Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera2
  • Celkem příspěvků98346
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červen 2024

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Doizer » 31. 05. 2024 08:43

Zdravíčko.
Na založení nového měsíčního vlákna bylo již včera pozdě.
Konec května nám přinesl většinou teplé proměnlivé počasí s dostatkem konvektivních srážek. Ovšem jak to při těchto situacích bývá, tak jak kde.
Teplotně se květen zařadí mezi nadprůměrné měsíce.
Podobný ráz počasí se zpočátku přenese i do prvních červnových dnů. S tím, že srážky budou z počátku místy četnější pod doznívajícím vlivem vyplňující se TN.
Následně to vypadá na okrajový vliv TV na její zadní straně a teplé až velmi teplé JZ proudění, které ale v tuto chvíli v předpovědi nevypadá moc stabilně.
Červen je tady, tak jak si myslíte, že bude vypadat?
:ahoj:
Doizer
Nováček
 
Příspěvky: 321
Registrace: 08. 12. 2014 18:26
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod mnej » 31. 05. 2024 21:55

Ahoj kolegové, tak červen by do toho už konečně mohl prásknout, ať můžu napustit alespoň bazén ve městě. Na cachtání s dětmi se těším. :jojo: Včera malý zázrak, že u nás nic nebylo, i když bouřkových mraků se kolem Prostějova honilo přehršel, tentokrát mne počasí nechalo obložit dvě stěny bazéna v domě po babičce. Večer jsem byl však zbořený jako zákon káže. %) Dnes jsem se z toho celý den vzpamatovával a liboval si, jak pěkně jsem to na včerejšek naplánoval, neboť obkládat dnes tak při lijáku od 17:30 bych prskal jak křeček. :'( Zkrátka se snažím vždy odhadnout a přizpůsobit se počasí, tentokrát se to povedlo, ale ne vždy to vyjde. :jojo:
Dnešní úhrn ve výší 6,8mm znamená, že i v květnu jsme překročili srážkový normál pro daný měsíc. Měsíční úhrn 66,3mm značí, že jsme normál překročili o 1,3mm. Nevídané, jakou šňůru nadnormálních měsíců od září v řadě máme. =-O Když tady slyším ten věčný brekot o tom jak je sucho, tak si připadám jako na jiné planetě. =-O Letos jsem ještě ani v jedné zahradě nezaléval.... =-O
Nicméně se mi vždy vybaví, jak se mi kolega chatař smál okolo 22.5., že máme jen 58% srážkového normálu. A já jsem rád, že jsem měl pravdu, že srážkový průměr opět neodolal a měsíc končíme se 100,5% průměru. :D :D :D
Připadne mi docela komické to stěžování na sucho, kroutění hlavami nad mapami intersucha atd., ale nezapomínejme, že CHMI počítá srážky nad naším územím v globálu a ne, že Horní Suché naprší 100mm a vedle v Dolní Suché spadne 0mm. CHMI to vede tak, že v průměru ČR dostala 50mm srážek, nikoliv, že je sucho.
Jinak doufám, že následující srážkové situace nepřivodí výrazné povodně, nikomu nepřeju vyplavení baráku. Takže hlavně beze škod. Nasycení určitých povodí je již enormní, smrdí to průšvihem. Bohužel někteří lidé nejsou soudní a furt přivolávají srážky. :mysl: Co se týká slunečního svitu, tak květen dopadl velmi solidně. Nebýt oblačného období mezi 20-26.5. řekl bych, že na slunce to byl super měsíc. :jojo: CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 821
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Adi » 31. 05. 2024 22:36

Ahoj,

Mneji, u mně květen má ještě méně, než Prostějov a uzavíráme s dvěmi třetinami průměru. A jsou lokality, kde napršelo ještě míň. Když uvážíme, že je přeci jen tepleji, než bývá zvykem a taky slunečního svitu je víc, než dost, takže výpar bude taky o určité procento větší. Takže i normálové hodnoty nemusí znamenat, že je v dané lokaci mokro, zejména když větší část srážek spadne při konvektivních záležitostech, tedy značná část vody jednoduše hnedle odteče. Není to tak jednoduché :)
Jelikož začátek roku byl mokřejší, tak spodní vody jsou u nás, na Ostravsku v pořádku a přechodný nedostatek vody v květnu je přiliš neohrozil. Jsem za déšť rád a taky za to, že nemusím lítat s konví :) Pršelo doslova za 5 minut dvanáct. Květen byl skvostný v tom, že přinesl velmi příjemné teploty, aniž by bylo vyloženě horko. Za mně, takhle by mohlo být celé léto :) Koneckonců připomínal svým počasím spíše červen, než jarní měsíc.
Jaký bude červen - začátek teplotně průměrný s občasnými srážkami. Konec první dekády zřejmě přinese horké počasí, nyní je otázkou, jak dlouho celá věc potrvá.Osobně soudím, že v půli června příjde mírné ochlazení se srážkami, pak se uvidí. Je pravděpodobné, že závěr měsíce bude opět teplý. Jsem zvědav, zda se dočkáme teplotně podprůměrného měsíce, červen jím určitě nebude.
Přeji klidnou noc :)
A.
Ps. Kktuálně skoro zataženo a necelých 15 na teploměru.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3580
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 44

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod JABO » 01. 06. 2024 06:19

Zdravím,
zde za květen uzavíráme srážky s pěknými 100 mm...
Pro zdejší zdecimované lesy požárem a kůrovcem na Děčínsku je to přímo požehnání.
Tak asi tak- přeji všem pěkné léto a vlastníků FVE hodně slunce.
JABO
Nováček
 
Příspěvky: 1330
Registrace: 25. 11. 2014 17:39
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 15

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod godlike » 01. 06. 2024 11:44

U nas se zadny destovy orgie nekonaly. Jen shodou nahod naprsel trosku nadnormal, diky poslednim dvou dnum v kvetnu. Mame tedy za kveten 70mm. Dnes prsi stale slabou intenzitou, cili mame 7mm. Pral bych si spis 30-50mm vzhledem k trvalemu deficitu na nastoupivsi light hotwave... I podle hydraku je nasyceni pudy na vetsine uzemi velmi male. Celkem me prekvapila jizni morava, odtud lidi pisou, jak nebyvale prsi...

https://twitter.com/CHMUCHMI/status/1796819636706836623
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IZDIBY16
https://app.weathercloud.net/d2394664632#current
godlike
Nováček
 
Příspěvky: 1224
Registrace: 14. 12. 2015 10:07
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 18

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod wenzel » 01. 06. 2024 15:10

I u nás skončil květen srážkově v nadnormálu na 94 mm. Dnes už máme dalších více něž 10 mm a od severu se na nás ženou bouřky. K večeru bude asi veselo. U nás vzestup toků není zatím velký, ale pokud přijde něco prudšího, může hladina rychle stoupnout. Voda už leckde v polích stojí.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 688
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod dididi » 01. 06. 2024 18:26

Konečně mohu říci že i zde je zalito. Nakonec i květen stihl dopršet do normálu a dnes byl položen výborný základ na červen když od 12 do 15 hod. ve 2 ani ne hodinových lijácích spadlo 10 a 12 mm a celkem dnes rovných 27mm.
Za posledních 5 dní to dává 51,8mm tak že snad půjdou i nějaké houby.
Nyní bych bral také nějaké vyšší teploty ale teplé či dokonce horké prognozy začínají dostávat trhliny. Voda i přes současné teploty má již +21 stačí 2 dny +25 a slunce a budu minimálně na +23 což už by šlo. Já tedy vlezu i do chladnější vody ale ideální je okolo těch +25 a k tomu podobná teplota vzduchu.
Bazén jsem napustil fest a nyní chybí 5cm do přetečení.
Jinak důchodové flákání končí našel jsem si práci na kratší úvazek. V pondělí nastupuji ale jen tak na 2-3 dny v týdnu a na 6 hod. s volnou prac. dobou asi tak 70-80 hod. měsíčně.
No uvidím výhoda důchodce nebaví prudíte na shledanou.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2986
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Adi » 01. 06. 2024 18:46

Ahoj,

K ránu dalších deset a odpoledne 4 :) Takže spokojenost. Kolega z vedlejší dědiny napočítal 96 procent srážkových úhrnů za letošek, myslím tím normál, chybějící procenta jdou na vrub suššímu květnu,který byl i hodně slunečný, průměr 8,7 hodiny slunka/den, mluví za vše, u mně srážek krapet více. U něj dnes naopak padaly kroupy, Havířov spolu s Prostřední Suchou to chytlo naplno. Pěkná bouřka.
I zítra bude zřejmě bouřit a večer v pondělí a prakticky celý úterek zde bude opět pršet. Takže deficit se rychle zaceluje, s takovou budeme rychle v plusu. Červen má u nás průměr okolo 90 mm, tak jsem zvědav
Stran oteplení, ano dostává trhliny, místo toho je zde zvlněné rozhraní. Vody bude dost. Pokud bych měl věřit tomu, co vidím na GFS, tak ke konci dekády výběžek TV. Mezitím četné srážky - á la Medard.
Uvidíme, bude co sledovat. V každém případě dnes byla famózní obloha.
Místy v Alpách napadly 2 metry sněhu a v Německu mají povodně s vyhlášením stavu nouze či katastrofy :/

Přeji pěkný večer
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3580
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 44

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod mnej » 01. 06. 2024 20:37

Ahoj kolegové, tak tady červen začal srážkově tam, kde skončil květen, hned první den a z ranního slejváku a odpolední bouřky rána ve výši 13,2mm. %) Když se koukám na družici tak je vidět, že v Čechách máte z pekla štěstí, vypadá to, že to hlavní spadne v Německu. Být to dešťové pásmo o 200km na východ, tak by povodně byly v Čechách jistojistě. :jojo: Jen godlik bude furt přivolávat vodu, no aby se mu to nevymstilo.... Aktuálně je střed otáčení přímo nad Moravou. Je to krásně vidět, uvidíme co to zítra přinese. :( Já dnes naštěstí stihl doobložit druhou stěnu bazénu, furt přilepený každou chvíli na radaru weatheronline. Naštěstí jsem venku skončil 5 minut před bouřkou a šel makat do sklepa. Takže dnes jsem rád, že mne počasí venku nechalo udělat alespoň vytyčené minimum. :jojo: Je pravda, že aktuálně nám výhledy nějak zchládly. Není divu, zatím ten horký vzduch není kde brát, v současnosti ani ve středomoří nekvikají žádné třicítky. Pouze tam jsou letní teploty. Teprve se to tam bude postupně prohřívat.... CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 821
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod chatar » 02. 06. 2024 20:25

Tak odhad CHMI, že od čtvrtka do nedělních 0:00h napadne u nás 30 - 40 mm, skončil na 7 mm.
Ovšem dnes to byla jiná písnička.
Nejdřív v 14h nás trefilo malé jádro s bílými odrazy (12 mm), o krátké přeháňce kolem 15:30 netřeba mluvit, protože kolem 18h nás trefil liják co trval skoro hodinu (45 mm). Dnes 61 mm, za první dva dny června 65 mm.
No, do měsíčního normálu nám moc nechybí :)

P.S. mneji, vy moc nerozumíte psanému textu. Nesmál jsem se úhrnu u vás, ale tomu, že podprůměru říkáte "dešťové bomby".
Jihomoravský kraj, Lysice, 380 m.n.m.
chatar
Nový člen
 
Příspěvky: 88
Registrace: 28. 11. 2017 15:16
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod Troll » 02. 06. 2024 21:26

Zde je nyní vody více než dost. Od pátku nás přešla celá řada bouřek a přeháněk, půda nasycena na maximum. Za poslední 3 týdny skoro 100 mm. Ještě více pršelo SZ od Ústí. Nejvýchodnější část Krušných hor dostala od pátku kolem 70-80 mm a cca 160-180 mm za 3 týdny. Není tedy divu, že jde vše do odtoku a potoky jsou rozvodněny jak při prudké oblevě v zimě. Ve všech prohlubních stojí voda a teče každá strouha. V letní pol. roku jsem něco podobného neviděl min. od roku 2013. Hub roste hodně, ale zatím spíše na sušších slunečných místech. Tam, kde je poslední roky obvykle sbírám, teď stojí často desítky cm vody. Takže teď by to chtělo týden slunce bez deště.

Zdá se, že by to mohlo být možná vyslyšeno. Dneškem vydatnější srážky končí a nastupuje (časně) letní počasí s proměnlivou, přechodně i zmenšenou oblačností a teplotami cca 23/26 st. Vlna veder v prvním červnovém týdnu je nicméně zdá se i přes možné krátké mírné oteplení v druhé pol. týdne, zažehnána. Naopak kolem Medarda by se mohlo mírně ochladit a opět neco málo spadnout. Takže maxima z poč. dubna budou možná překonána až v druhé dekádě června, pěkné. První dekáda června se tady na SZ tedy rýsuje spíše teplotně v normálu, nebo jen lehce nad. Na JV asi celkově tepleji. Zde první a pro ČR po poč. dubna další tropické dny podle mě ale pravděpodobně dorazí kolem pol. měsíce. Výraznou horkou vlnu ale zatím nečekám.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1578
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod hanz » 03. 06. 2024 06:42

Ahoj,

tak mlhavé ráno a teplota na 11,2 st. Víkendové teploty byly poměrně nízké s minimy lehce pod 10 st. a v maximech bylo cca 20 st.

Minulý pátek napršelo cca 20 mm srážek a do srážkového průměru za květen moc nechybělo.

Zde víkend zklamal co se týká srážek, ale sobota přinesla několik přeháněk i s bouřkou, včerejší večerní bouřka od SZ nás zasáhla pouze okrajově a byla to slabota. Celkově za víkend máme 8 mm srážek, nicméně dnes a zítra se může poštestit a naopak pořádně zapršet, aladin to sem dává pěkně.

Jinak teplotně byl víkend O.K. a i ve výhledu nám nějak zmizly ty horka....
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1586
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod libi » 03. 06. 2024 08:14

Zdravím z mokrého SZ,

jak již psal Troll, je tu za poslední týdny srážek až moc a již se těším na nějaké stabilnější slunečnější a sušší období s letními teplotami. Ve výhledech to zatím ale tak moc nevypadá. Sice vydatné srážky si zde na pár dnů dají pauzu, ale teplotně to bude spíše v maximech 20/25°C, bazén zatím nemáme ani napuštěn. Jinak květen zde skončil se 140 mm srážek, což je teda masakr a za první dva dny v červnu již 45mm %) Bouřek zde již bylo více než za celou loňskou sezonu.
Pokračovat to takto dále, začne vše na záhonech plesnivět. Takže teď prosím pár slunečných dnů :)
libi
Nováček
 
Příspěvky: 1147
Registrace: 03. 05. 2008 15:54
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod brhel » 03. 06. 2024 08:44

Také v pražských Dejvicích bylo včera co pozorovat, odpoledne hned 4 bouřky za sebou v krátkém sledu, byl to takový "bouřkový vláček" jedoucí od severu k jihu. Hlavně první 2 bouřky byly intenzivní se silným lijákem a s kroupami. Celkem za včerejšek 16mm a za červen už 33mm, předtím za květen 60mm. Není to tolik jako na Ústecku nebo na JZ Čech, ale zalito je pěkně a houby myslím že porostou.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 681
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červen 2024

Příspěvekod varel » 03. 06. 2024 15:08

Tak můj odhad, že zde od pátku do neděle naprší 5 mm byl poněkud pesimistický, napršelo 8,7 mm :D Včera dalších 3,1 mm... Co se týče dalších srážek, tak dnes jedině pokud nás něco trefí, ale spíše nic nečekám, a pak by ještě mělo něco spadnout do rána, potom pár dní bez srážek. Další by měli přijít v druhé půlce týdne, btw. od neděle do středy nám yr.no dává 75 mm, už se těším :D .
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2380
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé