Právě jsem si přečetl jeden článek. Dost mě šokoval:
(zdroj:gnosis9.net)
Serreze: Arktida by mohla zůstat bez ledu už letos, je to 50 na 50
K dramatickým změnám v Arktidě se pro americké a britské sdělovací prostředky vyjádřil Mark Serreze, přední expert z Národního centra pro údaje o sněhu a ledu (National Snow and Ice Data Centre, NSIDC) v Coloradu. "Mezi kolegy se teď v našem centru neformálně sázíme, sázka zní: 'Rozmrzne letos v létě severní pól?'," řekl Serreze. Podle něj je pravděpodobnost, že tenký mořský led v příštích měsících kompletně roztaje, padesát na padesát, možná je i o něco málo vyšší.
"Šance jsou vyrovnané... V posledních několika desetiletích jsme sledovali, jak se vrstva ledu neustále ztenčuje a ztenčuje." K zásadnímu posunu došlo minulý rok, kdy zaniklo velké množství víceletého ledu a obrovské plochy pokrývá jen tenký sezónní led, jenž se vytvořil během podzimu a zimy. O jeho osudu teď rozhodnou specifické povětrnostní podmínky v oblasti.
"Minulý rok byly víceméně ideální podmínky pro to, aby led zmizel a otevřela se Severozápadní cesta," pokračoval Serreze. "Letos mohou být podmínky poněkud rozdílné, takže tam nějaký led může zůstat. Právě teď se nacházíme v jakémsi vyčkávacím režimu. Uvidíme, co se stane, hodně bude záviset na počasí v červenci a sprnu."
Krátkodobá absence ledu na severním pólu by neměla žádné bezprostřední důsledky.
"Z vědeckého hlediska je severní pól jen jedním z bodů na zeměkouli, ale má symbolický význam. Vždy jsme měli za to, že je severní pól pokrytý ledem. Fakt, že do konce tohoto léta tam nemusí žádný led zůstat, by byl úžasnou symbolickou změnou."
Je šokující, s jakou rychlostí se to děje. "Před pěti lety bych nevěřil, že budeme někdy hovořit o možnosti rozpuštění ledu na severním pólu," zamyslel se Serreze. Ano, tušili jsme že k tomu může dojít, avšak "kdybyste mluvili se mnou nebo s jinými vědci jen o několik let dříve, řekli bychom vám, že možná přijdeme o celý nebo větší část letního ledového pokryvu někdy mezi roky 2050 a 2100. Pak, docela nedávno, jsme tento odhad posunuli - možná už v roce 2030. Teď říkáme, že by to mohlo být ještě mnohem dřív. Všechno to dění se strašně zrychluje."
Serreze odmítl názory, podle nichž je tání v Arktidě vysvětlitelné jako součást přirozeného cyklu.
"V této fázi to už nemůže být cyklické. Domnívám se, že fyzice rozumíme docela dobře. Věděli jsme nejméně 30 let - už z našich nejrannějších klimatických modelů - že je to právě Arktida, kde bychom viděli první projevy globálního oteplování," vysvětlil vědec. A tak se také stalo. V této chvíli už rozjetý vlak nezastavíme.
"Kdyby přišlo několik chladných let v řadě, mohlo by to trend dočasně utlumit, ale myslím si, že v tomto bodě je stav, kdy bude Severní ledový oceán bez ledu, nevyhnutelný. Nedomnívám se, že bychom tomu ještě mohli zabránit."
Bude mít Arktida bez ledu nějaké výhody?
Několik pozitiv to mít bude. Lodě budou moci využívat Severozápadní cestu spojující Tichý a Atlantský oceán. Ušetří si tím hodně času i energie, protože nebudou muset až do Panamského průplavu nebo obeplouvat mys Horn. Na dně Arktického oceánu se navíc nacházejí ložiska ropy. Ty teď budou přístupnější. Čekají nás tak pravděpodobně spory o nerostné bohatství.
Co Vy na to???