Ahoj, nic nečekám a nic nebylo, proto ale nepíšu. Jen se tu probírá ta obnova lesa, do médií mluvil doufám někdo, kdo to má na starosti a byl to snad první rozumný plán, co jsem od dob lesnictví v ČR slyšel.
Dosazování bude jen v malé míře (problém je, že plno lidí si pod pojmem "lesa" představují to co roste všude kolem nás, ale to nejsou lesy, ale chovné parky na těžbu dřeva s žádnou úctou k přírodě, co se týče skladby dřevin a hlavně přístupu při těžbě, kdy se tam projede bagr a hrne před sebou i hrabanku ). Ale ve většině případů se to děje jednou za 50-70 let, člověk to tak v místě kam chodí na houby zažije za život jen jednou. Jenže se to děje už celé generace a většina lidí si to ani neuvědomí, jak moc špatně tohle je.
Shořelé plochy se nechají bez jakéhokoliv zásahu, první rok vyrostou všude traviny a v ní pomalu vyklíčí náletové dřeviny, které jsou často jediné dřeviny co tu sami dokážou růst i tam v místním klimatu. Pokud do toho vůbec nikdo zasahovat nebude, říká se tomu sekundární sukcese a je to naprosto geniální a nejpřirozenější. Nálety jsou často podceňované a možná negativně vnímané, ale v té oblasti jsou i duby a buky náletové, nehledě na to že nazývat lesem to co tady sázelo posledních několik generací bych nedělal. Les je složitý a komplexní bohatý celek s pestrou škálou dřevin, která se má těžit selektivně a ne totálně. Pán ještě mluvil něco o dosazování lesních dřevin, z jehličnanů zmínil jedli. Opravdu klobouček, a pokud slovo i dodrží a nebudou to tam ládovat smrkama a borovicema, třeba to dá konečně impulz i pro jiné oblasti s kůrovcovou kalamitou, že exitsují i vhodnější dřeviny a způsob zalesnění na naše kopce. Třeba osikové lesy, kde jsou? (Nikde, osika tolik netáhne do kapes jako smrkové dřevo ). Do teplých oblastí cedry, sekvojovce, (a doslova tisíce dalších možností).. s ohledem na změny klimatu je to možná i jediná schůdná cesta v plno oblastech.