od Troll » 05. 05. 2025 17:30
Tak je pravda, že zejména Ecák s ochlazením přitvrdil a roste pravděpodobnost, že se výrazněji neoteplí do pol. měsíce. Těch mrazů ve 2 m tedy může být více, než to doposud vypadalo, ale vyjma specifických lokalit to i tak vidím na krátké většinou cca 1 st. poklesy pod nulu, nic, co by před zmrzlými či o nich bylo mimořádné. Zde mráz ve 2 m nečekám, ale mimo město k němu dojít nakonec může, ale kromě teplomilné zeleniny nečekám zásadní škody a úrodu vidím v širším regionu obecně zatím spíše pozitivně. Samozřejmě nelze vyloučit někde dosažení minimálního rekordu, ale u stanic měřících 50 a více let to bude spíše ojedinělá záležitost ke konkrétnímu dni.
Já jsem přesvědčen o tom, že zásadním problémem není mimořádnos tči neobvykost předpokládaného ochlazení, ale těch teplých epizod a téměř absence delších ochlazení v předjaří a po většinu jara, kdy vše pravidelně kvete o několik týdnů dříve než by mělo a pak samozřejmě je velká pravděpodobnost, že to zmrzne, protože do pol. května lze a bude možné mrazy očekávat bez ohledu na GO, byť jejich četnost ke konkrétnímu datu může klesat. Jenže tím, jak se vývoj vegetace posouvá stále více směrem k zimě, mohou mít tyto mrazové epizody stále fatálnější následky. Proto pořád říkám, radovat se z přílišného tepla a absence delších studených epizod v únoru, březnu či v první půli dubna je blbost, jde o vyloženě nežádoucí jev a naopak je lépe pokud zima trvá déle a první pol. jara zůstane studená.
Letos je také díky převládajícímu anticyklonálnímu počasí obzvlášť velký rozdíl v odchylkách od normálu mezi údolními lokalitami a kopci. Na hřebenech Krušných hor byly teplotně nad průměrem letos zatím všechny měsíce, včetně února, který by se ještě ale vešel do kolonky "normální", ostatnípak byly silně až možná mimořádně nadnormální (na Cínovci leden měl odchylku +3,4, únor +0,6 st, březen +4,3 a duben také +4,3 st.). První třetina roku byla na některých místech tedy i více než 3 st. nad normálem, což se blíží hodnotám loňska a a dalších extrémně teplých let. Podobně jsou na tom i další horské nebo vyvýšené lokality. O něco méně výrazný rozdíl je i mezi Ústí - Kočkov a Ústí - Vaňov (zejména v zimě obě lokality bývají pod inverzí). Je to vidět i např. na termínu poč. olisťováni buku, kdy rozdíl mezi městským parkem v ÚL a vrcholovou částí přilehlehlých Krušných hor kolem 800 m.n. m. byl letos minimální. Jindy bývá rozdíl i měsíc. Tak možná proto ten rozdílný pohled.