Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků98673
  • Celkem témat1132
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Nejvyssi a nejnizsi normal prumerne rocni a mesicni teploty

Počasí v historii bývalo mnohem krutější než z dob dnešních. Připomeňme si nějakou meteorologickou událost a sepište tak svou historii.

Nejvyssi a nejnizsi normal prumerne rocni a mesicni teploty

Příspěvekod TommyAst » 26. 03. 2022 23:13

Kde najdeme nejvyssi prumernou rocni teplotu (dlouhodoby teplotni Normal) ? Pri rovniku, kde take po vetsinou hodne prsi, dosahuje prumerna rocni teplota 26-28 °C a rozdil mezi jednotlivymi mesici je minimalni (rozdil tepotniho normalu pro jednotlive mesice v roce). Primo na poustich, v tropickem pasu, klimaticka zona Bwh, na severni pololouli a severne od obratniku, dosahuje nejvyssi prumerna teplota nejteplejsiho mesice, obvykle cervence bezmala 34-38 °C podle normalu 1961-1990. Podle normalu 2000-2021 uz je na nejteplejsich mistech teplotni normal nejteplejsiho mesice +40 °C a vice (prumerna teplota). To je docela dost. V Alzirsku ve vnitrozemi v cervenci, pobliz severu Perskeho zalivu v cervenci a dale Tharska poust v Pakistanu v cervnu, tam dosahuje teplotni normal (1961-1990) az 37-38 °C, normal 2000-2021 uz bude +40 °C na nekterych mistech. Ale nejchladnejsi mesice v roce nejsou zase tak horke (nekde okolo 13-20 °C) a tak je prumerna rocni teplota mene nez +30 °C.

V Africe, jizne od obratniku, kde uz jsou stepi a savany, v na Arabskem poloostrove jizne od obratniku a take v Asii dosahuje v nejteplejsich mesicich prumerna teplota (teplotni normal) az k +35 °C, a vic, ale ani nejchladnejsi mesic v roce neni tak studeny - stale teplotni normal nad +25 °C nebo urcite nad +20 °C,. Prumerna rocni teplota se tak dostava nad +30 °C (teplotni normal). K tomu je klima suche stepni, nebo poustni, tedy aridni. Oblasti s prumernou rocni teplotou nad +30 °C jsou hlavne v Africe, v Sahelu (kde je obecne velmi spatna antropologicka situace). Dale na Arabskem poloostrove, ale i jinde v Asii jsou mista s prumernou rocni teplotou +30 °C a vice. A to plati pro teplotni normal uz 1961-1990 nebo drivejsi. Postupem casu s novejsimi normaly se oblast teplotniho normalu prumerne ricni teploty nad +30 °C rozleza. Predpokladal jsem, ze i v Australii bude misto s teplotnim normalem rocniho prumernu nad +30 °C. Podle normalu 1961-1990 ale neni, podle novejsiho normalu uz bude.

Africky roh, tam je situace specificka. Je to uz dost blizko rovniku, uz v techto zemepisnych sirkach prichazi zona konvergence a obdobi destu. Jenze kvuli geograficke poloze e prave v Africkem rohu sucho a klima poustni nebo stepni v nizsich polohach. Prumerna rocni teplota je vyssi, nez obvykle v techto zemepisnych sirkach, rozdil mezi nejteplejsim a nejchladnejsim mesicem maly, mensi mez na pousti severne od obratniku. Na pobrezi Eritrey, Djibouti i severu Somalska presahuje prumerna rocni teplota +30 °C uz podle normalu 1961-1990 nebo drivejsiho. Ve vnitrozemi v prolaklinach Danakil a Assal to je ovsem o par stupnu vice.

Danakilska deprese je prolaklina, oblast s urovni pod hladinou more, castecne se nachazi v Eritrei a Etiopii. Protoze se jedna o oblast s nizsi nadmorskou vyskou, nez okoli, je teto oblastiklima jeste teplejsi a s jeste mensim poctem srazek, nez okoli. Neco jako Morve udoli v USA nebo Turpan v Cine - v prolakline pod hladinou more jsou jeste vyssi teploty a nizsi srazky.

Danakilska prolaklina je na tektonickem pobrezi, s mnoho aktivnimi sopkami a castymi zemetresenimi. Horkych sopecnych pramenu s mnoho mineraly vytvari kolem horka barevna jezera a spousty barevnych pramenu a struktur z usazenych materialu. Obrazky z mista Dallol jsou skutecne pusobive. Dokonce je tam nedaleko i jedna sopka, kde je primo videt lavove jezero. Samotne sopky a horke prameny vsak nejsou pricinnou extreme vysokych prumernych rocnich teplot. Priciou je velmi nizko polozene udoli, s vyssim okolnim terenem a take celkove sussi oblast. Prameny jsou ale horke a s mnoha mineraly. Obsahy rozpustenych latek v pramenu jsou vysoke, a voda je casto jedovata. A muze se jednat i o kyselinu, az docela silnou. Vlivem extreme aridniho klimatu se voda v jezerech odparuje, sul zustava. Vznikaji jezera s extremni koncentraci soli i solne usazeniny na oblasti vyschlych jezer. A nejen klasicka sul, i mnoho dalsich sloucenin.

Dallol je vesnice v Etiopii, dnes jiz neobydlena (a domy se rozpadaji) kousek od hranic s Eritreou v Danakilske prolakline. Stanice Dallol mela byt v nadmorske vysce -75 m a pozorovalo se za obdobi 1960-1966, kdy se tam tezila sul. Primo denni data jsem nikde nevidel, uvadena je tabulka s mesicnimi prumery teplot, prumernym mesicnim maximem a minimem a take absolutni maximum a minimum pro kazdy mesic v roce. Pozorovaci rada neni prilis dolouha samozrejme. I za toto obdobi dosahuji prumerne mesicni teploty (7-lety normal) ve vsech mesicich vice nez +30 °C (Nejmene leden +30.3 °C, nejvice cerven +38.6 °C a cervenec +38.7 °C, prummerna rocni teplota +34.6 °C nebo se nekde uvadi +34.4 °C). To je slusny vykon. Za 7 let bylo namereno nejvyssi maximum +49 °C a nejnizsi minimum +21 °C (absolutni a mesicni rekordy jsou uvedeny pouze v celych stupnich).

Pokud bychom uvazovali dnesni normal 1991-2020 nebo normal 2000-2021 - obdobi SYNOP dat na Ogimetu, nebo dokonce normal 2001-2030 vuci normalu 1960-1966, tak budou prumerne rocni i mesicni teploty vyssi, absolutni maximum presahne +50 °C. Lze pro normal 2000-2021 (dostupnost dat Ogimet SYNOP) predpokladat-odhadovat vsechny mesice v roce teplotni normal vice nez +31 °C, v cervnu a cervenci teplotni normal okolo +40 °C a prumernou rocni teplotu +36 °C, absolutni maximum nad +50 °C a absolutni minimum kdovi jestli pod +20 °C, nebo pod +21 °C (za delsi dobu pozorovani predpokladam nizsi absolutni minimum). Nejnizsi misto Danakilske deprese vsak je 116 m pod hladinou more (stanice Dallol 75 m pod hladinou more) a nejnizsi misto Deprese jezero Assal v Djibouti je 150 m pod hladinou more. Pokud bychom nekam tam meli stanici, tak podle Ogimet SYNOP 2000-2021 lze ocekavat ve vubec nejtelejsim miste prumernou rocni telotu +37 °C, nejnizsi teplotni normal v lednu +32 °C a nejvice v cervnu-cevenci +41 °C. Ale je to jen odhad. Srazkove je oblast hyper-aridni, Koppenova klasifikace jednoznacne Bwh. Jen par dni v roce jsou meritelne srazky, ale v nejteplejsich oblastech neni stanice a ani tam nikdo nezije. Priblizne takove teploty v nejteplejsim miste prolaklin skutecne by mohly byt dle realneho odhadu. Tedy prumerna rocni teplota presahuje +35 °C a prumerne rocni srazky jsou pod 10 mm. Jenze v tomto pekle zadna stanice neni, a ani v okoli se moc nepozoruje. Duvodem je velmi spatna politicka, ekonomicka a socialni situace, ktera ani vede nepreje. Ale v lete pujde nejspis i o oblast jeste teplejsi, nez v USA Mrtve udoli (Death Valley, stanice Furnace Creek).

Co se tyce nejvyssiho mesicniho teplotniho normalu odpovidajicimu 1961-1990 na stanicich, ktere skutecne existuji a jsou aktivni, tak dosahuje, v Alzirsku ve vnitrozemi az 38-39 °C, v Pakistanu (Jacobabad, Sibi) v cervnu az +38 °C, pri severnim brehu Perskeho zalivu az +37 °C nebo dokonce +38 °C. A stanice Furnace Creek v Mrtvem uduli v Usa, tam dosahuje teplotni normal temer +39 °C (jeden zdroj udava +38.9 °C). A to podle normalu 1961-1990. V Danakilske prolakline a pri jezeru Assal mozna presahuje teplotni normal za cervenec a cerven +40 °C (a za cely rok prumerna teplota +36 °C) v nejteplejsim miste, uz podle normalu 1961-1990. Za obdobi 2000-2021 by teplotni normaly byly jeste o 1-2 °C. Prolakliny pod hladinou more zesiluji poustni efekt - vyssi prumerna teplota, mene srazek. Tak tomu je v pripade Turpanu v Cine, Mrtve udoli v Usa, nebo Danakilska prolaklina v Etiopii-Eritrei. Podobne je na tom poust Lut v Iranu, kde podle satelitnich mereni byla namerena nejvyssi teplota povrchu. Uz normal 1961-1990 v cervenci muze byt +40 °C na pousti Lut. Ale neni tam stanice. Zimni mesice jsou na pousti Lut chladnejsi a tak prumerna rocni teplota nebude tak vysoka.

V pripade nikoliv teplotniho normalu, ale nejvyssi dosazene prumerne mesicni teploty za jeden konkretni mesic, tak svetovy rekord je podle vseho Furnace Creek v mrtvem udoli prumerna teplota v cervenci 2018 +42.3 °C (+108.1 °F). V Evropske Unii a asi i v Evrope je rekord nejvyssi prumerne mesicni teploty (za konkretni mesic, ne teplotni normal) na ostrove Lindos v Recku, nedaleko Turecka, prumerna mesicni teplota v srpnu 2021 +32.8 °C. V Danakilske prolakline a u jezera Assal na nejteplejsim miste nebo na pousti Lut by teoreticky mohla dosahnout nejvyssi prumerna teplota nejteplejsiho konkretniho mesice +43 °C nebo mozna az +44 °C, i kdyz kdo vi. Oblast Danakilske prolakliny, tam by mohly byt prekonany rekordny nejvyssi prumerne rocni, mesicni teploty, at uz hodnota za jeden rok nebo mesic. Stejne tak by mohl byt dosazen rekord nejvyssi minimalni teploty na Zemi-v Africe, a mozna i rekord nejvyssi maximalni teploty. Jenze politicka situace v teto oblasti je proste a jednoduse odporna (despocke rezimy, valky). S tim souvisi i hospodarska situace (zeme jsou velmi chude) a ani pocasi se tam tedy prilis nepozoruje, data nejsou. Zvlaste z takto extremnich mist. Civilizace na urovni stredoveku, odporne rezimy, velmi spatna hospodarska a socialni situace. To ma za nasledek i absenci pozorovani pocasi mimo-jine.


Nejvyssi prumerne rocni teploty na Zemi (na jednotlivych kontinentech a v ruznych oblastech):
https://www.wunderground.com/blog/weatherhistorian/warmest-places-on-earth-average-annual-temperature.html

V Africe a na Zemi nejvyssi prumerna rocni teplota v Dallol (14.24 °N, 40.31 °E), Ethiopie +34.4 °C (+94.0 °F) (1960-1966). Dale v okoli jsou data ze stanice Assab +30.2°C (+86.4 °F) (1961-1990, mnoho der v datech), Berbera v Somalsku +29.7 °C (85.5°F) (1908-1950), Massawa +29.7 °C (85.5°F) (1932-1950). Djibouti +30.0 °C (+86.0 °F) 1901-1954 a +29.9 °C (+85.8 °F) (1961-1990). Berbera a Massawa by mely mit o neco vyssi teplotni normal prumerne rocni teploty, nez mesto Djibouti (o par desetin). Prumerna teplota v nejteplejsim miste v prolaklinach Danakil (Etiopie-Eritrea) a Assal (Djibouti) je vsak podstatne vyssi nez v pobreznich mestech, pravdepodobne i vice nez o 5 °C.

Na blizke vychode by mela byt nejvyssi prumerna rocni teplota v Makkah (Mecca) (21.42 °N, 39.82 °E), Saudska Arabie: +30.7 °C (+87.3 °F) (1980-2009). To je poutni misto, kde je i nejdrazsi budova sveta v prepoctu za vice nez 400 miliard Kc.
V Asii mimo Arabsky poloostrov je nejvyssi prumerna teplota v Klong Thoey (13.59 °N, 100.42 °E), Bangkok, Thajsko: +30.3 °C (+86.5 °F) (1981-2010).
V jizni Americe je nejvyssi prumerna teplota v Guaymaral (10.34 °N, -73.38 °W), Kolumbie: +29.4 °C (+84.9 °F) (1971-2000).
V Australii je nejvyssi prumerna teplota v Wyndham Port (-15.48 °S, 128.12 °E), Zapadni Auststralie: +29.4 °C (+84.9 °F) (1961-1990) Predpokladal jsem v Australii oblast prumerne rocni teploty +30 °C a vice, ale podle daneho zdroje a normalu 1961-1990 neni. Podle novejsich normalu (1991-2020) uz se v Australii bude objevovat oblast s prumernou rocni teplotou +30 °C a vice, podle neoralu 2000-2021 pak tata oblast naroste.
V Indii Nellore +29.2 °C (+84.6 °F) (1961-1990).

Mimo zonu mezi obratniky je uvedena nejvyssi prumerna teplota v Mezyed (24.03 °N, 55.85 °E), Spojene Arabske Emiraty +29.2 °C (+84.6 °F) (2003-2012) Jedna se o teplotni normal z novejsi doby. Normal 1961-1990 by byl nizsi.
Ve Stredni Americe je uvedena nejvyssi prumerna teplota v La Union, El Salvador: +28.8 °C (+83.8 °F) (za 20 let, nespecifikovane obdobi), dale Choluteca, Honduras +28.7 °C (+83.7 °F)
V Oceanii mimo Australii je uvedena nejvyssi prumerna teplota v Tarawa (1.30 °N, 173.00 °E), Kiribati: +28.3 °C (+82.9 °F) (1961-1990), dale Funafuti, Tuvalu +28.2 °C (+82.8 °F)
V severni Americe (Kanada, Mexiko, USA) je nejvyssi prumerna teplota v Escuintla (15.32 °N, -92.66 °W), Chiapas State, Mexiko: +28.2 °C (+82.8 °F) (1981-2010)
V Karibiku (Karibske more) je nejvyssi prumerna teplota v Aruba letiste (12.52 °N, -69.98 °W), Nizozemska kolonie, ostrovy v Karibiku: +28.1 °C (+82.6 °F) (1981-2010), +28.0 °C (+82.4 °F) (1971-2000), Venezuelsky ostrov Island of Margarita - stanice Punta de Piedras +28.2 °C (+82.8 °F) (1971-2010) ale to uz je mimo Karibik.
V USA (nejspis jen kontinentalni USA, Hajaske ostrovy ne) je nejvyssi prumerna teplota v Marathon Airport (24.71 °N, -81.09 °W), Middle Keys, Florida: +25.8 °C (+78.5 °F) (1981-2010)
Za polarnim kruhem je nejvyssi prumerna teplota na Ostrove Tennholmen (67.5 °N, 13.5 °E), v Norsku, 32 km zapadne od Bodo: +5.6 °C (+42.1 °F) (1961-1990). Na Antarktide za jiznim polarnim kruhem jsou teploty vzdy pod nulou, a to znacne. Norsko a severni Evropu otepluje Golfsky proud, zima je nesrovnatelne mirnejsi, nez na Sibiri nebo v Kanade. Na jizni polokouli v rozmezi 60-90. rovnbezka je prumerna teplota (rocni normal, 1961-1990) vzdy pod nulou.
V Antarktide (jizne 60-90 rovnobezka, vcetne ostrovu) je nejvyssi prumerna teplota na stanici Arctowski (Polska stanice, -62.07 °S, -58.63 °W), ostrov St. George: -1.6 °C (+29.1 °F) za 30 let (jakych ?) dale King Sejong (Jihokorejska stanice), ostrov St. George: -1.7 °C (+28.9 °F).

V Evrope nejvyssi normal prumerne rocni teploty:
Ierapetra v Recku na Krete (35.01 °N, 25.74 °E) +19.7 °C (1956-1997). Helenisticky meteorologicky ustav v Recku pocita prumernou teplotu ruzne, jinak nez obvyklym zpusobem. A podle ruznych typu vypoctu teplotni normal rocniho prumeru v Ierapetra kolisa +19.1 °C (+66.4 °F) az +19.7 °C (+67.5 °F). Dale mista s nejvyssi prumernou rocni teplotou v Evrope (za jake obdobi ?): Lampedusa - ostrov na jihu Italie mezi Sicilii a Afrikou +19.0 °C (+66.2 °F), ve Spanelsku Sevilla +18.8 °C a ve Spanelsku Almeria letiste +18.8 °C (za jake obdobi ?). Podle vseho je Almeria jedine misto-oblast v Evrope s Bwh klimatem. Mozna ale postupem casu dalsi mista pribudou se zmenou klimatu. Otazkou take je, co vsechno bylo zapocitano do Evropy. Kypr a Turecko (jizni pobrezi) je nejspi uz pocitano do Asie. Na Kavkaze a Balkane je tuzsi zima a tato mista nemoho konkurovat ani nahodou. A tak urcite plati, ze uvedena mista s nejvyssi prumernou teplotou jsou mista s nevyssi preumernou rocni teplotou v dnesni EU (nebo shengen, bezvizova oblast) a nejspis i v cele Evrope. Podle normalu 1961-1990 nebo starsich jeste nebylo zname misto v Evrope, kde prumerna rocni teplota dosahuje +20 °C a vice. Ale podle normalu 1991-2020 se uz na Krete takove misto objevlo, podle normalu 2000-2021 budou takova mista pribyvat. Nova mista s prumerno teplotou +20 °C a vice jsou ocekavana ne jen v Recku, ale i v Italskem uzemi a ve Spanelsku. Podle Tutiempo GSOD 1973-2017 je prumerna rocni teplota v Seville +18.84 °C, nejvice v roce 1997 +20.61 °C a nejmene v roce 1976 +17.24 °C. Prumerny rocni pocet tropickych dni v Seville za obdobi 1973-2017 podle Tutiempo GSOD je 122.4, nejvice 151 v roce 2017, nejmene 97 v roce 1993. Dni z chybejicimi daty Tmax nebo Tmin nebo oboji je za cele obdobi 47, nejvice 18 v roce 2005 a 10 v roce 2002.

Uvedene rekordy nejvyssich prumernych rocnich teplot (teplotni normal za nejake obdobi) jsou casto podle normalu 1961-1990, nebo drivejsiho, z nekterych mist ale podle teplotniho normalu 1971-2000 nebo 1981-2010. Teplotni normal 2000-2021 bude jeste vyssi. Oblast prumerne teploty (rocni normal) nad +30 °C se rozroste v Africe, na blizkem vychode i v Asii a nove se obevi v Australii, severni a jizni Americe. V oblasti, kde je vlhke rovnikove klima, se zatim prilis neotepluje. V Evrope se pak objevi az na nekolika mistech ve Stredomori teplotni normal rocniho prumeru nad +20 °C.

Nejvyssi a nejnizsi prumerna teplota v Evrope a na Zeme podle Twitter - Bez Pocasia:

Zdroj:
https://twitter.com/ZdenekNejedly/status/1497986167693885442

Na tweetech se muzeme docist, ze Nejvyssi prumerna teplota na Zemi je v Mecce, v Saudske Arabii +31.3 °C (Normal ma byt pro 1991-2020, spocteno z dat 1994-2017) Predchozi zdroj uvadel Mekku jako misto s nejvyssi prumernou rocni teplotou +30.7 °C (+87.3 °F) podle starsiho normalu (1980-2009), tedy otepleni po roce 2000 je na miste. Od roku 2018 vsak data ze stanice nejsou dostupna. Novy normal byl spocten podle dat 1994-2017 (interpolovano do obdobi 1991-2020 nebo je to prumer za obdobi 1994-2017) ? Mekka je posvatne Muslimske mesto s nejdrazsi budovou sveta - obdoba Big Ben, jenze vetsi, vez presahuje vysku 600 m. Islamsky rezim v Saudske Arabii je bez dizkuze proste odporny, srovnatelny s Ruskem v poslednich tydnech. V Africe na pobrezi (Jemen, Sobalsko, Djibouti, Etiopie, Eritrea) jiz podle starsiho normalu dosahovala prumerna teplota +30 °C (rocni normal), podle novych normalu, zejmena po roce 2000, to uz bude +31 °C, patrne jen par desetin za Mekkou. Avsak politicka a humanitarni situace je v teto oblasti velmi spatna, podobne jako u nas ve stredoveku. Pocasi se tedy prilis nepozoruje. V Dallol uz by podle normalu 2000-2021 mohl rocni normal (prumerna rocni teplota) presahovat +36 °C a v nejteplejsim miste Danakilske prolakliny nebo v prolakline pri jezere Assal v Djibouti az okolo +37 °C (Ano prumerna rocni teplota - normal za delsi obdobi). Stanice tam ale neni zadna (ani v okoli), tak muzeme jen tipovat.

V Evrope pak nejvyssi prumerna teplota ma byt na ostrove Ierapetra v Recku na Krete (stejne misto, jako podle stareho zdroje) +20.4 °C (1991-2020), +19.9 °C (1956-2010). Prvni zdroj blog na starsim wunderground udava pro stejne misto Ierapetra v Recku na Krete (35.01 °N, 25.74 °E) +19.7 °C (1956-1997). Helenisticky meteorologicky ustav v Recku pocita prumernou teplotu ruzne, jinak nez obvyklym zpusobem. Prumerna teplota za obdobi 1956-1997 tedy podle zpusobu vypoctu kolisa +19.1 °C (+66.4 °F) az +19.7 °C (+67.5 °F).

Nejvyssi prumerna teplota v Recku-Evrope:
http://www.emy.gr/emy/en/climatology/climatology_city?perifereia=Crete&poli=Ierapetra&fbclid=IwAR1Q2KY0hG5HcKzMlKEx6RZ4djB32xZUA4P8dMLJ-hXAbvxvdmmFDzDv4c4

Nejchladnejsi teplotni normal prumerne rocni teploty na Zemi je na Antarktide (prekvapive) stanice Vostok (uvedena nadmorska vyska 3420 m) a rocni prumerna teplota, teplotni normal je -55.1 °C (1958-2021) pricemz za obdobi (1961-1990) je prumerna teplota -55.3 °C a za obdobi (1991-2020) -54.9 °C. Ve vnitrozemi Antarktidy se otepluje nejspis pomaleji nez v Evrope. Na stanici Vostok byla dosazena i nejnizsi teplota na Zemi, zmerena na meteorologicke stanici 21.07.1983 -89.2 °C (a par dni na to absolutni maximum v CR i tehdejsim Ceskoslovensku 27.07.1983 Praha Uhrineves +40.2 °C). Ve vnitrozemi Antarktidy je stanic velmi malo a na nekterych mistech muze byt prumerna teplota pochopitelne nizsi. Pro cely kontinent Antarktidu se uvadi prumerna teplota okolo -50 °C.

Zdroj dat - Vostok:
https://www.metoffice.gov.uk/hadobs/crutem5/data/CRUTEM.5.0.1.0/download.html?fbclid=IwAR0laOxMt5hPTalzLlGiEZgHGPW5Q2XWoaPuARwmDrk2cNs-VydCUXTJygY

V Evrope je uvedena nejnizsi prumerna teplota na Svycarske stanici Jungfraujoch 3576 m nad morem, -7.9 °C (1961-1960) a -6.7 °C 1991-2020). Jungfraujoch je nejvyssi Evropska SYNOP stanice, Ogimet uvadi nadmorskou vysku 3580 m. Vzhledem k tomuto udaji nebyly nejspis zahrnuty take Norske Spicberky. Na Spicberkach stanice Karl XII Oya (nejsevernejsi Norska a Evropska SYNOP stanice) a Kvitoya (SYNOP stanice severo-vychod Spicberku) bude mit prumernou teplotu nizsi, pozorovani rada je kratka. Mimo SYNOP stanice jsou v Evrope na jeste vyssich mistech stanice s kratkou pozorovaci radou - Na severu Italie je stanice v Alpach Capanna Margherita (horska chata) 4551 m.n.m. Jeste vys polozena je stanice na Mont Blanc - Col Major 4750 m.n.m. Samotny vrchol Mont Blanc dosahuje vysky 4807 m.n.m. Odhadem podle poklesu teploty s vyskou bude na stanici Capanna Margherita prumerna rocni teplota odhadem -12 °C az -13 °C, na Col Major pak -13 °C az -14 °C a na vrcholu Mont Blanc -14 °C (1991-2020). Je to odhad pri predpokladu poklesu teploty s vyskou 0.65 °C na 100 m. Ledove dny v cervenci se objevuji i na Jungfraujoch bezne, na Mont Blanc, Col Major a Capanna Margherita se v cervenci muze objevit i Arkticky den (a objevuje). V Norsku a ve Svedsku jsou hory vysoke prez 2000 m (Kebnekaise ve Svedsku je i za polarnim kruhem, vyska 2097 m), kde neni stanice. Prumerna rocni teplota tam bude nizsi, nez na Jungfraujouch ale ne nizsi, nez na Mont Blanc.

Zdroj dat - Jungfraujoch:
https://www.meteoswiss.admin.ch/product/input/climate-data/normwerte-pro-messgroesse/

V Ceske Republice je nejvyssi prumerna teplota na stanici Praha Klementinum +9.754 °C (1775-2021), +9.812 °C (1901-2000), +9.486 °C (1901-1950), +10.139 °C (1951-2000), +9.963 °C (1951-1990), +9.817 °C (1951-1980), +10.045 °C (1961-1990), +10.431 °C (1971-2000), +10.811 °C (1981-2000), +11.366 (1991-2000), +11.40 °C (1993-2021), +11.621 °C (2000-2021) V Klementinu byla nejvyssi prumerna rocni teplota v roce 2018 +12.87 °C, 2019 +12.63 °C, 2015 +12.59 °C, 2014 +12.54 °C, 2020 +12.31 °C, 2007 +12.15 °C, 2000 +11.96 °C nejmene pak v roce 1838 +7.21 °C, 1871 +7.28 °C, 1864 +7.36 °C, 1786 +7.46 °C a 1829 +7.49 °C. U 247-lete rady (1775-2021) je rozptyl prumernych rocnich teplot velky. Vyssoka prumerna teplota v Praze Klementinu je zpusobea nizkou polohou a hustou zastavbou i tepelnym ostrovem. Mimo centra mest je v CR nejvyssi prumerna rocni teplota na Hodoninsku. Stary atlas ukazuje nejvyssi prumernou teplotu v CR (Klementinum nezmineno) pro Hodonin +9.5 °C (normal 1961-1990 nebo jeste starsi), podle 2000-2021 to urcite bude nad +10 °C.

Kousek od Hodonina a Breclavi je kvalitni soukroma meteostanice v Sudomericich (meteotom.cz), data jsou k dizpozici 2004-2021. Za obdobi 2004-2021 v Sudomericich je prumerna teplota +10.77 °C, nejvice v roce 2018 +11.75 °C a v roce 2019 +11.66 °C, nejmene v roce 2005 +9.73 °C. Dalsi stanice s vysokou prumernou rocni teplotou je soukroma kvalitni stanice Kunovice u Uherskeho hradiste (Stanice GSOD na letisti v Kunovicich je jina). Pro Kunovice je prumerna teplota +10.46 °C (1986-2021), +10.61 °C (1993-2021), +10.81 °C (2000-2021), +10.01 °C (1990-1999), +10.69 °C (2000-2009), +10.98 °C (2010-2019). Za obdobi 1986-2021 v Kunovicich byla prumerna rocni teplota nejmensi v roce 1996 +8.61 °C a 1987 +8.70 °C a naopak nejvyssi v roce 2018 +11.92 °C, 2014 +11.68 °C a 2019 +11.67 °C.

V Polabi je take nizina, ale prumerna teplota je tam niz o neco nizsi, nez na Hodoninsku. Na stanice 11509 Doksany 158 m nad morem je prumerna rocni teplota podle Ogimet SYNOP 23-23 UTC za ondobi 2000-2021 +9.86 °C, nejvice v roce 2018 +10.89 °C a nejmene v roce 2010 +8.35 °C a v roce 2021 +8.93 °C. Jen 2 roky za obdobi 2000-2021 byla prumerna rocni teplota mene nez +9 °C. V Doksanech uz jsou nizsi minima, nez napr. v Praze Libusi (a je to znat dost). Mozna je stanice trochu v udoli (mala mrazova kotlina). Na stanici 11509 bylo v roce 2018 51 tropickych dni (kontrolni stanice dokonce 56 tropickych dni). To je rekord nejvyssiho rocniho poctu tropickych dni v CR, puvodni rekord byl v Dobrichovicich v roce 2003 49 tropickych dni. Na Slovensku je rekord poctu tropickych dni ze stanice 11858 Hurbanovo 62 tropickych dni (Podle Ogimet SYNOP a GSOD) nebo 61 tropickych dni (podle ECAD) v roce 2003.

Stanice Libus neni nejteplejsi lokalitou CR, ale je to na mirnem dobre smerovanem svahu a s vlivem tepelneho ostrova Prahy. Podle Ogimet SYNOP denni sumace 23-23 UTC na stanici 11520 Praha Libus (304 m nad morem) je prumerna rocni teplota za obdobi 2000-2021 +9.95 °C, nejvice v roce 2018 +11.16 °C a nejmene v roce 2010 +8.43 °C a v roce 2001 +8.78 °C. Pod +9 °C byla prumerna rocni teplota jen ve 2 letech a nad +11 °C ve dvou letech. Podle GSOD Tutiempo je na stanici 11520 Praha Libus za obdobi 1973-2017 prumerna teplota +9.24 °C, nejvice v roce 2015 +11.10 °C a nejmene v roce 1996 +7.38 °C a v roce 1980 +7.41 °C. Rozdil normalu prumerne rocni teploty (Ogimet SYNOP 2000-2021)-(Tutiempo GSOD 1973-2017) je 0.71 °C. U jinych zkoumanych stanic v Ceske republice a na Slovensku je to okolo 0.6 °C, tepelny ostrov tedy na Libusi mezi temito obdobimi stoupl o 0.1 °C.

