Dobrý večer kolegové,
Tak rozhraní nám mile úřaduje, ale je pravdou, že co se týče synoptiky, tak nám nijak nepřeje. Současná fronta na teplotním rozhraní je velice nevýrazná, takže srážek je minimálně. U nás bylo dnešní maximum +1,6°C a večer již mrholilo, takže to namrzalo na prochlazeném povrchu.
K výhledu:
Zdá se, že ochlazení od SZ budou vcelku pravidelná jak se zdá dle aktuálních modelových předpokladů. První nám dorazí již příští víkend, kdy se na její zadní straně bude dostávat od SZ studená advekce, která by mohla být i vcelku bohatá na srážky. Nicméně se to bude týkat spíše od poloh 500 mn.m a výš.
Co nás čeká dále?
Ve výhledu nás čeká poměrně dost zajímavá synoptika, která bude přesně kopírovat NAO+/AO-. Pro nás to tedy bude zdá se znamenat spíše teplejší počasí, ale několik mezníků se tam dá naleznout. Asi tím nejvýznamnějším by mohlo být potencionální ochlazení od 5. února, kdy modely malují krásné zablokování Uralu a vytlačení arktických níží nad Evropu. Pokud by k tomu došlo, tak by nás pravděpodobně čekaly slabší holomrazy.
Bude velice zajímavé to sledovat, modely to zatím drží, ale jak víme situace může být úplně jiná.
Tak se pojďme kouknout na další faktory.
Polární Vortex:
Jak se nakonec zdá, tak následující oteplení ve stratosféře již vortexu začne výrazněji podlamovat nohy. Dle aktuálních modelových výsledků a modelací se zdá, že oteplení vortex výrazněji oslabí, nicméně bude stále fungovat. Již oslabený však začne mít jisté klony k tomu se dělit na vícero jader, které byly zejména v minulých výstupech malovány. Bude zajímavé sledovat také přepnutí větrů v 10hPa nad Evropou na východní.
AO/NAO
NAO nám, jak bylo v minulých předpovědích zdůrazňováno začne přecházet výrazněji do kladné fáze. Již v mých malůvkách na synoptických mapách jde vidět typická NAO+ synoptika. Tlakové výše budou převažovat nad oblastmi nízkého tlaku vzduchu ve Středomoří. Naopak daleko na severu bude převaha tlakových níží, občas se nějaké zdá se (jako v možné situaci 6.2 >) dostane i k nám do střední Evropy.
AO se zdá, že bude pozvolna klesat do záporu, což zapříčiní vliv na vortex, který bude pozvolna a neochotně slábnout. CO to bude přímo znamenat pro Evropu ještě nelze predikovat, ale pokud by se náhodou stalo, že se vortex rozdělí na dvě samostatná jádra, tak by mohlo dojít k výraznějšímu arctic blast nad Evropským kontinentem.
MJO
Jak se zdá, tak MJO bude pozvolna přecházet do fáze 5, tedy je zde možnost nějakého propadu Jet streamu ve druhé únorové dekádě nad Evropou. Jak poznamenal Dr. Judah Cohen, tak je zde docela veliká možnost toho, že společně s kladnou odchylkou tlaku nad Sibiří udrží případně chladnější advekci nad evropským kontinentem.
Co říci na závěr?
No vypadá to tedy na celkem ostrý souboj mezi Atlantikem a kontinentálem. Bude velice zajímavé toto pozorovat. Doufám, že se vám můj skromný rozbor líbil.
Přeji krásný zbytek večera a noci