Tak nakonec jsme ledový den docela s přehledem nedali, odpoledne se i na slunci dalo být v mikině. Zahradní výkopové práce nerušeně pokračovaly
.
Mnej: s těmi Čechami vs Moravou je to zajímavé. Já si nemyslím, že je to výlučně chladnější vs teplejší, spíše je to o načasování. Od dob, co sleduju počasí, se mi to jeví tak, že Čechy jsou obecně teplejší zejména první polovinu roku, řekněme od ledna do července. Na přelomu července a srpna se to obvykle pomalu obrací a teplo se udržuje více na Moravě a to obvykle až do pozdního podzimu. Obecně bych řekl, že podzim je teplejší na V a jaro spíše na Z, ale samozřejmě to není pravidlem a ani to nelze vyčíst z údajů ČHMÚ.
Poslední roky to však bývá trošku v teplejší prospěch Čech, s tím, že loni to bylo opravdu výrazněji patrné. Ta srpnová "překlopka" na teplejší Moravu se nekonala, nekonala se ani v září, říjnu... Těžko říct, čím to a zda-li to tak bude pokračovat, nebo se to obrátí.
Ale je to zajímavé, protože když se zeptáš "běžného člověka", jestli je tepleji na Moravě, nebo v Čechách, tak 9 z 10 nebo spíš i 10 z 10 ti automaticky řekne, že na Moravě. Každý si asi hned představí vinohradnické oblasti krajní JM a zapomene na "vyhřátá" města a místa v Čechách. Není moc teplejších míst, než je třeba Ústí nad Labem nebo Litoměřice... Na svou nadmořskou výšku jsou pak nejteplejší místa Plzeň, Klatovy a obecně Pošumaví a tady u nás Chodsko-Domažlicko.
Také celkový průměr teploty v Čechách prudce snižují lovci mrazů, jejichž stanice nejsou na Moravě, ale jen v Čechách. Jsou to ta známá i méně známá místa na Šumavě, Jizerkách, ale i Krušných horách. Jakkoliv "lovce mrazu" hluboce obdivuji a smekám před jejich činnostmi, tak na druhou stranu se domnívám, že by se teploty z těchto stanic neměly započítávat do územních průměrů teplot. Je to jako by se udělalo několik stanic od "lovců veder", měřících v rozehřátých centrech měst (Klementinum je jediné takové ovlivněné měření), nebo třeba na specificky orientovaných skalnatých místech (ještě mnohem výhřevnějších, než je Řež) a každý druhý rok by zde byly naměřeny čtyřicítky, přičemž by tyto teploty byly promítnuty v územních průměrech. Prostě mi to nepřijde jako úplně vhodné do zprůměrovávání územních teplot.
Průměrnou teplotu Moravy pak dle mého názoru zvyšují zejména o něco teplejší noci, než v Čechách. Dny jsou zase spíše teplejší v Čechách.
Prostě i na našem malinkém území je toho mnoho, co pozorovat, co se týče klimatologie.
Jinak stačí pár teplých dnů a vše vypukne. Pupeny jsou nalité, poupata ovocných stromů nalitá, takže doufám, že až se příští týden oteplí, mrazíky už se nevrátí, jinak už to bude jen na škodu. Snad to letos konečně vyjde a úroda nepomrzne
.