Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera0
  • Celkem příspěvků97830
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď na zimu 2022/23

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod cejn » 13. 10. 2022 14:54

brhel: Je to 1500 m.n.m. a mělo by to sedět téměř na metr.

Pravděpodobnost slušnější zimy určitě je a určitě není moc vysoká. Já mám takový pocit, že zima bude slabá, ovšem i slabá zima přinese většinou aspoň přechodně slušnější zimní počasí, ale to může trvat jenom krátce. V nížinách to asi nebude moc zimní, ale na horách nebo ve vyšších polohách bych se vsadil, že to může být dobré.

Na mě vždycky časem skočí takový pesimismus. Člověk si uvědomí, že ty zimy nejsou co bývaly, včetně zesilování tohoto trendu, takže v nížinách je reálná možnost "podzimní" zimy s velmi malým počtem ledových dní a dní se sněhem. Na druhou stranu vždycky jednou za pár let nastane nějaká výraznější epizoda, je to jenom hra čísel a pravděpodobnosti. Řekl bych, že už nejde o to, jestli bude celá zima slušná, ale aspoň 1 měsíc nebo kratší epizoda.
POKUD VÁM NEJDE PŘISPÍVAT (hláška: Vaše zpráva obsahuje málo znaků.):
Tak musíte vždy zaškrtnout možnost "zakázat URL adresy" a potom už to jde.
cejn
Nováček
 
Příspěvky: 328
Registrace: 21. 01. 2022 10:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod godlike » 16. 10. 2022 11:48

Tak prosel jsem si zahradu, zkontroloval co se dalo, objal stromy a..... no bohuzel opet si muzeme na 100% skrtnout snehovou zimu zde dole kolem Prahy neco na zpusob 09/10. Sice to sleduju jen 17let, ale celkem dobre to sedi. Jestli do konce listopadu neopadaji jablone, je se zimou amen. Napisu jak to dopadlo. Letos mozna bohudik budeme radi za mirnou zimu, diky situaci ve svete. Doma me obrazi kere, kvetou jahody atd. Letos je to mozna o kousek lepsi nez loni, presto cekam nejakou 14denni situaci s -10 a 15cm snehu. Ale celkove cekam zimu s kladnou odchylkou kolem +1 az +1,5.
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod Jarda Max » 17. 10. 2022 07:40

Zpravodajské televizní katastrofyjózo. Je to pár dní, večer ve zprávách v TV, jaká bude studená zima, hlavně prosinec s možností arktických dní. Polární vír se bude rozpadat... Poplašná zpráva pro vystresované chudáky s vysokými zálohami za energie.
Nový výstup predikuje pravý opak ‚‚Vědci z Copernicus Climate Change Service (C3S), která ve čtvrtek aktualizovala svůj sezónní výhled, uvedli, že během vrcholné topné sezóny mezi prosincem a únorem budou teploty pravděpodobně výrazně nad normálem. C3S je služba řízená Evropskou komisí, která analyzuje a poskytuje informace o počasí a klimatu.‘‘

Výsledek pro běžné občany? Zima může být studenější, ale i teplejší :D

Vrátlil jsem se o x desítek let zpět a topíme občas v krbovkách. Zprovoznit starý komín dalo dost práce, hlavně nová nástavba nad střechou. Dřevo mám z lesa zadara, naštěstí i tady v Praze bydlíme vedle lesa a dřeva je tam hafo. Takový teplo u nás v suterénu jsme nikdy neměli, děti utíkají do patra se ochladit. Komín je starý 82 letech a je OK. Nebyl moc používaný. Dávám vyhořet čistící poleno a je bez sazí. Výhoda nevložkování je, že většinu tepla absorbují cihly. Zeď je horká až do patra a pak i 3 dny bez topení. Vysoký je celkem 17m. Plyn jsme zatím nepustili. Na kamnech se dá i vařit. Je to super ten Green Deal, každý večer je venku cítit kouř z kamen, připomíná mi to dětství. Svět se zbláznil.

PS, vůbec jsem se nemohl přihlásit, až dnes. Je to pořád horší.
Jarda Max
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 07. 11. 2015 09:57
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 14

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod Troll » 18. 10. 2022 17:25

Tak máme už i každoroční předpověď na zimu dle Accuweather.
https://www.accuweather.com/en/weather-forecasts/accuweather-2022-2023-europe-winter-forecast/1259417

Podle ní to vypadá na suchou a teplotně normální/nepatrně chladnější zimu na většině území ČR a střední Evropy. Málo sněhu na horách v Čechách a Německu, ale naopak mnohem lepší situace od Beskyd na východ. Teplá a spíše suchá Skandinávie, méně postupujících TN přes Z, stř. a S Evropu a naopak hodně přes jih Evropy.

Pro nás mi z toho kouká nejspíše asi něco na způsob zimy 2002/2003 nebo chladnější verze 2000/2001.
Kdyby to tak dopadlo, teplotně, na tu bídu posledních let bych se nezlobil. Raději bych ale hodně srážek a zejména sněhových.

Uvidíme, ale přeci jen toto pro mě má o něco málo větši vypovídací hodnotu než Honsová a spol.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod cejn » 18. 10. 2022 18:23

Troll: Já tomu acuweather nedávám žádnou váhu. Předpověď srážek je obtížná a předpovědět odchylku srážek za 3 měsíce na 3 měsíce dopředu mi přijde nemožné. Nejsme Austrálie apod. kde se to dá kvůli El Nino, la Nina. Teplotně průměrná nebo slabě podprůměrná zima? Ha, však to by byla pohádka. V nížinách je dlouhodobý průměr ledových dní asi 20-30, tak je otázka, zda jich bude přes 20 nebo "par". Jsem zvědavý, ale myslím že zimu dělá hlavně teplota, takže nemusí být hodně sněhu. Stejně tomu moc nevěřím. Nakonec může být třeba sušší zima, víc inverze, ale aby to hodilo průměr nebo podprůměr, tak by musela nastat větší absence čerstvého západního proudění. Poslední roky je zvykem, že je to silná dominance. No však uvidíme, jestli se rozfouká na delší dobu západ nebo se nám sekne TV a pošle i nějaký chladnější vzduch.
POKUD VÁM NEJDE PŘISPÍVAT (hláška: Vaše zpráva obsahuje málo znaků.):
Tak musíte vždy zaškrtnout možnost "zakázat URL adresy" a potom už to jde.
cejn
Nováček
 
Příspěvky: 328
Registrace: 21. 01. 2022 10:52
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod Adi » 25. 10. 2022 19:15

Ahoj

zde je aktualizovaný výhled na zimu
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-season-2022-2023-forecast-october-update-united-states-canada-europe-fa/
Teploty přibližně v normálových hodnotách, srážek méně, podprůměrné, relativně více ve východnách částech ČR ...
Aspoň podle ecáku, který pléduje stále pro TV s možností vlivu níže od J až JV ...

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod Troll » 25. 10. 2022 21:00

No v podstatě většina modelů se shoduje na teplotně normální - slabě nadnormální a sušší - srážkově normální zimě pro střední Evropu. Pozitivem může být fakt, že novější modely mají spíše tendenci přidávat trochu sněhu a srážek, tj. aktuálně téměř na normání hodnoty. Pokud by to tak bylo, šlo by víceméně o normální zimu posledních 30 let, tj. v kontextu posledních 10 let spíše o zimu vydařenější.

Já bych výše uvedené, pokud by vyšlo, považoval spíše za úspěch.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď na zimu 2022/23

Příspěvekod Adi » 22. 11. 2022 05:57

Ahoj,
Nový výhled na zimu:
Ecákův výhled je horší, než minulá předpověď - zrušil ony sněhánky od jihoivýchodu, jinak je tam v kostce totéž - většinově anticyklonální ráz počasí s možností nadprůměru.
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-forecast-2022-2023-season-november-update-cold-snow-temperature-united-states-canada-europe-fa/
Zde ještě jeden související odkaz - https://www.severe-weather.eu/global-weather/stratosphere-polar-vortex-cooling-event-update-cold-anomaly-winter-season-influence-fa/
Ve zkratce - Tommy Astem zde zmíněna erupce sopky a její následky by teoreticky mohly zapříčinit zimu opět anticyklonální s možným negativním NAO. Na jižní polokouli přemíra vodní páry ve výšce roztáčí níže, na sever se tohle ještě moc nedostalo ...více ve článku...
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé