Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98348
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na leden

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Michal kajter » 26. 01. 2021 13:33

Ahoj všem,
tady toho za den zazní tolik, že opravdu ani nevím, co bych dodal. U nás v Jirčanech po oblevě ve čtvrtek a pátek, kdy hlavně v pátek bylo snad 15C. Sníh však překvapivě vydržel na polích nad vesnicí i takovéto jarní teploty, jelikož to byl 14 dni slehlej a přetátej kvalitní firn 8-) Od soboty od odpoledne zase blízko lednovému průměru lehce nad a lehce pod 0.Občas pěkná chumelenice. Ta největší zrovna ustala a máme minimálně 5cm! Paráda! Ale co se děje v modelech, to jsem co je sleduju ještě neviděl a to jak delším, tak kratším horizontu. Neuvěřitelný, jsem napnutej jak kšandy! A to už jsem házel flintu do žita, že je se zimou ámen na dlouho. Beru, že ECMWF s tim rozhraním přišel první, ale GFS zase tuhle níži maloval jako prvni už snad pred 10ti dny a ten její neobvyklej tvar polokoule směrem k jihu měl odzačátku, jen posouval dny kdy dorazí. Ale jestli nás přejde nebo podejde a my se vyhneme oteplení a naopak schytáme ochlazení na zadní straně, tak to se ještě uvidí neboť Ecák ted spíše otepluje nebo skáce z místa na místo a GFS to dělá podobně jako by opisoval a vždy je jakoby trochu pozadu. No, ale écak by měl mít navrh a nemá, naopak velmi v poslední době zklamal velmi! Už ty mega mrazy predminulej vikend, pak neustále spatně teploty a nebo to sněžení na východě, to byl hroznej úlet.
Jinak ten včerejší výstup z 12h od GFS, tak takovej monstrózní přepychovej vpád po mega níži od jihu, no to jsem ještě neviděl, osobně jsem si to celý nahrál na kameru na mapách v animaci a vždy když mi bude smutno, tak si to přehraju a budu snít :sry: :ahoj: :snih: :snih: :snih:
Michal kajter
Nový člen

 
 
Příspěvky: 142
Registrace: 04. 09. 2019 08:58
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Ovar » 26. 01. 2021 14:04

No je co sledovat :) . Dnešek nepřekvapivé zklamání opět srážky ze SZ. Pokud se vyžíváte v orografii srážek, pusťte si přechod fronty od 9 hod ranní a dejte si kurzor myši mezi Domažlice a Horšovský Týn... přeji plno zábavy...

Naši byly dopoledne v Plzni a při odjezdu prý na silnicích v centru 5 cm sněhu, což je při takové dopravě na hranici kalamity. (tady napadl sotva cenťák)

Přechod níže na čtvrtek bude letošní bizarnost, aladin to u nás má zatím ve sněhu s teplotami lehce nad nulou, nicméně něco mi říká, že se teplý vzduch utrhne a zavání to průplachem. Tak i tak to vypadá poprvé za tuhle zimu na významnější srážky, a když to bude ve sněhu, budu jen radši. Letošní sněhové max je tu 7 cm, což je asi zatím nejmíň od dob, kdy pozoruji počasí %) .
Tahle zima je plná paradoxů, nejdříve napadl sníh nejdéle v historii aspoň mého měření, napadl začátkem ledna a pak vydržel 14 dní. Sněžilo snad každý den po tu 14 denní zimu, ale sněhová pokrývka nepřesáhla 7 cm. Letošní zimu už od listopadu padlo nesčetně ledových dnů, přesto je zima značně mírná. Stejně tak srážky, sněhová peřina je v kuse již několik týdnů, přesto máme velké sucho pod tím :D .
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1849
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod kapr » 26. 01. 2021 16:31

no tyjo jižní morava dostává právě zásyp:D naštěstí je to dost daleko... :D kamera v Kobylí vypadá moc hezky.. mají do zítřejšího rána zaručenou zimní atmosféru. :snehulak: a Brno taky podle kamery návrat zimy.. tu jen zbytky zmrzlého sněhu tam kde je celodenní stín.

Musím pochválit aladina, který to teď přesně odhadl..jm kraj sníh, zl kraj prd..
Naposledy upravil kapr dne 26. 01. 2021 16:35, celkově upraveno 1
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod dididi » 26. 01. 2021 16:33

Tak tedy nejdříve k aktuálnímu počasí. Při pohledu na radar někdy okolo osmé ráno to vypadalo na půlhodinovou přeháňku. První pásmo srážek přineslo jen slabé sněžení nicméně okolo 11,15 h. kdy již napadlo asi 0,5cm sněhu člunkáč opět nezklamal a ani si neťuk.
Pak sypalo výživněji ale i tak to nacvakalo jen 0,6mm při 2cm sněhu. Naproti tomu Brandýs dal 1,8mm i když dle radaru tam rozhodně nepadalo víc spíše naopak.
To mě vede k domněnce že roční úhrn srážek na stanicích s váhovým a člunkovým vyhřívaným srážkoměrem je do značné míry nesrovnatelný. A vzhledem k tomu že jsem po dobu dvou měsíců prováděl srovnávací měření manuálně v letním období a vyšlo mi o 7% víc srážek než u automatu tak nejen v zimním období. Možná ale že tedy v zimním období je ten rozdíl ještě o dost větší. Aje tedy potom otázka nakolik jsou data CHMI reprezentativní když na stanicích s tímto typem srážkoměru je ztráta reálných srážek téměř 10%.
No a k výhledům? Stále velká nepřehlednost pokud jde o množství a formu srážek ke konci týdne na frontálním teplotním rozhraní. Byla zde zmíněná jen přechodná blokace. Ale já to ani jako blokaci nehodnotím. Je to jen poměrně nevýrazný hřeben VT který je rychle přesunut k JV-V a v konečném důsledku působí na vývoj v dalším vývoji negativním směrem stran udržení zimy v Evropě. Vývoj dle modelů někdy za týden na mě nyní působí dost přesvědčivě a pokud se potvrdí tak jak s mojí tak s teorií CHMI na nástup zimy ve druhém únorovém týdnu bude amen.
Tam by to šlo už překopat velmi těžko neb VT na východě a poměrně klasické nasměrování TN ve směru JZ-SV. Je ovšem nejprve rozřešit ono teplotní rozhraní jak vysoko na sever se dostane
a jak zareaguje VT vysoko na severu. Je tam opravdu rozsáhlá oblast VT bohužel je hodně severně. Ovšem v týlu TN by mohlo dojít k rychlému rozšíření výběžku a propojení s nevýraznou TV mezi touto a další TN z Atlantiku. Muselo by to proběhnout rychle aby tento hřeben byl dostatečně výrazný či případně vedl ke vzniku samostatného jádra TV která by byla schopna následnou TN umravnit v jejím postupu či přímo zapůsobit blokačně ale na to asi nebude dost času pokud půjde tak svižně jak nyní modely počítají.
Ještě k problematice YR versus ecák. Osobně si nemyslím že problém je u yr. Myslím že yr je čistý opis ecáku. Pokud se podívám na stránky SHMÚ který je v projektu ECMWF zapojen na rozdíl od CHMI tak tam vidím diagram tohoto modelu který je pro dané místo naprosto shodný s tím co tam má nor. Již delší dobu jsou skutečně předpovídané teploty ecáku hodně mimo. Naopak GFS se v tomto směru dost zlepšil. Ještě loňskou zimu jsem musel k jeho teplotám přidávat cca 3 ale někdy i více stupňů směrem nahoru nyní to skoro sedí stačí max. 1-2.
A vlastně to platí i v letním období snad jen s vyjímkou nočních minimálních teplot které jsou zde skoro vždy nižší ale to je dané hlavně zdejší lokalitou.
Jinak dnes jsem byl v lese po obědě a bylo tam krásně. Zimní atmosféra ticho které sem tam narušila jen sojka svým křikem. Tiše se pohybující srny ve sněhu prostě balzám na nervy. Pár metrů od střešního okna z koupelny mají na tůji stanoviště sovy. Je to hlavně kalous ušatý a taky puštík obecný který zase sedí na střibrném smrku. Večer je slyšet z lesa každý večer sýčka. Byla doba kdy jsem kalouse počítal večer když vylétají na svůj noční lov. Bylo jich tam okolo 60-ti. Dnes už jen 15 ale stejně je to paráda jak ladně odlétají jen je slyšet jejich křídla.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod kapr » 26. 01. 2021 16:40

člunek podhodnocuje většinou vždycky, mám na davisce od loňska nový mechanismus a nedá se to srovnat předtím a potom... nakalibrované mají být oba mechanismy.. vždycky jsem měříval víc v manuálním srážkoměru, po výměně mechanismu u davisky měřívám víc na davisce... čím vyšší úhrn tak tím samozřejmě vyšší rozdíl. Samozřejmě asi se moc nedá srovnat člunek od meteoservisu a ten od davisky :) nejen cenově... ale ten člunek prostě i u mě podhodnocoval. V zimě je to horší, protože nemám zatím vytápění srážkoměru, trošku se bojím, aby to nemělo vliv na naměřenou teplotu, letos by se i vytápění hodilo, ale poslední zimy je to prakticky zbytečnost..
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod GP68 » 26. 01. 2021 16:58

Na stanicích, profesionálních s obsluhou, fungují plecháče a ty jsou směrodatné, pokud vím.
Mám nevyhřívaný člunkový v Davisce a k tomu plecháč. Už na pohled se to nedá porovnovát. Taky rozdíl letos v lednu je 31,8 mm v člunku a 43,6 mm v klasickém plecháči.
Zase a druhou stranu, chyba u měření srážek kolem 10% bude úplně v pohodě, vzhledem k charakteru měřené veličiny.
[b]Extrémy od 1.7.2018[/b]
max.T: + 34,4°C 21.7. 2022, max. prům den.T + 27,1°C 21.7. 2022
min.T: - 14,3°C 18.1.2021, min. prům.den.T - 9,7°C 23.1. 2019
max. náraz větru: 24,6 m/s ZSZ 17.02.2022
max. den. úhrn srážek: 86,4 mm 1.7.2019
https://grohmann.cz/udaje
GP68
Nováček
 
Příspěvky: 533
Registrace: 23. 07. 2020 15:20
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod JABO » 26. 01. 2021 17:04

Zdravím,
tak nám se dnes srážky také vyhnuly a dalo to jen 1 cm...nicméně pocit zimní atmosféry zaručil překvapivě ledový den...
Okrajové části města od 250 mnm mají stále zimní atmosféru 100%...viz. obr.
Vývoj - jsem také zvědavý na to rozhraní a zda přinese významnější sněhové srážky - uvidíme- stále budou modely upřesňovat do poslední chvíle...poslední ICON a GFS ho posouvají více severně...

Další vývoj, jak popisuje Diddidi, je dle mého ještě otevřený, protože při těch kotrmelcích, co modely předvádí, nelze brát nic moc vážně...
Přílohy
xxx.JPG
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1330
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod dididi » 26. 01. 2021 17:22

Tak jsem mrknul na nový ICON a tedy zatím nic moc. Sice tam dochází k deformaci té TN v příštím týdnu v protažení po rovnoběžkách ovšem opravdu již příliš severně. Doufal jsem že by mohla zdechnout ta mělká TN 1005 Hpa u břehů Norska a tím dát prostor pro sestoupení VT ze severu někam nad severní moře či až nad VB. Ale drží se tam celých 180 h. dokonce se někde na 144 h. prohloubí na 995 Hpa.
Ještě k měření srážek. Naprostá většina dat CHMI se kterými pracuje pokud jde o statistiku teplot a srážek pochází z dobrovolných stanic. A ty jsou dnes již všechny zautomatizované. Nevím jaký je poměr člunkových vyhřívaných a váhových srážkoměrů ale předpokládám že člunek je v jasné převaze. Váhový mám přislíbený tak snad se dočkám.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Troll » 26. 01. 2021 17:47

I zde během dne občasní sněžení a 1 cm sněhu. Rozhraní vypadá opravdu zajímavě a možná budou jen desítky km dělit oblasti s průplachem na horách a sněhovými příděly i v nižších polohách. Bohužel Němci momentálně v pátek dávají hranici sněžení cca o 50-100 km severněji než bych potřeboval a i pro Krušné hory to podle nich vypadá na intenzivní déšť. Snad se to ještě zkoriguje aby alespoň ty vyšší polohy si ještě trochu pomohly před asi velkou oblevou v následujícím týdnu a něco tam přežilo do dalšího ochlazení a sněžení.

Jinak určitou naději a ukázku kudy by mohla vést cesta k udržení chladnějšího počasí a vzniku dalšího rozhraní byť zase trochu severněji, nám dává aktuální GEM, ale nevím, nevím.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1578
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod dididi » 26. 01. 2021 17:58

No jo máš pravdu. GEM mě vyslyšel zlikvidoval tu mělkou TN a místo ní založil novou TV. Ale ten model je bohužel tak hloupej že nejdříve zabrzdí hlubokou TN vznikem té TV aby následně vše přetlačila další mělká TN od JZ. Ten model je snad ještě naivnější než já /nechci hned napsat blbej/. Jedno vím určitě. Takhle to nebude.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Tomfik » 26. 01. 2021 18:08

Modely jsou nyní hodně nepoužitelné.
Viz dnešní srážky, ještě 48h zpět vypadaly že srážky zasáhnout celý sv čechy, dnes zde nespadlo skoro nic. Srážky byly o 50km jižněji než měly původně být.

Co se týče rozhraní je jasné, že nejvíce srážek bude opět na Šumavě, i ta následná vlna od severu v sobotu je některými běhy odsouvána až skoro na sobotní noc a nedělní ráno.

Poté přichází možné oteplení v příštím týdnu a dále, no nikdo neví, furt je tam nějaký náznak arktidy, ale i jara.

GEM je snílek, bohužel nejlíp vychází ICON,ECMWF a v poslední době i ALADIN,mluvím o svoji lokalitě a tam si na ecmwf nemůžu stěžovat. Jinak je jasné, že když má jasno -7C a je zataženo tak ranní minima netrefí.
Uplně nejlíp vychází nějaká švýcarská mutace na meteologix.com
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3243
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod Tomfik » 26. 01. 2021 18:11

Však si ty výstupy porovnejte. Na 114h

GFS
Obrázek
ICON
Obrázek
ALADIN-ARPEGE
Obrázek
GEM
Obrázek
Nejnižší teplota 7.1.2017 - -27,1C
Nejvyšší teplota 20.8.2012 - 34,7C
Tomfik
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3243
Registrace: 06. 11. 2008 09:43
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod vocko.m. » 26. 01. 2021 18:46

U nás v Plzni máme poslední týden zajímavou anomálii. Srážek je více, než slibovaly předpovědi. Výsledkem je sněhová nadílka v neděli a dnes. Přes den je vždy kolem nuly tak sníh si sedá a někde i odtává. Od 400 m n.m. se ale na chladnějších místech kumuluje od začátku ledna. Dnes napadlo 6-7 cm, na pořádnou nadílku stále čekáme. Za leden 19 mm, blížíme se pomalu k průměru pro leden.
Modelům nelze nic zazlívat, čeká nás pro naši oblast velmi složitá situace, která může dopadnout jinak, než budou modely tvrdit i den předem. Pro naši oblast bude nejzajímavější noc čt-pa.

Ještě ke člunkovému měření. Ztráta oproti váhovému vzniká také ve vodě zůstávající ve člunku. Pak samozřejmě voda odpařující se z trychtýře nebo ulpívající na něm a nebo ucpání. Jinak jednočlunkáče (Daviska) zas velmi podhodnocují silné srážky, kdy během vyklopení teče voda do překlopeného člunku. A zase naopak nadhodnocují , když je člunek špinavý a na povrchu a na okraji zůstává voda po návratu do původní polohy.
vocko.m.
Nováček

 
 
Příspěvky: 446
Registrace: 21. 11. 2008 17:00
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 31

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod dididi » 26. 01. 2021 18:54

Tak doufám že gfs bude vedle. Protože srážky na konci týdne jsem bral jako hotovou věc pouze jsem řešil jejich množství případně formu. A gfs tam nyní nemá v podstatě skoro nic. Ale moc tomu nevěřím i když možné to samozřejmě je.
Lepší je to naopak v dlouhodobějším výhledu kdy sem přeci jen studený vzduch nechá natéct. Jenže pravda je že za dané situace je příliš daleký a maximálně nejistý je výhled už možná na desítkách hodin natož někde na 200. Tak že sice na ty modely čučim ale spíše tak ze zvědavosti a abych viděl co všechno dokáží vymyslet. Vypovídací hodnota je fakt momentálně hodně mizerná.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na leden

Příspěvekod kapr » 26. 01. 2021 19:04

sice to sem nepatří.. ale mám zkušenosti i se silnou intenzitou deště.. a že by byl nějaký problém v porovnání s klasickým srážkoměrem jsem nezaznamenal.. ono totiž při silných srážkách, kdy se nestíhá jakoby ta lžička vylívat tak je to počítáno trochu jinak, zkoušel jsem to, když jsem roztápěl sníh a vodu ze sněhu lil do srážkoměru poměrně rychle, asi 5 překlopení a na displeji 3,2 mm.. tak asi tak, při silných srážkách to nepočítá už úhrn podle počtu překlopení... na 3,2 mm by normálně bylo třeba 16 překlopení, což se při rychlém nalévání samozřejmě neděje.. to jsou moje zkušenosti se silnými srážkami.. žádný rozdíl oproti klasice jsem nezaznamenal, i při velkých intenzitách je to stále ve prospěch davisky. 24.7.2020 intenzita deště 198,6 mm/h ve 20:35 a úhrny: klasika 17,2 mm a Daviska 19,4 mm... takže tolik k velkým intenzitám.
Ale zajímavé postřehy od Vocko.m.. zkusím to víc sledovat ;)
https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/57bd9b1fcb98436b81959e278be157c1/summary
kapr
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 6951
Registrace: 30. 04. 2008 16:04
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé