Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98348
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod lukkom » 18. 01. 2021 08:16

Ahoj,
Minimum na Opavsku co jsem tak sledoval bylo - 21,5 :zima: Auto tak, tak nastartovalo ráno do práce, kouří se z kanálů, nosní dírky přimrzají, dobrý to je, už dlouho jsme to nezažili, lidi nadávají, ale jedno ráno to snad každý vydrží :) Dle aladina oteplení Vysočinu nijak neohrozí, něco odtaje, ale nic dramatického, tu ve Slezsku to ten vichr rozfičí pryč, škoda. Možná i na straně pod Beskydami něco zůstane, je tam 2x víc sněhu než tady. Ten další týden by mohlo zase něco nasněžit, ale to je ještě daleko :snehulak:

https://lukkom.rajce.idnes.cz/17140147/
Naposledy upravil lukkom dne 18. 01. 2021 08:31, celkově upraveno 1
lukkom
Nový člen
 
Příspěvky: 74
Registrace: 01. 12. 2015 14:39
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Rosťa » 18. 01. 2021 08:21

Ahoj
Nádhera,teplota -19,6 st,ale někdy k ránu také bylo podle meteostanice pod -20st.Třpyt sněhu a východ slunce jak z učebnice, nálada při pondělku super,ještě snad do středy to nebude zle, pak ovšem čtvrtek, pátek JZ fičák a KO než se slabě ochladi,ecák v závěru není nejhorší,ale další teplé atlantické mašiny v závěsu, i přes příznivých indexech se to v atlantiku sere, chybí už konečně nějaká TV, která by to na čas blokla,to prostě v tento zimní čas chybí, nepamatuji kdy naposled stabilní mohutna TV na SZ, nebo Skandinávii byla.
Rosťa
Nováček
 
Příspěvky: 904
Registrace: 27. 11. 2014 12:01
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod mnej » 18. 01. 2021 08:47

Krásné ráno, musel jsem si protřít ráno před meteostanicí oči jestli špatně nevidím. Čekal jsem, že bude zataženo nízkým mordorem, neboť když jsem šel spát, tak oblačnost způsobila oteplení z -11,5st na -10st, Ovšem nakonec se vyjasnilo a mě v 7.40 uvítalo na meteošce -12,9st. To je bezpečně nejnižší hodnota od roku 2008 pro naši lokalitu. Ale s tou nízkou oblačností to bylo tedy o fous. Docela by mne zajímalo, proč se ta potvora vytváří i v tak chladném luftu. Někdy mám kolikrát pocit, že NO je jak neodbytná manželka - být pořád někomu za prdelí. :-@ Takže dnešní slunečně mrazivý den si vychutnám jako Plzeň dvanáctku a do kalendáře zapíšu velkým písmem. Právě dnešní den se podobá těm, kdy jsem jako školák trávil v 90 letech každou zimu i 3 týdny hraní hokeje na postříkaném školním hřišti - krásné vzpomínky nikdo nevymaže. Máte pravdu, modely a predikce trochu zchladly, ale obávám se, že k současným teplotám už se po zbytek zimy tady v nížinách nedostaneme. CIAO. :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 821
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod dididi » 18. 01. 2021 09:10

Tak zde se samozřejmě žádný extra mráz nekonal ale teplotní minimum zimy ano. Pouze krátké vyjasnění po půlnoci kdy to spadlo k-8.
Pokud jde o výhledy zatím bych úplně nejásal. Je fakt že se to tváří malinko lépe. Víkendové ochlazení je tak pro polohy jak už zmiňováno od 600 m.n.m. a bude to zřejmě jen přechodné. Zajímavější synoptika je až za výhledem ecáku kdy amík má takové ty frontální vlny přes VB k jv. Tyto situace dokáží být srážkově velice výživné ovšem teplotní rozhraní na nich bývá ostré jako břitva takže leckdy na jz prší přechodně ve všech polohách zatímco na severu ve všech sněží. Ale hlavně asi je zbytečné řešit tak daleký výhled protože to taky může skončit obnovováním jz -z proudění přerušovaným jen nevýrazným přechodným ochlazením..
Ještě se chci vrátit k problematice člunkového srážkoměru. Toto zařízení bych označil za poměrně nespolehlivé a nepřesné. Porovnávacím manuálním měřením jsem kdysi zjistil u tohoto automatu v letním období podměření srážek asi o 7%. Neustále je to třeba čistit od hmyzu a pylu. Sedají a serou do toho ptáci. Dělala se různá opatření. Nejdříve se místo spirálky na dně nálevky dalo sítko a okolo srážkoměru serdál pro ptáky.
Potom přijel servis a dělal měření část srážkoměru se vyměnila. Asi po roce se vyměnil celý srážkoměr ale výsledek je stále stejný. Menší sněhové srážky to ignoruje. Jako dnes ráno kdy napadl slušný poprašek a ani ťuk. Přitom v Tuhani kde je srážkoměr váhový cvakla desetina ačkoliv z pohledu na radar bylo zjevné že zde padalo víc. Nakonec to cvaklo desetinku i zde ale až po dalším slabším sněžení. Takže dokud zde nebude váha lepší to nebude nebo bych musel pro své účely měřit manuálně. Váhový srážkoměr je přislíben ale kdo ví zda na to budou peníze.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod palinator » 18. 01. 2021 09:23

mnej:
Ono to s tou nízkou oblačností ve studeném vzduchu je poněkud logické ne? Pokud se vzduch od země prochladí výrazně více, než je celý výškový profil, tak se vlhkost vysráží do podoby NO. Ono z fotek třeba v Rusku je takový ten mrazivý opar vidět často, případně rovnou NO. Aby zůstalo vyjasněno, myslím, že je potřeba mít velmi suchý vzduch.
palinator
Nový člen
 
Příspěvky: 181
Registrace: 01. 12. 2014 16:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod mnej » 18. 01. 2021 09:42

mnej
Nováček
 
Příspěvky: 821
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Pája76 » 18. 01. 2021 09:48

U nás je "zimní počasí" od středy 6.1., kdy díky odpolednímu intenzivnějšímu sněžení i přes teplotu lehce nad 0°C se sníh udržel a s denním odtáváním a nočním přimrzáním drží do dnešního dne. Něco málo během té doby sice připadlo, ale častější bylo denní odtávání a slehávání původní vrstvy. Aktuálně 5-10 cm.
Celodenní mráz až od soboty 16.1., do té doby přes den vždy nad nulou.
Minima na sobotu a dnešek -8°C a to díky zvětšené oblačnosti.
Dnes to ještě vydrží, ale zítra po přechodu TF už půjdeme bezpečně nad nulu a tak to asi minimálně přes den zůstane až do konce tohoto týdne = se sněhem se lehce/rychle rozloučíme. Na bruslení to zde zatím nebylo ani náhodou (chtělo by to tak 2 dny kolem -10°C a to už nebude).
Každopádně jsem, snad jak po více než 5-ti letech, musel z půdy přinést hrablo na sníh a po posledních (NE)zimách byla tato 10-ti denní lednová zimní epizoda velice příjemnou změnou a doufám, že během letošní zimy snad nikoliv poslední... :zima: :snezeni:
:ahoj:
Pája76
Nováček
 
Příspěvky: 283
Registrace: 17. 09. 2016 22:59
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod vocko.m. » 18. 01. 2021 10:13

dididi: No právě u vyhřívaného člunkáče bývají největší odchylky při slabém sněžení. Roztátá voda se z povrchu vyhřívané nálevky vypařuje. My teď zkoušíme radarový srážkoměr a měří o dost víc, než člunkáč...v případě kapalných srážek, není vyhřívaný a stojí ve 1250 m n.m. :) . Až bude delší časová řada, budu hledat, který z nich je přesnější. Váhový je jistota, ale zas má problémy s větrem a intenzivním sněžením.


Jinak v Plzni se k večeru protrhla oblačnost, teplota během hodiny spadla na -6°C, pak se zatáhlo a oteplilo se na -3°C. Ráno -2°C a 1cm nového sněhu. Více tady mrzlo i v listopadu. Ve sněhové pokrývce tu leží tak 5 mm, vyšší místa cca 15 mm. Což je tedy úhrn za leden. Alespon chladnější počasí posledních dní srazilo výpar na 0. Výhledy snad přinesou nějaké srážky, hlavně pokud nebude mrznout. Bolevecký potok je stále vyschlý.
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod dididi » 18. 01. 2021 10:31

vocko: díky za info tušil jsem že to tak bude. V mé lokalitě v údolí s větrem problémy nejsou jedině pokud fouká od jv protože to údolí je do kopce ve směru jv-sz. Ty 3cm zde se snadno nakupí když padají velké lehké vločky suchého sněhu protože se na sebe skládají a jejich vodní hodnota je minimální. Když takový sníh sešlápneš stlačí se prakticky skoro na nulu. A pokud jde o intenzivní sněžení to je tady 1x za 10 let takže taky no problém.
K NO jen tolik že i vznik NO je podmíněn mnoha faktory. Pamatuji jak jeden rok v prosinci asi týden před vánoci napadlo plošně přes 10cm sněhu a následovalo slabé ale velmi teplé výškové proudění. Ale žádná NO nebyla teplota klesal při jasné obloze k hodnotám okolo -15 zatímco na Šumavě bylo taky 15 ale + a v Alpách bylo nad 0 i okolo 2000 m.n.m. Trvalo to déle než týden vždy jen po ránu mlha která byla jen tenká a bylo přes ní vidět částečně slunce a vydržela celé dopoledne. Někdy se jen povalovala dole ve městě na kopci střídavě jasno amlhové přeháňky ale noci zcela jasné ani náznak zakalení oblohy ostré nebe plné hvězd. Asi nízká vlhkost to už si nepamatuju.
Jinak v Chebu už je 0 na Klínovci -5 jako tady. LD plošně v rámci celé ČR byl pouze 1 protože v Tušimicích už bylo včera pár desetin +
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod francek » 18. 01. 2021 13:17

Ráno -17 :zima: , teď je -7 a asi to ještě klesne a od druhé poloviny noci by se mělo oteplovat se sněžím. No tady nakonec sněhu 22 cm a radar mně zmátnul, na něm nic a sotva jsem v sobotu vyšel ven začlo chumelit.
Ale je krásný den, jeden z mála, tato zima je většinou podmračená, aspoň tady a leze mi to už na nervy, sotva den bez mraků a šedi tak zas a znova. V pátek max teplota možná vyleze tady tak na +6 při svižném větru a ve výhledu furt tma, už by si to mohlo jí do wc
francek
Nováček
 
Příspěvky: 603
Registrace: 26. 07. 2016 06:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 1

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Tomfik » 18. 01. 2021 13:53

Místa na JZ jedou bomby s jasnou oblohou i 4-5C, to je teda více než se čekalo, zde stále -5C, zataženo, slabě sněží. Teplý vzduch do JZ jako nůž máslem, uvidíme jak se zasekne o vysočinu, tam se to většinou rozhoduje pro náš SV okraj.
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3243
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod xeno » 18. 01. 2021 15:15

-3C a docela husté sněžení, které rychle skončilo.
Dopoledne byla taková ta typická inverzní oblačnost. Uvidíme jak to půjde dál, cítíl jsem v kostech :D , že by to mohlo být na inverzi na pár dní, že bychom zase neviděli slunce. Pátečnímu oteplení se zřejmě nevyhneme.
xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod kebull » 18. 01. 2021 15:21

kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod xeno » 18. 01. 2021 16:02

xeno
Nováček
 
Příspěvky: 354
Registrace: 11. 03. 2016 08:36
Bydliště:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod JABO » 18. 01. 2021 18:43

Zdravím,
zatím ze stále zimního Děčína.

Vrátil jsem se z běžek - ne vždy se povede je nasadit hned za barákem... :jojo:
Dopoledne připadly 2 cm sněhu a teplota se zastavila na -3°C. Sníh sice přes víkend slehl, ale přesto na zahradě stále cca 10-12 cm a 1 km od domu již téměř 20 cm..Jsme při slabém proudění schování před profukem za Krušnými horami a Děčínským Sněžníkem...Zítra je vydaná výstraha na novou sněhovou pokrývku na teplé frontě - tak uvidíme - asi to bude zítra sněhové maximum...
náš mini sněhuláček stále hrdě drží stráž u meteo budky...

Zimní epizoda tedy za mne nakonec docela vydařená - minulý týden prakticky stále něco padalo, byla i vánice, i slušný mráz...
Přílohy
IMG_0931.JPG
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1330
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé