Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera0
  • Celkem příspěvků97830
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen 2023

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod Troll » 30. 08. 2023 16:47

No zde za srpen cca 80 mm, což je zde dole sice relativně dost (lehký nadprůměr) ale podobné, ne-li nižší úhrny, mají i okolní kopce a hory, a tam je to samozřejmě málo. Na chatě v Krušných horách pak dal srpen jen asi 70 mm, přitom normál je cca 110 mm. Jinými slovy, na tu bídu letošních měsíců vegetačního období je srpen spolu s dubnem na tom nejlépe, ale všechny ostatní měsíce vegetačního období (bráno v regionu) byly suché, takže deficit se opět prohloubil a cca 30 mm za poslední týden je jen kapka v moři, která sice na čas zažene sucho v horních 10 cm půdy, ale to je vše. Být ještě týden letního počasí beze srážek, je to zase pryč. Už 3. rok v řadě ta samá místa na SZ Čech mají v ročním úhrnu cca o 20 - 40% méně než je dlouhodobý normál, což může být místy deficit až 1000 mm a to nemluvím o tom, že podobný deficit byl už za roky 2015-2020. K tomu ty vysoké teploty, takže aby se situace i s podzemními vodami a toky vrátila do normáu, potřebovali bychom v dalších třeba 10 letech postupně navíc alespoň 1500 mm zde dole a 3000 mm ve vyšších polohách, což je asi nereálné. To vše navíc za předpokladu teplot, jako před rokem 2010. Nevím jak jinde, ale zde i když vypadá, že pršelo a je na pohled mokro, na tocích je sucho mnohdy větší než v roce 2015. Historická studánka cca 3 km od mého domu, která dříve tekla proudem celý rok, v letech 2015 a 2018 se její průtok výrazně na pár měsíců snížil a od roku 2019 v letním půlroce spíše jen kapala, už v loni vyschla úplně a její tok se mimo krátké jarní periody už vůbec neobnovil a obávám se, že ani na delší dobu neobnoví. Podobně mnohé potoky, které vždy i na konci léta tekly proudem i přesto, že se z nich ve značném množství odebírala voda (např. pro zalévání zahrad a pro potřeby chatařů) nyní mají charakter vádí a voda tam krátkodobě teče jen při zimních deštích nebo tání sněhu.

Na druhou stranu, zde alespoň většina srážek letos padá v trvalejších slabších deštích, žádné bouřkové lijáky, tak se to snad alespoň vsakuje. Tudíž počítám, že kolem 10. 9. by mohla přijít další vlna růstu hub (pokud se v následujícím období objeví ještě alespoň pár přeháněk či bouřek, nebo 1-2 deštivé dny a teploty se budou udržovat v max. většinu dní kolem nebo pod 25 st.).

Co se týče prům. srpnové teploty, tak poslední chladné dny s ní dost zamávaly směrem dolů, takže počítám, že měsíc skončí někde na pomezí teplotně normální/nadnormální (proti normálu 1991-2020) s kladnou odchylkou cca 1-1,5 st. Proti starému normálu spíš na pomezí nadnormální/silně nadnormální s kladnou odch. přes 2 st.

Jinak dnešek už citelně teplejší, min. skoro 15 st. max. necelých 22 st., tj. asi už normál na přelom srpna/září. Nejstudenější zde bylo nakonec pondělí, s prům. denní teplotou 14 st. včera už skoro 15 st. Dnes už to bude min. kolem 17 st. Pondělí se tak stalo (prozatím) nejstudenějším dnem min. od od poč. astronomického léta
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod mnej » 30. 08. 2023 21:41

Ahoj, teda Godliku Godliku, já snad myslím, že jsi natolik zkušenej meteorolog, abys věděl, že konvektivní přívalové srážky jsou na malém prostoru. Mě včera stačilo, že v centru byl přívalák jako prase, a vyjel jsem západněji 1km na Kosteleckou, kam jsem jel vybírat nový NTB a tam byl mírný déšť. Ty výrazné srážky šly v úzkém koridoru, od centra na východ. Dnes v noci jsem byl nasrán, neboť mi dokonce zateklo do koupelny. Zas abych rentgenoval střechu :plavani: Dnešní údaje z meteostanice značí., že okolo 3h ráno přišel slejvák s intenzitou 14mm/h, při kterém napršelo dnes zmiňovaných 7,9mm. Od 26.8 zde mám úhrn 105,1mm. Rozdíl oproti ofic. stanici cca 30mm klidně na pár kilometrech může při konvektivní činnosti být. Já jsem zvědav, kdy budeš srpnové úhrny zpochybňovat u Hanze či VCtibora, protože srážkové úhrny máme vesměs podobné. Aby sis nevytáhl ofic. stanici někde z Olomouce a neříkal, že je to špatně i tam či onam. Naopak mě se zdá, že ty to sucho u Tebe moc zveličuješ. Já sice nemám druhý srážkoměr jako ty, ale mám na terase desetilitrovej kýbl. A ten po srážkách uplynulých dní je úplně plný, sice nepřetéká, ale moc mu k tomu nechybí. Takže z toho usuzuji, že meteostanice měří v pořádku, protože 10l v kýblu = 100mm ve srážkách. A zvláště tuto srážkovou epizodu, která se obešla absolutně bez větru, pokud teda ještě zmiňuješ i vítr, který údajně zkresluje měření. Navíc zdejší toky mají zvýšené průtoky, 1.SPA to sice není, ale půl koryta například v Romži valí, což běžné není. :jojo:
A s tou FVE jsi docela fakt srandista. Takový snílek jsem byl na začátku taky, já jsem si "koníčka" za 300k nekupoval a blázen nejsem. S dotací je to v pohodě návratné, protože když zkombinuješ svou vlastní úsporu na elektřině a někde za dobrou cenu udáš přebytky, což můžeš využít, když se budeš starat a podepíšeš nějakou smlouvu s obchodníkem nebo to můžeš strkat distributorovi zadarmo do sítě a vydělají na tom jiní :jojo: , tak návratnost je kratší než bys čekal. Ekonomická realita mne loni donutila jednat. Já nakonec dal vale virtuální baterií, a udělal jsem dobře, neboť když jsem podepsal loni na jaře výkup v tržním režimu, tak mi za každou dodanou MWh do sítě v létě platili neskutečné peníze. Největší extrém byl loni v červenci a srpnu. To jsem čuměl. =-O Za rok to bylo nakonec kolem 50tis., a to mi hodně usnadnilo návratnost FVE. Letos už to je horší, ale 2500 Kč za MWh beru stále jako velmi dobrou cenu ve výkupu, takže jsem přešel z tržního režimu na pevný výkup, protože v tržním režimu je cena aktuálně na ještě polovičních hodnotách. Vem si, že i kdybys dodal 5MWh přebytků do sítě, tak při 2500kč za MWh máš zpátky 12500kč. A to není nezanedbatelné a návratnost to hodně ovlivňuje. Ale jestli to pro Tebe nejsou peníze, tak prosím, to je Tvoje věc. Takže jako ekonom stojíš za houby, a jako meteorolog, ať nežeru, tak za 4- :D A jestli jezdí někdo na dovču za 150k all inclusive, to je jeho blbost, já jezdím k moři na Gargáno s celou rodinou autem na 14dnů, jídlo máme vlastní, plážový servis taky, občas zajdeme na pizzu, tenis můžeme hrát kolik chceme taky zdarma, a stojí nás to jen 20k se vším všudy. Jak každý hospodaří se svými penězmi je pouze jeho věc. Můj známý letí do Egypta na 10dnů za 80k a vůbec mu to nezávidím. Ale pak taky bečí, že na spoustu jiných věcí nemá prachy. :jojo: CIAO: :jasno: :jasno: :jasno:

P.S. Omlouvám se za OT, ale navážení od Godlika do mne je docela na hraně. :( Kdybych se podobně navážel do Ovara, tak dávno dostanu přes čumák. :jojo:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod Patricio11 » 30. 08. 2023 23:26

Ahoj, zde včera k ránu a ráno docela intenzivní srážky, které nasbíraly 16,5 mm a dále večer silné mrholení či slabý déšť a dalších 0,9 mm, takže v srpnu nyní posun na 121,5 mm a ve čtvrtek se uvidí, jestli je to už konečný měsíční úhrn. Středa byla reklama na podzim: celý den zataženo, občas slabě mrholilo, bylo pocitově chladno i díky 99 % vlhkosti, mlžnu a pofukujícím větru, takže tak.
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/

Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov.
Typ meteostanice: ClimeMET CM 2 000.
Nadmořská výška: 233 m n. m.
Patricio11
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2290
Registrace: 28. 04. 2008 18:41
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod libi » 31. 08. 2023 07:16

No teda Mneji, ty teda jedeš pecky.
O návratnosti FVE se s tebou přít určitě nebudu, 8 z 10 -ti lidí, co se pohybují v oboru ti řeknou, že návratnost je nulová a nebo za dost dlouho, 15-20 let? Když se nic nepodělá dříve?, Samozřejmě záleží na spoustě okolností, atd. Ale dovolená na Gargánu pro celou rodinu za 20t na 14 dnů? V cestovním ruchu se pohybuju dost dlouho (neppracuji pro žádnou CK), ale tomuto opravdu nevěřím. Jenom cesta autem, tam zpět bude blízko poloviny této částky, někde jste ubytovaný, stravovat se taky musíte, ikdyž vezete jídlo z domova, to se taky muselo koupit.... No v marketech už takový rozdíl není, pokud si to koupíte tady nebo tam. Samozřejmě dát 80t za Egypt nebo 150t, to je úlet. Ale jsou lidi, co to dají. Ale protože to někteří dají, tak proto jiní můžou jet nebo letět levněji. Sorry.

K počasí, zde tedy cca 80mm za srpen, od pátku návrat k letnímu počasí, ale bez přeháněk o víkendu se to asi neobejde. Začátkem následujícího týdne možná výraznější oteplení a někde i tropy, třeba u Ovara na JZ potenciál je. Ale to je již do září.
libi
Nováček
 
Příspěvky: 1138
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod mnej » 31. 08. 2023 08:39

Ahoj, tak jsem rád, že jsem včera ráno nebyl zalitý srážkami jenom já, ale i Patricio11, u kterého včera dokonce spadlo ještě víc srážek než u mne, a tak mu děkuji za potvrzení srážek, aspoň mám svědka proti Godlikovi. :jojo:
A Libimu mám odpověď, že do Itálie se dá jet levně i draze. V září tam vždy ceny ubytování klesnou na desetinové hodnoty oproti srpnu, 14dnů ubytování v prostorných mobilhomech i s posezením před ním se tam dá sehnat za 6500kč. Letos to není jiné. Díval jsem se do loňských záznamů, benzin vyšel na 6tis., z dálničních poplatků platím jen Rakouskou dálnici, a v Itálii za mýto dám jen cca 40eur, protože mám Itálii za dlouhá léta projetou tak, že jezdím jak Italové víceméně jen po státních silnicích, za které se neplatí. A jídlo vlastní v hodnotě cca 3000tis., plážový servis taky vlastní. Vše mám každý rok dopodrobna spočítané, takže nevěřícímu Tomášovi bych to mohl klidně ukázat. :) Dnes ráno konečně slunce, hurá, balzám to na duši. Horko již moc nebude, dnes instaluji darling a bazén začneme pomalu spotřebovávat. :jojo: CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod libi » 31. 08. 2023 08:55

Ano ceny jsou výrazně nižší za ubytko v září, to je jasný. Ale jídlo a pití na 2 týdny za 3 tisíce pro celou rodinu? A mimo dálnice v Itálii, tak to musí být paráda. Ale každý má jiný komfort, nic proti :)

Tady konečně také slunce :jasno:
libi
Nováček
 
Příspěvky: 1138
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod mnej » 31. 08. 2023 09:29

Ahoj, tak Libi každý má jiný standard, proto jsme každý jiný, ale divil by ses, jak kvalitní má Itálie okresky, jsou i velmi dobré spojky značené jako SP, které vedou mimo města, z Tarvisia jsem například v Benátkách za 2:30h, po autostrádě za 1:45h, těch 45min rozdílu mne nezabije a ušetří to cca 24EUR na mýtu, to není tak strašný rozdíl. Dobrá je státní dálnice například z Ravenny přes Perugii do Říma, kde projedeš celou Itálii napříč zadarmo na západní pobřeží a spoustu dalších úseků, které kdybych napsal, tak bude článek hodně dlouhý. My toho moc nepojíme. I v Česku hlídám nákupy, a když vymetu všechny řetězce, tak týdenní nákup nás v Česku stojí okolo 1500kč, málokdy více, ale musím se snažit a dobré ceny hledat i v aplikacích řetězců, které mám v telefonu. :jojo: V Itálii kupujeme hlavně italské věci, které se dováží k nám a vyjdou levněji, než tady. :jojo: CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 799
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod brhel » 31. 08. 2023 10:34

K měření srážek bych řekl že má mnej pravdu v tom, že i na vzdálenost 1km mohou být při letní bouřce obrovské rozdíly, klidně i desítky mm za déšť. Vůbec bych si nedovolil mnejova měření zpochybňovat.
Zároveň obzvlášť v městském prostředí nebo na kopci může být měření ovlivněno mikroklimatem, zvláště tehdy když jsou v okolí srážkoměru vyšší budovy nebo stromy. Např. při přívalovém dešti se silným západním větrem, pokud bych měl dva srážkoměry první 20m západně a druhý 20m východně od budovy, tipnul bych si že první srážkoměr bude ukazovat vyšší čísla.
U mě v Praze v Dejvicích mám dešťoměr na zahradě klasický plastový, a mám podezření že i vrostlá rajčatová sazenice rostoucí 1m od srážkoměru může moje měření trochu ovlivňovat, i když je podobně vysoká, jako sloup se srážkoměrem.
Překlápěcí elektronické dešťoměry jsou samostatná kapitola, četl jsem o tom článek že po jejich zavedení na některých stanicích čhmú byl rozdíl mezi automatickým a ručně vylévaným dešťoměrem i desítky mm za rok i když byly oba dešťoměry umístěné 2 metry od sebe - dididi by možná věděl více ..
Jeden z klasických případů kdy jsou měření srážek v ČHMÚ velmi diskutabilní je Klementinum, to má často i o 100mm za rok méně než okolní stanice na okraji centra Prahy a tam bude mít vliv umístění měřáků v husté městské zástavbě.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod dididi » 31. 08. 2023 17:57

V poslední době se zde hodně hovoří o srážkách a rekordních měsíčních úhrnech. Tak jsem jen tak velmi na rychlo prošel svou historii vysokých měsíčních úhrnů. Ono samozřejmě je v absolutních číslech se nedá srovnávat letní měsíce se zbytkem roku tak že na úvod zmíním nejstarší vysoké úhrny které jsou zajímavé zejména v poměru % vůči normálu.
V dubnu 1973 a v říjnu 1974 spadlo velmi slušných 85mm v březnu 1979 90 a v březnu 2000 92mm srážek.
Všechny ostatní vysoké úhrny jsou již v období květen až září.
květen1983 123mm
červen 1998 123mm
září 1979 125mm
červen 1995 126mm
květen 1985 131mm
srpen 1983 136mm
srpen 1986 136mm
červenec 2005 137mm
červen 2013 138mm
květen 1978 150mm
červen 1979 152mm
srpen 1978 154mm
srpen 2010 163mm
červenec 1997 165mm
srpen 2002 167mm
červen 2022 171mm
srpen 1977 252mm !!!
Nutno dodat že měření před rokem 1983 bylo prováděno neprofesionálním měřením a tato data budou mít jistou nepřesnost nicméně srpen 1977 dal určitě jednoznačně nejvyšší množství srážek a zcela jistě to bylo víc než 200mm.
Pokud jde o překlápěcí neboli člunkový srážkoměr myslím že jsem to zde již zminoval.
Kdysi jsem pro CHMI provádělsrovnávací měření i testování staničních teploměrů od různých výrobců. A člunek podhodnocuje proti klasickému plecháči o cca 7% což na mé stanici představuje asi 35mm za rok.
Váhový srážkoměr je úplně jiná váha / ovšem i cenově/.
Při slabém sněžení člunek v podstatě nic nenaměří vše se odpaří při vyhřívání. Váha nezachytí pouze usazené srážky /nemají se na čem usazovat/ což je ovšem naprosto zanedbatelné protož i v našem na rosu velmi bohatém údolí to nedá víc než 0,3mm v extrémních případech za noc.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2933
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod godlike » 31. 08. 2023 21:12

Dididi, ten srpen 1977 to je zajimavy, treba Kbely maji bajvoko 120mm a rekord za srpen se 163mm drzi 1986. Tos me asi stesti na lokalni bourky co? Jinak leto 1977 pekny mazec, v Praze jeden TD, to by se dnes lidi z toho zblaznili. :) Chtel jsem se podivat na Sumavu, ale v mistni CHMI stanici zrovna data teplot chybeji, jsou tam jen srazky, taky zajimavy, jak tam meli bordel...Jo prumer za srpen mam 19.7 °C cili necely stupen nad novym normalem.

Mneji, bud v klidu, proste takovy popichovani, snad nejsi snehova vlocka ne? Mate tam holt lokalni sileny rozdily, ja koukal na wunderground na vasich asi 10 stanic v Prostejove a nejmin tam bylo 100mm az po 190mm. Jo, jedna mela za srpen 430mm, tam to asi fakt merilo nesmysly. :D Ja to mam holt jinak, ve Zdibech se ty uhrny moc nelisi a na Sumave ve meste v doliku jsou srazky taky podobny... FVE neresme, proste kdyz byla vysoka cena na spotu, byly vydelky vyssi, podle me ji casem nikdo vykupovat nebude, protoze toho bude tolik, ze vsichni budou mit obri prebytky.

VN s jejim okrajem me prinesla dnes rano 2,1mm. Pote prejde FS s nejakym cmrndanim a potom potup TV na V, celkem pohoda. Po jeji zadni strane se do zapadni evropy a castecne k nam dostane celkem teply vzduch. Vlastne bych si pral, aby slunecne pocasi s 25 vydrzelo klidne jeste mesic a pul. Zatim obavy s TD v zari byly celkem lichy....
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1197
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2023

Příspěvekod brhel » 31. 08. 2023 21:22

dididi díky za souhrn, i ten nedávný (loňský) červen 171 mm musela být pecka.
U mě v Dejvicích jsem měl v červnu 2022 méně (131 mm) - menší štěstí na lokální bouřky, i tak to bylo od roku 2019 moje měsíční maximum.
Nicméně právě končící srpen se mým číslům z června 2022 blíží, nakonec i díky dnešním přeháňkám ho končím se součtem 127 mm a díky tomu je deficit ze suchého května a července skoro vyrovnán.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 657
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé