Ahoj kolegové,
tak konečně Vás rád opět vidím a mířím do klidnějších vod. Po zvládnutí daňové sezony jsem hned 1.4. zmizel s rodinou do Bormia na fantastickou lyžovačku, kde jsem načerpal nové síly a mohl jsem i přemýšlet o letošní zimě a průběhu jara. Bormio je v oblasti spolu s Livignem, které se pyšní díky své poloze schované za nejvyššími alpskými masivy cca 300 slunnými dny za rok, a tak člověk musí mít vyloženě smůlu, aby tam chytl špatné počasí. Nejinak tomu bylo i letos a modré "azúro" bylo pro mne balzámem na duši, neboť moje duše byla z věčně tmavé a uchcané střední Moravy naprosto rozervaná. Bohužel idylka skončila při návratové cestě, kdy u Innsbrucku začalo srát a sralo takřka bez přestávky až do Prostějova, takže jako řidič po 750km uchcané cestě jsem měl fakt dost. Hned v neděli po návratu přišly do Prostějova přívalové srážky i s kroupami, takže opět skoro celý den tma. Slunný dnešek mi dal vzpomenout na minulý lyžovací týden, aby pohled na modely mne dovedl k div ne k omdlení, že bude zase srát a slunce nevidno.
Jinak v Bormiu, Livignu a okolí bylo velmi málo přírodního sněhu, poslední výrazné sněžení tam přišlo naposledy 17.12. 2022 a od té doby tam pořád svítil oskar. Slabé sněžení ve druhé polovině března tam přineslo jen pár cm sněhu, které celkovou bilanci nemohlo nijak změnit. Sjezdovky byly však kvalitně upravené s dostatkem sněhu, takže lyžovačka parádní. Avšak tak prázdnou nádrž v Livignu před tunelem do Śvýcarska, jsem ještě neviděl. Ale tento stav je vševypovídající o proudění uplynulého zimního půlroku.
Pokud jsem dobře počítal, tak středomoří v letošní zimě zažilo na tlakové níže těžce plonkový půlrok. Prakticky tam v Alpách nasypalo jen z té jadranky, která v prosinci zasypala i nás. Jinak další dvě středomořské níže šly jižnější drahou a zasypaly Apeniny a Chorvatsko. Více výrazných níží jsem nenapočítal a tři níže za půl roku, to je hodně málo i na zdejší oblast. Usídlená VT s JZ prouděním tam prakticky znamenala na dlouhá období konec srážkové činnosti. U nás se to trochu vždy nějak proměnilo, ale v tom středomoří mají prostě smůlu v tom, pokud níže nepodejdou Alpy, tak tam nemá z čeho napršet, či nasněžit.
Výrazně lépe jsou na tom jen Alpy západní a severní, které pochytí alespoň to, co jde ze západních a severních směrů. Nic z toho se však nedostane do Alp jižních přes vysoké hory. A pokud tam srážky nepřijdou od jihu, tak voda žádná z toho prostě nekouká.
Co se týká střední Evropy, tak El Nino či La Nina, já těmto jevům tady moc nevěřím. Sami jste letos viděli, že ve Skandinávii byla letos dost slušná zima, avšak zimu to do SE opět nepřineslo. Není to tedy o tom, že by studený vzduch nebyl, ale pokud se nepotká synoptika s ročním obdobím, což se posledních 10 let děje docela často, pak jsme svědky velmi teplých lednů a "zimních" jarních měsíců. Březen byl s průměrnou teplotou 6,8st sice v plusu v naší oblasti o 2,6st. oproti DP, ale je nutné si uvědomit, že tuto kladnou odchylku měl na svědomí pouze týden na rozhraní druhé a třetí březnové dekády, který způsobil rozkvět meruněk, aby v posledním březnovém týdnu při -4,6st. vše zmrzlo. Já už meruňky odepsal. Hlavně skorou, druhá na jiné podložce, je v květu až teď, ale po šílenostech, co jsem si od Vás tady početl, tak ani nedoufám, že by i na tomto stromě něco bylo. Ringle, hrušky a slívy zatím mají do květu relativně daleko. Vzhledem k dalším chladným a upršeným dnům, které nás čekají, si nemyslím, že by v dohledné době rozkvetly. Březen zde skončil srážkově mírně nad průměrem s 35mm. Za první dekádu dubna máme zatím 12mm a je nutné konstatovat, že první dekáda dubna končí s průměrnou teplotou 4,7st, dost v extrémní záporné odchylce -4,2st. oproti DP.
Druhá dubnová dekáda ten průměr o moc nezvedne, a tak duben má slušně nakročeno k tomu, že bude podprůměrný.
Pravda, extrémy budou zřejmě přibývat. Samostatnou kapitolou je opravdu extrémně vysušené a teplé Španělsko, ke jsou na tom z celé Evropy zdaleka nejhůř. FS je prakticky jen lížou o Pyreneje a dál na jih se nic nedostane. Jih Pyrenejí je na tom již několik let na tom úplně stejně jako letos jižní Alpy, zkrátka "kde nic není, tam ani smrt nebere".
Za všechno může zimní zakonzervování VT v oblasti středomoří, situace se nezlepší do té doby, dokud tam NT nebudou častějším hostem, to je jasné. Otázkou je, co je příčinou oněch vytrvalých oblastí VT. Pokud je za tímto jevem velmi teplý Atlantik, to bych pochopil, protože obecně se roztočeným NT z teplého moře moc nechce, avšak středozemní moře přes zimu moc chladné rovněž nebylo, takže podle této teorie by neměl být problém pro NT do středomoří si klidně dojít a přesto tam byl pořád VT. Trošku je to pro mne záhada....Synoptika si prostě dělá, co chce, nějaké jevy oteplování či nikoliv ji vlastně vůbec nezajímají....
CIAO.