Tak co k tomu říci. Je to ještě horší z hlediska zimy než bychom ještě před pár dny čekali. Hluboké TN v oblasti Gronska a Islandu TV od Azor opakovaně se vysouvající do Alpské oblasti a s tím bude pravděpodobně i úbytek srážek ve SE.
Prostě scénář posledních zim už je zase aktuální.
Nemá to co dělat s oteplováním klimatu je to jen a pouze dané lokací TÚ která je v zimě prostě takto nastavená.
Je to patrné právě v kontextu první prosincové dekády. V podstatě nenastal žádný výrazný vpád s. vzduchu žádný petrohradský expres a přesto to stačilo na pěknou zimu. Ale zdrcující rozjetí Atlantiku nyní vyžene s. vzduch až daleko na v-sv a minimálně přechodně i na severu Evropy.
Je docela reálné že některé prosincové dny budou v ohrožení i denní teplotní rekordy. A právě v této souvislosti jsem si udělal docela zajímavou statistiku která ani nedala moc práce a přináší zajímavá data.
O tom že se v Česku otepluje asi nikdo nepochybuje.
Ale já se na to podíval pohledem denních teplotních rekordů at už minimálních tak maximálních a obecně extrémů.
Mé záznamy jsou nyní zhruba z poloviny z doby před a po roce 2000 stejně dlouhá období. Porovnal jsem tedy kolik denních teplotních rekordů je z období před a kolik po roce 2000.
Pokud jde o extrémy srážek tak stačí jen napsat že největší novodobé povodně jsou samozřejmě ze srpna 2002 ale hned ty druhé z června 2013. I když je pravda že v r. 2013 se v Kralupech velmi negativně projevila protipovodnová ochrana Prahy kdy voda se v Praze nevylila a za Prahou teče Vltava hlubokým skalnatým údolím a první příležitost se vylít tak nyní má až zejména na levém břehu v Kralupech a na pravém až za městem.
Ještě než dojdu k teplotám tak zajímavá je i statistika maximální sněhové denní sněhové pokrývky ve srovnání před a po roce 2000.
Je docela překvapivé že v lednu i prosinci převažují maximalní výšky sněhu po roce 2000. Konkrétně v lednu je poměr 20 dnů po a jen 11 před r.2000 a v prosinci dokonce 22 před a jen 9 po roce 2000.
Naopak v únoru je poměr 20 před a jen 9 po r. 2000.
Celá zima prosinec až únor má tedy 40 dnů s maximem výšky s. pokrývky před r. 2000 a 51 dnů po r. 2000.
Dá se tedy říct že zima končí předčasně a únor minimálně v těch nišších polohách je stále častěji spíše jarní než zimní měsíc ač dříve byl únor na sníh nejbohatší měsíc což už zde dlouho neplatí. Zima se pak spíše stále častěji po teplém únoru vrací v březnu a dubnu se vším negativním co to potom samozřejmě přináší.