Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera0
  • Celkem příspěvků97829
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červenec 2023

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod Ovar » 28. 07. 2023 15:21

No koukám to že Norsko se do krámu nehodilo :) , tak mě se zase nehodí protinázor o podkopávání vědeckých studií na kterých pracují stovky světových kapacit na všech kontinentech s výsledky, které vypisují lidi, co změně klimatu zasvětili celej život. A každej z nás k nim má úplně stejnej přístup. Je pak na každým jaký informace a smýšlení si vybere. Já vidím problém v úplně všem co tu zaznělo, od systému který je nastaven, po úkony, který lidstvo vykonává ke své vlastní likvidaci. Ono je pak ve výsledku jedno, jak bylo před 10 000 lety a je to fakt jen takový blbý dohadování, ale těší mě, že aspoň naprostá většina z nás ten problém někde vidí, možná každej někde jinde, ale vidí.
A jen dodám, že vidět ten problém bylo fajn před 30 lety, když s tím šlo ještě něco dělat, teď už je to jako lepit vložkama titanic...
Teď už prosím tady počasí :) , rád protinázory zodpovím po SZ.

Mimochodem, nastalo přesně to co jsem říkal, jestli chcete vidět, jak se vyléčí 200 mm deficit osmy milimetry, tak ke shlédnutí zde :D :mysl: :mysl: :mysl: :
https://www.intersucho.cz/cz/svet/?mapcountry=w
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod Adi » 28. 07. 2023 15:22

Ahoj,

Není tomu tak, resp je jinak, než si myslíš. Proč ve všech korporátech se zaklínají udržitelností a mají zřízené pozice manažerů pro diverzitu? Co, to wtf, kurnik šopa je? Jaký má manažer pro diverzitu vliv na ziskovost firmy, tápu, nevím, leda tak odpustek globální komunitě idiotů zvaných woke. Mluvíš o IKEA a to je zářný příklad. Neříká ti nic dlouhý pochod institucemi? Není to taky tím, že globální korporáti mají daleko větší moc a rozpočet, než mnohé státy?
Jinak globálně třeba požárů ubývá - https://royalsociety.org/blog/2020/10/global-trends-wildfire/
Dále místopředseda Evropské komise Frans Timmermans se 15. července vydal na místa v západním Německu, kde před dvěma lety zabíjela velká voda. V Německu a Belgii během této stoleté povodně zemřelo celkem na 200 lidí. A kvůli nim si EU od příštího roku bude 15. červenec připomínat jako den „obětí klimatické krize ve světě“. Ve skutečnosti o stoleté povodni v údolí řeky Ahr – předtím 1804, 1910 – víme hlavně to, že před ní naprosto selhal systém včasné výstrahy. Takže co ve skutečnosti ten tyátr znamená? Jaože každý výkyv počasí způsobuje člověk, nebo co?
https://zoom.iprima.cz/historie/cerne-pondeli-1360 - zde taky zabíjela klimatická změna? :-@
Ano, na přelomu tisíciletí došlo k postupnému vyčištění vzduchu, sice ne všude, ale projevilo se tak, že takzvaný global dimming má daleko menší efekt a to paradoxne přispělo k vyšším teplotám, v tom máš pravdu.
Nicméně aspoň co se Ostravska týče, se luft opět začíná zhoršovat. Nevím, jak jinde v zemi či ve světě, ovšem trend zlepšení ovzduší byl zastaven.

Přeji pěkný den

A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod mnej » 28. 07. 2023 15:34

Ahoj, teda tady frčí diskuze =-O , co se týká Adiho, taky bych mu doporučil, aby tu politiku do toho maglajzu nemíchal. Já se třeba na elektromobilitu těším, ale musí být dostupná a se solidstate bateriemi, které nabídnou rozumný dojezd a minimální degradaci. U nás je pořád elektromobilita v plenkách, když jsem máti před 8 lety pořídil za 730tis jako předváděčku Opel Amperu, všichni na ni koukali jako na exota. :D A auto je to výborné, nemít rodinu, pořídil bych si to auto taky. Mamka dosud najezdila cca 150tis a degradaci baterky jsem vůbec nezaznamenal, pořád má stejné dojezdy. A její průměrná dlouhodobá spotřeba benzinu je 0,7l/100km, protože drtivá většina jejich cest je kolem komína v dojezdové vzdálenosti do 50km. Dobíjí jen doma, neboť toto auto ještě není na rychlonabíjení stavěné a za tu dobu už ušetřila za 8 let pěkných pár stovek tisíc oproti benzinovému autu a hodně emisí nebylo vypuštěno do městského ovzduší. Benziňák ji stál 40tis ročně, do Ampery dá benzin jen za 3-5tis ročně.
Kdyby před sto lety nevyhrál v pohonu levný benzin s ropou, a elektromobily se vyvíjely tak dlouho jako spalováky, to by Adi čubrněl a ústa v tomto směru raději ani neotvíral. Ale elektromobily se začaly teprve ve větším měřítku vyvíjet posledních 15 let, a to je moc krátká doba k dokonalosti. Pokroky však udělaly neskutečné, ale ke klidu ještě kousek chybí. A hlavně s cenou budou muset jít dolů, zástup miliardářů, kteří tu předraženost akceptovali, se už chýlí ke konci. Proč si myslíte, že samotná Čína začala tlačit elektromobilitu ve velkém? No protože už se tam dusili smogem, spalovacích aut bylo strašně moc. Je to v podstatě zachránilo, uběhlo pár let, a už neslyším, že by v Číně bylo zase bylo tolik smogu, že by museli jezdit spalováky jen s takovými a makovými značkami. Dnes se tam prodá skoro stejně elektromobilů jako spalováků a ovzduší se jim tam rapidně zlepšuje, byť z dost katastrofických úrovní. I když komanče nemám rád, tak někdy mají myšlenku dobrou. :jojo: To platilo i pro nás před r.89, tak i teď pro Čínu. Já spíš mám z Číny obavy jen v tom směru, aby se nepřidala k Rusku úplně, a nebyla opravdu ta třetí světová. :( Snažím se však zatím věřit tomu, že to jsou spíš obchodníci, než válečníci. :jojo:
Dnes překvapivě krátká přeprška jen s 0,7mm, ovšem okrajové části PV zasáhl mnohem mohutnější slejvák s přívalovým deštěm, můj odhad cca do 10mm. CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod daz_4 » 28. 07. 2023 17:07

A co si tím článkem o požárech chtěl Adi říct? Autorka sama tam vysvětluje proč tomu tak je a říká např. "The decline in global average area burned has indeed been misused to support false claims numerous times. There is strong evidence that the increase in fire activity we are seeing in many forested regions is indeed linked to climate change." anebo "Several attribution studies demonstrate that climate change is a key factor contributing to the severity and extent of recent large-scale fire incidents."
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 418
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod Adi » 28. 07. 2023 19:46

Ahoj,

Mneji, já nejsem proti elektromobilům, asi mně špatně rozumíš. Mně tuze vadí ta politika okolo a dotace. Že se toto vydává jako jedna z cest snad spasení světa či co, přičemž jde opět o technologii, která má své pro a proti, jako vše ostatní na tom světě. A tlačí se to tak, že vyhrůžka zrušení spalováku v příštím desetiletí je reálná. Nic víc. Nic míň. U oněch spalováku to bylo tak, že se tehdy prosadily jako lepší alternativa, aniž by je někdo dotoval :) U el-auta o tom bych zatím pochyboval. Časem se to určitě zlepší. Opla přeji tvé mati i Tobě, hodně najetých kilometrů ještě :) Akorát je to plugin hybrid nebo tak něco, ne čisté elektro, ele je to irrelevantní. Známý ma priuse hybrida, rovněž starší kousek, taky na něj nedá dopustit.
Milé Dazi - Jestli je ten výklad obětinou oteplovacímu božstvu a oficiální vědě, nebo vlastní názor. To nevím. Každopádně data, která tvoří základ této studie, navozují poněkud jinou atmosféru než dnes běžné zpravodajství.
Aktuálně polojasno, necelých 20 stupňů. V létě Atlantik je požehnání :)
Přeji dobrou noc všem
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3481
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod Rade » 28. 07. 2023 21:43

Vskutku zajímavá diskuse. Předem dodám ohledně počasí, že u nás se ani nezazelenala tráva, za květen i červen máme 32 resp. 34 mm a za červenec 21mm, čili za čtvrt roku nemáme třeba ani to, co napršelo v Ostravě za červenec :D ...

Adi, máš pravdu, že je v celém GD ohromné množství pokrytectví. To ale neznamená, že ta myšlenka nebo i dílčí úkony nejsou patřičné. Samozřejmě vše za předpokladu, že zůstaneme rozumně u jaderek.
Co si já osobně myslím, že má velký, a hlavně poměrně zbytečný vliv k našemu přispívání ke změně klimatu, je kromě palmáče například outsourcing. - Plno firem si nechává vyrábět plno věcí v Číně. Plno věcí, co se tam vyrábí, je úplně k ničemu - viz. cetky z obchodů, jako je Kik, Pepco a další a další... Kolik z těch krámů člověk skutečně potřebuje k životu? Ale i velké firmy s relativně kvalitními výrobky outsourcují výrobu do Číny, vlastně téměř všichni. Jednak tím přispíváme k přinejmenším netransparentní politice Číny, skrzevá posílení tamní ekonomiky. která pomalu roste jako nádor a jednou udeří. Na druhé straně se vyrábí obvykle méně kvalitní věci s nízkou životností (jasně, i Číňani umí kvalitní věci, když jsou na to peníze), které se obvykle i špatně třídí, takže obvykle skončí na smetišti po celém světě. Mimo to je ta lodní doprava kvůli tomuto outsourcingu mimořádně uhlíkově náročná. Jasně, kdybychom s tím udělali krátkej proces a výroba by se přesunula do sousedních států, nebo max. států v rámci kontinentu, naprosto každá věc by významně zdražila, určitě až násobně, protože by se musela patřičně zaplatit lidská práce, která je v Číně stále levná, ale pravděpodobně by ty věci byly kvalitnější a vydržely by třeba násobky let. Což je jedna z opravdu dobrých věcí, která byla za komančů, kdy elektronika vydržela třeba jednu celou lidskou generaci. Navíc by odpadla většina lodní přepravy plus továrny v EU splňují mnohem přísnější, nejen emisní standardy. Outsourcovat by se podle mě tedy časem měly jen nevyhnutelné strategické předměty.

Dále musím souhlasit s daz_4. Neboť dokud bude růst HDP a růst ekonomiky jako takové ten nejdůležitější ukazatel růstu lidstva, nic moc se nezmění. Nepůjde to do nekonečna a v dlouhodobém horizontu je to cesta do pekel a i když jsou dnes někteří aktivisté za "nerůst" považováni naprostý magory - a často jimi nejspíš i jsou - tak si myslím, že by nám jako lidstvu vůbec neuškodilo se zamyslet, jestli je zrovna toto kritérium tím hlavním, kterým bychom se měli měřit. Ale konkrétně u nás, u Čechů, je známá anketa, když se ptali lidí, čeho se nejvíce bojí, tak z toho vychází, že největší obavy panují o "ztrátu životní úrovně". A to už třeba o takovou, že místo 6 párků k večeři budu mít jen 5. A stále jako jedno z největších ohrožení na životě i chudých Čechů jsou nemoci z přežírání a konzumace hovadin.
Bohužel ale v době takového ekonomického růstu, jako má např. Čína, je jasné, že se západní země nemohou ekonomicky zastavit a čekat, než bude Čína dost silná na to, aby celý západní svět sežrala jak malinu. Řešením by bylo asi svržení systému lidmi v Číně, ale to je spíš utopie. Rusko je proti Číně a jejímu budoucímu potenciálu jen komický arogantní skrček, který se bere příliš vážně, stejně jako jejich diktátor. A ještě "hlavní slovo" v budoucnu může říct také Indie, třeba pozitivně překvapí.

Jak tu psal Adi o možnosti toho, že kdysi mohly být teploty vyšší, než teď a že se na Vysočině mohla pěstovat pšenka o 200 m výše (to už snad ani výše nejde, tuším, že tak vysoká ani Vysočina není), tak by mě pak zajímala skladba lesů tehdy. Protože to by tam musel být smrk jen v nejvyšších partiích a pod 700 m by tam de facto nepřežil, což dle dostupných informací moc nevypadá. A kůrovec by v tom roli nehrál, bylo by to čistě z důvodu vysokých teplot a sucha, které by se tím pádem nejspíš vyskytovalo. Ono se i ze stavu vegetace dá soudit, že pokud bylo někdy řádech tisíců nebo desítek tisíců let o tolik tepleji, musely u nás lesy vypadat spíše jako v Srbsku nebo severním Chorvatsku dnes. Ale žádné zdroje o jiném složení lesa nehovoří. Ostatně i podle podloží by mohlo být poznat, jak to asi kdysi mohlo vypadat, kdy zejména jen teplomilné dubohabřiny (zejména potom s Quercus cerris, pubecens, virgiliana a frainetto) jsou u nás schopny snášet neskutečná vedra a sucha, jsou de facto striktně vázané jen na vápencové podloží. Pochopitelně tak nemohly být tyto lesy mimo místa s vápencovým podložím, tedy např. tady u nás, kde by to v těchto letech byly jediné lesy, které by tu prosperovaly, být asi nemohly. Podle mě je nejlepším ukazatelem právě stav biotopů.

Sorry za výlev :cerveny: . Kéž konečně aspoň jednou zaprší víc, než 5 mm!
Rade
Nováček

 
 
Příspěvky: 780
Registrace: 04. 02. 2012 21:17
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod daz_4 » 29. 07. 2023 09:47

No řekl bych, že ta studie říká to, co všichni ostatní a to, že klimatická změna současné požáry zhoršuje. Zde např. značně novější, obsáhlá studie na tohle téma -> https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2020RG000726

Jinak já ze své strany diskuzi na tohle téma zakončím tímhle grafem -> https://pbs.twimg.com/media/F2Iy6lAXoA4DiZA?format=png&name=medium Země přijímá čím dál více tepla, než vydává. Takový je prostě fakt a to číslo neustále roste. Pokud to tak bude pokračovat, tak se tady upečeme. Jižanské státy už to zakoušejí v plné míře a předpokládám, že si nepřipadají, že žijí v nějakém optimu :)

Btw. velmi zajímavé o té skladbě lesů, Rade. Díky.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 418
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod wenzel » 29. 07. 2023 09:58

Já diskusi s Ovarem uzavřu tím, že je velmi zajímavé, že v Norsku lze opět pěstovat vinnou révu. Určitě to svědčí o tom, že klimaticky na tom budeme jako ve středověkém klimatickém optimu. Jen mě mrzí, že Ovar nepředložil žádné přesné metody, jak lze zpětně určit přesnou teplotu před stovkami let. Asi proto, že žádná nebude...
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 679
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod dididi » 29. 07. 2023 18:57

Diskuzi jsem pozorně sledoval abych se něco nového dověděl. Nejsem zrovna odborník na toto téma které zde v poslední době rezonovalo.
Ž e se otepluje je asi každému jasné z důvody už to tak jednoznačné není.
Lidé si již mnohokrát mysleli že vědí všechno aby se za nějakou dobu přišlo na to že všechno je jinak. A není to jen v otázkách klimatu ale i obecně.
Na víc zde hrají roli i mnohé jiné jako např. zištné důvody a to i za cenu nepravdivých či přímo lživých výroků.
Až čas ukáže ale dnešní doba mi z mnoha důvodů připadá jako by lidé spíše rozum ztráceli a bohužel nejvíc se to projevuje v rámci EU.
No spíše to budou ty výše uvedené důvody...bohužel
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2023

Příspěvekod Ovar » 30. 07. 2023 11:26

Za červenec se nevyskytl ani jediný déšť, který by přesáhl úhrn 5 mm :mysl: . Nejvyšší denní úhrn za celý měsíc byl 4,5 mm a to před pár dny.
Každé pásmo, které se již milostivě trefí, se rozpadne buď v Norimberku, nebo na našich hranicích, a když říkám každé, myslím tím každé. Včerejší radarová data za celý den by byla hodna zarámovat, tolik příležitostí a vyšli jsme z toho se 3 mm.
Být prosinec, tak by ty milimetrové úhrny naskakovaly, sčítaly se a dokonce by to stačilo i na louže. Nyní se ani nezazelenala tráva a povadlé stromy schnou dál..
S každým dalším dnem klesá šance na pořádnou zálivku, i kdyby, jedna opravdu stačit nebude.

Od začátku května jsme ještě ani zdaleka nepřekročili 100 mm.

Edit: pro dnešek také 0 mm, daří se skvěle, červenec uzavíráme s 28 mm =-O :mysl:
Ovar
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1833
Registrace: 24. 12. 2012 14:28
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 48

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé