Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n.m.
T E P L O T Y
Nejvyšší maximum: +12,6°C (31.)
Nejvyšší minimum: +9°C (31.)
Nejnižší maximum: -2,3°C (26.)
Nejnižší minimum: -9,6°C (22.)
Průměrná teplota měsíce: +1°C
Nejvyšší průměrná teplota: +10,7°C (31.)
Nejnižší průměrná teplota: -6,4°C (22.)
Nejvyšší náraz větru: 19,8 km/h (1.)
Dny s maximální denní teplotou nad +10°C: 2x
Dny s minimální noční teplotou nad +0°C: 10x (nad +5°C: 2x)
Mrazové dny: 21x
Ledové dny: 3x
S R Á Ž K Y
Srážky za celý měsíc: cca 30 mm (je tam i odhad ze sněhu)
Nejvyšší denní úhrn srážek za 1 den: 5,3 mm (4.)
Dny s měřitelnými srážkami (od 0,5 mm): 11x
Počet bouřek a jejich úhrny: 0x
Srážky od začátku roku: 788,71 mm (srážkoměr nadhodnocuje o cca 7%)
L É T O 2021
Letní dny: 3+24+21+8+13=69x
Tropické dny: 2+8+4+4=18x
Supertropické dny: 2x
Počet přímých bouřek: 1+5+3+3=12x
Z I M A 2021/2022
Mrazové dny: 7+16+21=54x
Ledové dny: 3
Nejnižší teplota: -9,6°C (22.12.)
První sněžení: 26.11. 2021
První souvislá sněhová pokrývka: 28.11. 2021 (2 cm)
Součet sněhových pokrývek: 0,5+2+3+6 cm=11,5cm
Nejvyšší sněhová pokrývka: 6 cm (26.12. 2021)
Dní se souvislou sněhovou pokrývkou: 3x
Míra nejistoty srážek je u automatického srážkoměru cca -7%.
Prosinec přinesl po letech i zimní projevy, i když většina měsíce byla aspoň u nás převážně oceánská. Sníh byl hned první dny v měsíci, ale jen zbytky z listopadu, během prosince také pár vloček spadlo, ale ne pokrývka. Až na Štěpána napadlo 6 cm sněhu, u nás rozhodně snad první sníh na Vánoční svátky po strašně dlouhé době, dost možná od roku 2010. Přitom ale přímo Štědrý den byl opět teplý, letos dokonce +6,2°C, to je asi druhá nebo třetí nejvyšší teplota Štědrého dne od mého pozorování.
26 a 27.12 tedy ne jen bílo ale i mrazivo s ledovými dny, výborná iluze zimy. Ale 28.12. se to rychle překlopilo zpět a vygradovalo to na silvestra s denní teplotou +12,6°C a noční +9°C, denní průměr silvestra byl neskutečných 10,7°C.
Množství srážek v měsíci není bohužel úplně přesné, dost jsem podcenil záznam srážek, automatický srážkoměr není stavěný na mrazy a sníh a většinou sníh zmizí ze srážkoměru aniž by se změřila jeho vodní hodnota. V ostatní měsíce jsem srážky kontroloval buď automatickým srážkoměrem, nebo z odhadů radarů třeba při prachovém sněžení, tento měsíc jsem ale veškerou pozorovatelkou práci nezvládl, úhrn je kombinace toho co srážkoměr zachytil a toho co jsem napsal tady na fóru (což beru jako kronikářské zápisy).
R O K . . . 2 0 2 1 . . . Z H O D N O C E N Í
Veškerá důležitá data jsou v měsíčních průměrech, schválně vypíšu jen to co mě utkvělo v paměti, tzn extrémy- na ty se vzpomíná nejvíce, že
.
Loňskou druhou půlku zimy si vybavuju nejdřív jako nadějně teplou, ale zkazilo se to, velice dobře se předpověděl mrazivý vpád, který nám přidělal dost práce se zimováním. Nakonec byl trochu slabší než se čekalo, i tak ale dost silný, aby napáchal škody. Minimum -17,9°C, sníh byl, ale co si pamatuju, stálo to za prd, vrstva snad kolem 10 cm, což patří k těm chudším sněhovým zimám posledních let.
Jaro přišlo více méně hned po skončení mrazů, ale opět a jedině se chladno a mrazivo vracelo po celé jaro, bylo to opět humus na entou, z počátku ani nijak zvlášť vlhký. Opět a zase květnové mrazy a tentokrát bylo jaro nestudenější z dob mého pozorování, dokonalá dráha studeného vzduchu, v květnu byl naštěstí i vlhký, tak aspoň zapršelo. Taky chodily "zvláštní" pár denní vpády extrémně teplého vzduchu, přišly snad každý měsíc, vždy na 2-3 dny a přepisovaly rekordy, pak se opět ochladilo na stejnou hodnotu jako před tím-tedy podnormální.
Léto začalo přesně podle kalendáře, přišly tepla a po letech nás trefil i výživný liják, hlavně to nebyla bouřka, jen lilo a lilo, byl to opravdu právoplatný a dlouhý liják, kdy už chodily občané vsi nervozně před vrata a sledovaly, jak se valí bahno a kamení z polí. Přestalo akorát včas, a pak přišlo nádnerný léto proložený občas bouřkou. V červnu přišla na konci měsíce ještě jedna-tentokrát bouřka s dalším úžasným lijákem, díky čemuž posunula minimálně vjem ze zásoby vody na jinou úroveň ze suchých let před tim. Nejteplejší byl červen, další měsíce léta už vedra nepřinesly, ale nebyla ani vyloženě ledárna, nicméně ani nebylo jakože to letní teplo. Něco tomu prostě chybělo, asi slunce, bylo často zataženo, kupodivu sem tam zapršelo. někdy i slušněji. Každopádně zahrada byla v nejlepší kondici za posledních snad 10 let, celé léto jsme nemusely zalévat ani stromy v zemi. Sucho přišlo až v září a říjnu, celkem festovní, zase to bylo jakoby někdo otočil kohoutkem na druhou stranu, ale po tak krásném a odpočinkovém létě mě to ani nevadilo.
Podzim loni přišel vizuálně pozdě, stromy se vybarvily extrémně pozdě, přisuzuju to šíleně chladnýmu jaru, kdy byl rozpuk stromů brzděn a pak suchému a slunečnému podzimu. Pršet začalo v říjnu, kdy přišly i první mrazíky-tak nějak v čas a zbytek podzimu i začátek zimy byly úplně v normě, nic co by už vybočovalo.
Jedno ale musím říct, psal jsem to snad každý měsíc, protože to bylo úplně evidentní, něco se změnilo, u nás byla po celý rok naprosto rekordně chladná rána a to vč. léta! Není to tak že bych byl zhýčkaný, ale data mluví jasně. Prvně noční teplota nad 15°C zůstala až v druhé půlce června a za celý měsíc, byl směšný počet teplých nocí (nad 15°C). Třeba v srpnu byly noci nad 15°C jen 2. A víte kolikrát bylo letos v noci nad 15°C celkově? Vím to celkem přesně, protože to je šílený číslo, 13x.
Proč mě to tak ovlivňuje je fakt, že prací, kterou se i zabývám, je noční teplota důležitá pro růst. Chladné noci (většina nocí v létě totiž měla jen kolem 10°C) se odrazila na růstu mnoha experimentálních dřevin.
Rok 2021 tedy meteorologicky nabídl výživné dešťové situace, výrazně vyšší počet bouřek než předchozí roky (na druhou stranu poslední bouřka do teď byla 26.8. 2021), teplotně v pohodě léto (až na ty noci), sucho se objevilo jen na pár týdnů, slunečně to byl ale zakabuněný rok, odpovídá tomu i roční úhrn, který je podle naší stanice 788 mm, podle reality to bude 680-700 mm, díky tomu že čidlo nadhodnocuje.
Teplotní max léta byl 35,3°C 19.6. minimum bylo 14.2. a to -17,9°C.