Aladin nám dává srážek trochu víc a hlavně teploty jen do 1 st., ale bude jistě tepleji. Polský model čeká, že ve čtvrtek půjde na čele velmi studeného vzduchu podružná SF s plošnými srážkami. Zatím dohlédne jen k jejímu postupu k naší hranici, ale měla by postupovat již spíše od severu, než SZ, což je pro nás výhodnější směr na srážky. Už nejsme totiž závětřím Krušných a Doupovských hor. Závětřím jsou pak oblasti jižně od Krkonoš a Jizerských hor, my jsme již ve zvlněné krajině jižněji, kde srážky naopak narůstají. No uvidíme.
Možná stojí za pozornost sledovat mělkou TN, která během středy a čtvrtka má postupovat ze severu Francie nad jih Německa. Modely ( ICON a GFS ) sice zatím nepočítají, že by měla zasáhnout do počasí u nás, protože ji silné severní proudění nepustí a naopak ji sfoukne jako svíčku. Nicméně jistá pravděpodobnost tu je, že by se vysunula více na SV a zasáhla JZ naší republiky. Šanci tomu dávám do 20%.
Nejstudenější ve výšce 850 HPa by měla být sobota. U nás kolem - 12, 13 st, na SV republiky i pod - 15. Při uklidnění větru, sněhové pokrývce a vyjasnění v noci na neděli z toho mohou být i plošné mrazy mezi - 15 až - 20 st. napříč republikou.
Vývoj od pondělka si odhadnout zatím netroufám. Ale počasí bude asi dynamické. Mohlo by přinést další sníh do všech poloh, ale také oblevu až po střední polohy ( střídání teplot a skupenství srážek ). Perličkou je výstup GFS z 06 UTC, kdy v příštím týdnu čeká podobnou situaci jako na přelomu let 1978 - 1979. Myslím, že je to utopie.