Ahoj,
Tak dnes relativně chladněji, maxima "jen" okolo +7 a nyní, světe div se - máme dokonce lehce pod nulou.
Další dny přinesou podobné počasí a v druhé půli týdne - jak zde již bylo řečeno - opět teploty okolo 10 a výšší, na západě mírně chladněji.
Zdá se však, že březen přinese postupnou změnu cirkulace a nepřekvapí mně - což ostatně vůbec nebude žádný problém - že bude o poznání chladnější, než únor.
@Jabo
1) - Prvně se otepluje, pak rostou sklenikové plyny. Metan bezesporu v rámci oteplování funguje, stačí vidět obrovité krátery na Sibiři v důsledkiu tání permafrostu. S LNG taky souhlas. Při nynější situaci se pomíjí vliv sopky Honka Tonga, která předloni pod vodou explodovala v Pacifiku. Enormní množství vodních par + sluneční maximum a souběžné El-Ninio dělá taky své. Vodní pára je největší sklenikáč.
2) - Paradoxně ekologizace vskutku přináší oteplení, netýká se to jen námořní plavby. Známý jev "global dimming" v důsledku toho zeslábnul. Změnilo se rovněž množství kondenzačních částic a tím pádem se mění množství oblačnosti. Je známý případ po 11.září 2001, kdy byla zastavena letecká doprava, tak došlo k mírnému nárustu teplot. Taky souhlas
3) - souhlas.
přídám 4-tý bod - změna atmosférické cirkulace. I v době ledové, kdyby neustále fučel jih a jihozápad - by bylo relativně teplo. Porovnejme tento únor s únorem 2018 a začátkem března téhož roku. Naprosto odlišný typ cirkulace a výsledné počasí. I nyní v lednu, když se na dva týdny ochladilo, přesto to stačilo na pár záporných rekordů, přičemž zde neproudil vyloženě echt studený luft
Přeji pěkný večer
A.