od lukas » 13. 09. 2009 00:50
Co je za silným skleníkovým efektem?
Na právě probíhající výroční konferenci American Astronomical Society's Division of Planetary Sciences v Orlandu (Florida) byl prezentován zajímavý objev, učiněný sondou Venus Express (ESA), toho času zkoumající planetu Venuši z oběžné dráhy. Mohl by vysvětlit, co stojí za velice intenzivní skleníkovým efektem pozorovaným na Venuši. Objev byl učiněn infračerveným atmosférickým spektrometrem (SOIR), na jehož činnosti se podílejí vědci z Francie, Belgie a Ruska.
Jedním ze způsobů zkoumání atmosféry Venuše je i pozorování západů Slunce za planetou, díky čemuž lze rozlišit jednotlivé vrstvy a zastoupení plynů v plynovém obalu planety. K údivu všech byla měřením zjištěna neznámá spektrální čára 3.3 µm, ke které nebylo možno přiřadit žádnou z běžných molekul. Původně se výzkumníci domnívali, že se jedná o nějakou organickou sloučeninu, ale ani zde nesouhlasilo spektrum se známými látkami. Pozorování byla proto ponechána bez komentáře a začalo intenzivní hledání neznámé látky.
Shodou okolností v téže době řešil tým NASA podobný problém, ovšem ve spojitosti s Marsem. Při práci na havajských teleskopech také Američany trápila spektrální čára 3.3 µm. V prosinci 2006 proto američtí vědci kontaktovali tým SOIR, zda-li se při své práci nesetkal s něčím podobným a jejich iniciativa nezůstala bez odezvy - následným porovnáním obou spekter vyšlo najevo, že jsou identická. S tím se již dalo pracovat.
Atmosféru na Marsu i na Venuši tvoří z 95% CO2, i když na Venuši je atmosférický obal podstatně hustší. Americký tým přišel s myšlenkou, že hledaná látka by mohla být vzácná molekula CO2, v níž je jeden kyslíkový atom standardní (8 protonů a 8 neutronů), zatímco druhý je izotop s 8 protony a 10 neutrony. Podobné sloučeniny jsou přítomny i na Zemi, tvoří asi 1% z celkového množství CO2. Nezávislým zkoumáním tří týmů - ruského, amerického a francouzského - bylo nakonec potvrzeno, že hledanou molekulou je skutečně zmíněná vzácná sloučenina. Tím jsou ovšem (alespoň prozatím) vysvětleny i pekelné podmínky, které panují na Venuši. Těžší varianta CO2 totiž dokáže absorbovat daleko více energie, než-li typický zástupce oxid uhličitý a jelikož je ho přítomno v atmosféře Venuše asi 250000x více, než-li na Zemi, zdá se být jeho příspěvek ke skleníkovému efektu této planety více než nesporný