Za obdobi 2004-2021 nam vyjde prumerna teplota v Klementinu +11.69 °C, 11509 Doksany +9.89 °C, 11520 Praha Libus +10.07 °C, v Kunovicich +10.83 °C, v Sudomericich +10.77 °C, v 11858 Hurbanovo (jizni Slovensko) +11.42 °C. A tak v prumerne teplote za zvolene obdobi vede Praha Klementinum, dokonce i nad Slovensky 11858 Hurbanovo, v pripade nejvyssi prumerne teploty jen za jeden konkretni rok take vede Praha Klementinum v roce 2018 +12.87 °C, 11858 Hurbanovo v roce 2019 +12.39 °C, v Kunovicich v roce 2018 +11.92 °C a v Sudomericich v roce 2018 +11.75 °C,11520 Praha Libus v roce 2018 +11.16 °C, 11509 Doksany v roce 2018 +10.89 °C. Zdrojem dat pro Klementinum je portal.chmi.cz, pro Sudomerice meteotom.cz, pro Kunovice kesyl.unas.cz a pro 11858 Hurbanovo Ogimet SYNOP denni sumace 23-23 UTC. Na jiznich-jiho zapadnich svazich v okoli Sturova bude teplotni normal 2000-2021 podle vseho jiz +12.0 °C a vice a tam mozna nekde teplotni normal prekona Prahu Klementinum. Prumerne teploty mohou byt pocitany ruzne. V pripade Ogimet SYNOP denni sumace 23-23 UTC se prumerna teplota spocte jako prumer ze vsech terminu (data po hodine) a tato hodnota je za jasnych dnu nizsi, nez klasicky vypocet (T07+T14+T21+T21)/4. V Sudomericich se pocita pravdepodobne prumerna teplota z mereni po minute, u Klementina nejspis ze 3 terminu podle vzorke a v Kunovicich nevim.

Zdroj dat pro Klementinum:
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/files/PKLM_pro_portal.xlsx

Na Slovenske stanici Ziharec blizko Galanta na jiznim Slovenku byl v roce 2019 prumer +13.0 podle shmu.sk. Stanice ale nejspis je chybne umistena a meri vyssi denni maxima i denni prumerny, nez jsou spravne hodnoty.

Na Slovensku je nejvyssi prumerna rocni teplota na jiznich az jiho-zapadnich svazich v okoli Sturova. Stary skolni atlas ukazuje prumernou rocni teplotu ve Sturovo +10.4 °C (normal 1961-1990 nebo drivejsi). Pro nedalekou SYNOP stanici 11858 Hurbanovo je prumerna teplota 2000-2021 podle Ogimet SYNOP (denni sumace 23-23 UTC) +11.42 °C (Za obdobi 2000-2021 nejmene v roce 2005 +10.32 °C a nejvice v roce 2019 +12.39 °C a v roce 2018 +12.31 °C). Podle normalu 1961-1990 je v Hurbanovo prumerna rocni teplota +10.0 °C (Leden -1.5 °C Cervenec +20.2 °C). Podle Tutiempo GSOD je v Hurbanovo prumerna rocni teplota +10.75 °C (prumer GSOD za obdobi 1973-2017, nejmene v roce 1980 +8.72 °C a nejvice v roce 2014 +12.36 °C) Rozdil normalu (2000-2021)-(1961-1990) je +1.4 °C a ve vsech letech 2000-2021 byla prumerna rocni teplota vyssi, nez normal 1961-1990. Rozdil normalu (Ogimet SYNOP 2000-2021)-(Tutiempo GSOD 1973-2017) je +0.67 °C. Ogimet SYNOP i GSOD pocita prumernou teplotu ze vsech terminovych hodnot (kazdou hodinu), u ECAD to bude jinak. Ja jeden konkretni rok (ne dlouhodoby normal) mela byt nejvyssi prumerna rocni teplota na Slovensku na zakladni klimatologicke stanici Ziharec v roce 2019 +13.1 °C (stanice je kousek od Galanta a podle okolnich stanic jsou prumery a maxima na teto stanici vyssi, mozna spatne umisteni). Stanice 11858 Hurbanovo je SYNOP stanice nejblize Sturovo a Slovenska SYNOP stanice a nejvyssi prumernou teplotou podle vseho. Zakladni Klimatologicka stanice Ziharec podle vseho nemeri uplne spravne.

V roce 2018 dosahl pocet letnich dnu na Slovenske stanici Ziharec 139 nebo 140, coz je samozrejme rekord pro Slovensko. Ale realna hodnota opet bude o neco nizsi. Na stanici 11858 Hurbanovo bylo v roce 2018 46 tropickych dni, 131 letnich dni a 183 dni s Tmax +20 °C a vice. Na stanici 11509 Doksany bylo v roce 2018 51 tropickych, 116 letnich a 171 dni s Tmax +20 °C a vice podle Ogimet SYNOP (denni sumace 23-23 UTC). V Doksanech tak padl Cesky rekord nejvyssiho rocniho poctu tropickych a letnich dni, na stanici Ziharec padl Slovensky (chybny) rekord rocniho poctu letnich dni.


Velka cast CR a Slovenska je byt podle Koppenovy klasifikace v pasmu Cfb. Ovsem pokud teplotni normal v nejteplejsim mesici (cervenci) prekroci +22 °C, uz se jedna o klimatickou zonu Cfa. Zona Cfa se podle vseho nove objevuje na jihu Slovenska a mozna uz brno na jizni Morave. Jenze predpokladem jsou srazky nejmene 500 mm rocne. Takze na jihu Slovenska a pozdeji na jizni Morave se spis zacina objevovat stepni klima Bsh nebo Bsk.

Koppenova klasifikace Cfb - Primorske mirne klima zapadnich pobrezi - Vsechny mesice teplotni normal Tavg nepresahuje +22 °C (to uz si nejsem jisty), teplotni normal Tavg nejchladnejsiho mesice neni nizsi nez -3 °C (Nekdy (v USA) se udava limit nejchladnejsiho mesice 0 °C), nejmene 4 mesice teplotni normal nad +10 a prumerna rocni teplota 6–13 °C, rocni rozdil teplotniho normalu nejteplejsiho-nejchladnejsiho mesice pak 10–15 °C (coz je v CR i na Slovensku vic). Srazky rocni 500-5000 mm (v Hurbanovo je to pri dolnim limitu, na jizni Morave a pod Krusnymi horami pod limitem), okolo 150 dni se srazkami (0.1 mm staci ?) v roce, casto z front, prez rok neni sucha sezona (o cemz by se dalo na jihu Slovenska nebo i jizni Morave pochybovat).

Klimaticka zona Cfa - vlhke subtropicke klima je pak podobna, jen uz se vyskytuje alespon jeden mesic s teplotnim normalem +22 °C a vice, normal nejchladnejsiho mesice neni nizsi nez -3 °C (nekde se uvadi limit 0), horni limit teplotniho normalu nejchladnejsiho mesice +18 °C. V roce se nevyskytuje sucha perioda. Klimaticka zona Cfa se vyskytuje na severu Italie (Padska nizina) a na casti vychodniho pobrezi Italie, na vychodnim pobrezi Jadranu a na Balkane ve vnitrozemi.

V Ceske Republice je misto s nejnizsi prumernou teplotou jednoznacne Snezka s nadmorskou vyskou na vrcholu 1602 m. Na Snezce pri hranici CR-Polsko jsou 2 stanice, obe SYNOP. Ceska 11653 Snezka 1602 m.n.m. ma kratkou radu pozorovani a bouda je nejak spatne umistena, porad se v zime obaluje namrazou. Polska 12510 Sniezka (1603 m.n.m. nebo se udava i 1613 m.n.m.) na strese restaurace vsak uz meri dlouho a dobre a s 24-hod obsluhou. Stary atlas udava prumernou teplotu pro Snezku +0.2 °C, jeste starsi skolni atlas z dob rudeho moru -0.2 °C (data z Polske snezky nejspis). Podle Tutiempo GSOD je prumerna teplota na Polske Snezce +1.04 °C (1973-2017). Nejchladnejsimi roky jsou 1980 -0.83 °C, 1987 -0.37 °C, 1985 -0.33 °C, 1996 -0.07 °C, 1976 +0.05 °C a nejteplejsi roky 2014 +2.74 °C, 2015 +2.45 °C, 2006 +2.16 °C, 2000 +2.15 °C. Pouze ve 4 letech byla prumerna teplota pod nulou za obdobi 1973-2021 podle dat Tutiempo GSOD a Ogimet SYNOP, naposled v roce 1996. Podle Ogimet SYNOP denni sumace 23-23 UTC na Polske Snezce je +1.65 °C (2000-2021), nejvice v letech 2014 +2.71 °C, 2015 +2.42 °C, 2019 +2.29 °C, 2020 +2.27 °C a nejmene v letech 2010 +0.14 °C, 2004 +0.73 °C, 2001 +0.82 °C. Rozdil normalu (Ogimet SYNOP 2000-2021)-Tutiempo GSOD (1973-2017) je +0.61 °C. Polska 12510 Sniezka (Snezka) je nejspis jedina stanice v CR (skoro) kde v poslednich desetiletich nebyl ani jeden letni den. Nejvyssi maximum Txx polde Ogimet SYNOP 2000-2021 je 28.07.2013 +24.6 °C, podle Tutiempo GSOD 1973-2020 28.07.2013 24.6 °C (Vyssi hodnoty Tmax +25 °C nebo i +30 °C jsou chybne). Ale podle starych zaznamu snad mel byt na Polske Snezce letni den v srpnu 1892.


Na Slovensku je misto s nejnizsi prumernou rocni teplotou Gerlachovsky stit a Lomnicky stit v Tatrach. Na Lomnicaku je stanice 11930 Lomnicky stit 2633 m.n.m. Podle Tutiempo GSOD byla prumerna teplota na Lomnickem stite -3.17 °C (1973-2017), nejchladnejsi roky jsou 1980 -4.97 °C, 1976 -4.77 °C, 1985 -4.52 °C, 1981 -4.46 °C a nejteplejsi roky 1983 -0.63 °C, 1982 -0.86 °C, 2014 -1.48 °C, 2015 -1.58 °C. Slovensky hydrometeorologicky ustav uvadi, ze nejnizsi prumerna rocni teplota na Slovensku v jeden konkretni rok byla prave na Lomnickem stite v proslulem roce 1956 -5.6 °C. Podle Ogimet SYNOP sumace 23-23 UTC je na stanici 11930 Lomnicky stit prumerna teplota -2.59 °C (2000-2021), nejvice v letech 2020 -1.52 °C, 2014 -1.53 °C, 2015 -1.63 °C, 2018 -1.71 °C a nejmene v letech 2005 -3.70 °C, 2004 -3.66 °C, 2001 -3.43 °C, 2010 -3.29 °C. Zatim se na stanici 11930 Lomnicky stit nevyskytl rok s prumernou teplotou nad 0 °C (podle dat Ogimet SYNOP a Tutiempo GSOD). Na Lomnickem Stite nikdy nebyl letni den samozrejme, zato Arkticke dny jsou bezne v zime. Podle Ogimet SYNOP 2000-2021 bylo nejvyssi maximum 01.07.2019 +19.5 °C (22.06.2012 +20.2 °C je chyba), nejnizsi maximum 28.02.2005 -25.5 °C, nejvyssi Tmin 10.08.2017 +11.5 °C a nejnizsi Tmin 07.01.2017 -29.3 °C a 28.02.2005 -29.2 °C. Rozdil normalu (Ogimet SYNOP 2000-2021)-Tutiempo GSOD (1973-2017) je +0.58 °C.



Jak se meni prumerna teplota na Zemi po jednotliva desetileti:
Data jsou zprumerovana na 10 let, napr. 1970s - 70. leta, tedy za obdobi 1970-1979 a hodnota je prumer pro celou Zemi. V ruznych zemepisnych sirkach a klimatickych zonach se otepluje ruzne rychle, napriklad v rovnikove oblasti prakticky vubec, v Arktide velmi rychle.

Globalni prumerna teplota na Zemi v jednotlivych desetiletich: (ze stanicnich dat a interpolace, melo by to odpovidat ve 2 m vysce):
1880s +13.73 °C (+56.71 °F)
1890s +13.75 °C (+56.74 °F)
1900s +13.74 °C (+56.73 °F)
1910s +13.72 °C (+56.70 °F)
1920s +13.83 °C (+56.89 °F)
1930s +13.96 °C (+57.12 °F)
1940s +14.04 °C (+57.26 °F)
1950s +13.98 °C (+57.16 °F)
1960s +13.99 °C (+57.18 °F)
1970s +14.00 °C (+57.20 °F)
1980s +14.18 °C (+57.52 °F)
1990s +14.31 °C (+57.76 °F)
2000s +14.51 °C (+58.12 °F)

Za posledni stoleti teplota vzrostla o 0.8 °C (1.5 °F). Za obdobi 1880s-1910s byla prumerna teplota +13.7 °C (+56.7 °F), za obdobi 1920s-1940s byl narust 0.1 °C (0.18 °F) za dekadu a pak byl mirny pokles a od 50-let do 80-let (spis teda do 70-let) zustaval globalni prumer okolo +14.0 °C (+57.2 °F). Od 80. let vsak teplota roste 0.2 °C (0.36 °F) za dekadu. Globalni prumerna teplota za obdobi 2000-2009 0.61 °C (1.1 °F) byla o vyssi nez globalni prumerna teplota 1951-1980. S timto tempem se ve 21. stoleti otepli o 2 °C (3.6 °F).

Zdroj:
https://www.currentresults.com/Environment-Facts/changes-in-earth-temperature.php

GISS (Goddard Institute for Space Studies). 2010. Surface Temperature Analysis.
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/

James Hansen, Makiko Sato, Reto Ruedy, Ken Lo, David W. Lea and Martin Medina-Elizade. 2006. Global temperature change. PNAS.103(39): 14288-14293.
http://www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.0606291103

List zemi Sveta podle prumerne rocni teploty (teplotni normal), teplotni normal pro nejteplejsi a nejchladnejsi mesic:
https://listfist.com/list-of-countries-by-average-temperature
https://climateknowledgeportal.worldbank.org/download-data

Podle teto tabulky a normalu 1991-2020 je nejvyssi teplotni normal pro cele staty:
1 Mali +28.83 °C
2 Burkina Faso +28.71 °C
3 Senegal +28.65 °C
4 Tuvalu +28.45 °C Nejvyssi prumerna teplota u zeme, kde je mir. A taky zeme s nejvyssi prumernou teplotou mimo Afriku. Tuvalu byla pred par lety zeme s nejnizsim poctem turistu na svete, ted kdovi jak to je.
5 Djibouti (Dzibutsko) +28.38 °C
6 Mauritanie +28.34 °C
7 Bahrain +28.23 °C
8 Palau +28.04 °C
9 Qatar (Katar) +28.02 °C
10 Gambie +27.97 °C
.....
170 Ceska Republika +8.73 °C
.....
192 Norsko +1.78 °C
193 Mongolsko +0.67 °C
194 Ruska agresivni federace -5.16 °C
195 Kanada -6.36 °C
196 Gronsko -17.18 °C
Antarktida (oblast nikoho) okolo -50 °C (neurceno ve zdroji, kde je list prumernych teplot pro vsechny zeme).

Otazkou je, jak byly spocteny prumerne teploty pro cele staty. Nejspis byla interpolovana data ze stanic, stad byl i zohlednen teren a pokles teploty s vyskou. Nejvic stanic je obvykle v teplych a nizko polozenych oblastech, na horach prilis stanice nejsou, o ledovcich a polarnich oblastech ani nemluve. To se musi pri interpolaci zohlednit.

U kazde zeme vsa se muze pocitat prumerna teplota na stanici jinak a navic mnoho zemi s nejvyssi rocni prumernou teplotou nad +28 °C ma velmi malo stanic a data ze stanic jsou velmi derava. A pak se musi data interpolovat podle mistniho terenu. Dale muzeme najit prumernou teplotu nejteplejsiho mesice (normal 1991-2020) Bahrain +39.60 °C, Kuvajt +39.00 °C, Qatar +37.80 °C, Irak +35.80 °C, United Arab Emirates +35.70 °C. Normal v nejteplejsim mesici pro cele staty (i kdyz male) za obdobi 2000-2021 nebo 2001-2030 uz v nekterych pripadech (Kuvajt, Bahrajn) presahuje +40 °C.

Teplotni normal - prumerne mesicni a rocni teploty v ruznych mestech sveta, prehledna tabulka (prumerne teploty vsak mohou byt za ruzna obdobi):
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_by_average_temperature

Letiste Reggane v Alzirsku v pousti teplotni normal 2000-2015 je v cervenci +39.8 °C, v lednu +16.0 °C a rocni normal +28.34 °C, rocni srazky 10 mm. Rekordne vysoky cervencovy normal je zpusoben tim, ze normal je za obdobi 2000-2015. V lete se v Reggane take vyskytuji i maxima nad +50 °C (hyper-tropicke dny) a denni minima nad +30 °C (super-tropicke noci). Normal 1961-1990 (ne jen pro cervenec) by byl nizsi. Jedna se o mesto v pousti, s priblizne 20000 obyvately. Wikipedie udava nadmorskou vysku 217 m. Cervencovy prumer vypada, ze prevysuje Furnace Creek v mrtvem udoli, i Dallol v Etiopii, jenze normaly pro Reggane jsou za obdobi 2000-2015. Pro mesto Djibouti ve state Djibouti-Dzibutsko za obdobi 1961–1990 je uvedeno prumerna teplota rocni +29.9 °C, v cervenci +36.4 °C a v lednu +25.1 °C, rocni srazky 163.5 mm. Bosaso v Somalsku prumerna rocni teplota +30.0 °C, v cervenci +36.1 °C, leden +25.0 °C a unor +25.0 °C, rocni srazky 19 mm. Za jake obdobi ? Ahvaz v Iranu pobliz konce Perskeho zalivu, data za obdobi 1951–2010: prumerna rocni teplota +25.4 °C, v cervenci +37.3 °C, v lednu +12.3 °C, rocni srazkovy normal 209.2 mm. Normaly pro Abadan v Iranu (1951–2010) rocni prumer +25.5 °C, v cervenci +36.7 °C, v lednu +12.7 °C, rocni srazky 153.3 mm. Kuwait City 1961-1990 rocni normal +25.7 °C, v cervenci +37.7 °C, v lednu +12.5 °C. Normaly pro Sibi v Pakistanu 1971–1990: Prumerna rocni teplota +27.2 °C, v cervnu +38.6 °C a v lednu +14.1 °C, rocni srazky 144.3 mm. Normaly pro Jacobabad v Pakistanu 1961-1990: Prumerna rocni teplota +27.1 °C, v cervnu +36.9 °C, v lednu +15.1 °C, rocni srazky 110.4 mm. A opet normal 2000-2021 bude vyssi, opet na nekterych zminenych mestech muze tento normal v nejteplejsim mesici presahovat +40 °C.

Mista s nejteplejsim mesicnim normalem:
https://en.wikipedia.org/wiki/Reggane#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Bosaso#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Djibouti_(city)#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Ahvaz#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait_City#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Abadan,_Iran#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Jacobabad#Climate
https://en.wikipedia.org/wiki/Sibi#Climate
TommyAst
Nováček
 
Příspěvky: 1110
Registrace: 31. 10. 2012 16:25
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Zpět na Historické počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé