od kolega » 24. 08. 2009 06:19
Ono záleží jaký optický jev v atmosféře se fotí. Při focení běžné duhy stačí nastavení DF jako při běžném focení krajinky při zamračeném počasí, to znamená při ručním nastavení clonu asi v rozsahu 8-11, citlivost 100, nebo víc, tak aby vyšel "rozumný čas" pro vaše focení bez stativu.
Při focení slunečního hala je třeba fotit přímo proti sluníčku a to chce hodně přiclonit objektiv, ale s ohledem na kvalitu objektivu, nebo i použít ND filtry, pro snížení úrovně dopadajícího světla. No a citlivost co nejnižší. Rovněž je třeba komponovat snímek se zrojem světla uprostřed, abychom se vyvarovali odlesků optické soustavy objektivu (čoček) na snímku.
U měsíčního hala je focení bez stativu nemožné. Musí se použít dlouhý čas, ale né zase moc dlouhý, tak do 10-30 sec, aby nedošlo k posunu, díky rotaci Země, malé rozmaznutí ale nevadí, protože on je Měsíc při tomto úkazu skryt stejně za řídkou oblačností a tudíž by stejně nevyšel ostře. Pro opravdu působivé snímky by bylo stejně nutné takové snímky exponovat alespoň 2x, jednou na kvalitně zobrazená hala a podruhé na vlastní Měsíc a výsledek složit v PC.