Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes1
  • Příspěvků včera1
  • Celkem příspěvků98350
  • Celkem témat1120
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod para » 02. 11. 2009 01:30

Adi píše:.... "Lidé u nás jsou v obecné rovině "předpos..."
Ano Adi lidé se bojí dělat řadu kroků v konkrétní angažovanosti - to máme ještě jako zlozvyk s minula... Toto má ale podstatný vliv právě na věci místní které tolik upřednostnuješ.
Zemědělci dokonce vylévají mléko kdežto řepku prodají vždy... Tady je skutečně dost co napravovat! Ale nikomu ze zainteresovaných místních se jaksi zatím nechce - že?!

Píšeš ..."Ale kladu si otázku, čím trpí víc. Chemickými sajrajty nebo CO2?"....
Situace ale není bud a nebo. Něco je dominantní hned a něco později. Obojí vadí, obojí zhoršuje situaci, obojí může být fatální i samo o sobě.

Např. dnes je teplota v Čechách cca +1.5C dlouhodobě výše a tomu odpovídá roční potřeba srážek o cca 150mm více - ale ty nepřicházejí a pokud tak v nevhodnou dobu právě z důvodů GW a bude jich i dále relativně ubývat, nebot v zimě stečou a v létě v přívalech obdobně - i když celkový úhrn se dlouhodobě tolik asi nezmění.

Roční deficit půdní vláhy který je nyní se ještě asi znásobí a to nedokáže nikdo velkoplošně nahradit. To se nedá dovést, koupit, nařídit..... Zelen uschne, rekultivace půdy se stane prakticky nemožnou, hospodařit s vodou budem muset aby bylo vůbec na nejnutnější o biotopech nemluvě...
Dokonce JE v Dukovanech , pokud by se rozšiřovaly nebudou mít celoročně dost vody na chlazení.
Podívej se Adi na to jaké bylo letos sucho a dosud se úbytek spodní vláhy nevykompenzoval a už náme Dušičky..... Jukni jen na imise NO2 //CO2 Tě asi nezajímá// - jak za to koho postihnout? Kyselé deště pak ničí lesy... - někdy i dost daleko - nikoli jen místně - podobně a dlouhodoběji ten CO2 - to ale vidět a pochopit nechceš.
http://gnosis9.net/pocasi-v-evrope.php

Vemu pár Tvých bodů jako ilustraci stavu a postojů:
Úspory // - ano všeobecná krize si je vynucuje, města mnohdy tvrdí, že nemají ani na zálivku nejcenější zeleně... - přesto máme ještě stále polovinu národa otylích!
Kvalitnější palivo //- kde ho chceš vzít? Většinu už homo spálil a zbytek je hlouběji - bude jen podstatně dražší...
Postihy smradochů // - ČIŽP postihuje ale musí viníka dohledat a dokázat mu to.... jukni jen na imise NO2 //viz výše//koho postihnout? A na některé druhy imisí ani legislativa není....
Odprášení průmyslu // - fajn idea - jsem pro - jak to ale zařídit, když ti místní jaksi ani neprotestují?
Podpora veřejné dopravy// - jsem také pro - háček už je v tom, že mnohdy ta soukromá je levnější. Kde vzít prostředky? např. Pražský DP např bude propouštět - má rekordní schodek...
Ozelenění měst// fajn jsem pro - co že to za druhy dobře a celoročně prosperuje v suchu a třeba na Karvinsku? Nedávno jsi i stříbrné smrčky co lecos vydržej shledal nedostatečnýmy - že?
Podpora JE // jsem také pro ale s jakých prostředků? Dnes postavená JE se vrátí až za desetiletí do takových investic se nikomu celosvětově nechce. Vyjímky jsou a já jsem pro at si to ČEZ v Temelíně dostaví.

....To vše tady někde v diskusích jsem postuloval a nepotřeboval se opírat o berličku CO2...

Jen z výše uvedeného je ale snad vidět, že bez příhodného klimatu nebude základ pro zdravou zelen ve městech, přibude všude prašnost, nebude úroda, přibudou extrémní klimatické jevy co budou stát další prostředky kterých už se takto nedostává....
Pokud by GW poskočilo o 4C: http://ac.blog.sme.sk/c/208111/Adaptaci ... -o-4C.html
Mám proto vážné obavy, že je Adiho návrh dlouhodobě nereálný. Moc by se právě hodila nějaká ta "Kouzelná Berlička" co by alespon negativní vlivy radiačně aktivních plynů přibrzdila.
Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.
para
Nováček

 
 
Příspěvky: 574
Registrace: 11. 11. 2008 14:33

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Október 2009 podľa stránok Milana Lapina

Příspěvekod green » 02. 11. 2009 11:41

green
Nováček
 
Příspěvky: 872
Registrace: 09. 09. 2008 14:20

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Október 2009 podľa stránok Milana Lapina

Příspěvekod iwag » 02. 11. 2009 14:50

iwag
Nováček

 
 
Příspěvky: 347
Registrace: 05. 11. 2008 20:02
Bydliště:

Hodnocení: 7

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod green » 02. 11. 2009 15:36

Máte pán Iwag nejaký špeciálny dôvod, prečo Ste arogantný ?

Každý, kto vie čítať si prečíta, že mapky za október budú k dispozícii až 9.11.2009. Tam bude súčasne uvedený celoslovenský priemer.
green
Nováček
 
Příspěvky: 872
Registrace: 09. 09. 2008 14:20

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Október 2009 podľa stránok Milana Lapina

Příspěvekod para » 02. 11. 2009 16:48

Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.
para
Nováček

 
 
Příspěvky: 574
Registrace: 11. 11. 2008 14:33

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Október 2009 podľa stránok Milana Lapina

Příspěvekod green » 02. 11. 2009 16:58

green
Nováček
 
Příspěvky: 872
Registrace: 09. 09. 2008 14:20

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod sergej » 02. 11. 2009 17:25

hm, ale s tím zatopením New Yorku by se to mohlo stát. Dokonce už o tom natočili film, takže na tom bude něco pravdy. :shock:
http://www.dailymotion.com/video/xbkmaj
sergej
Nováček

 
 
Příspěvky: 289
Registrace: 29. 05. 2008 18:36
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod green » 02. 11. 2009 17:40

green
Nováček
 
Příspěvky: 872
Registrace: 09. 09. 2008 14:20

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod Milan Lapin » 02. 11. 2009 17:50

IWAG, dosť často si tu nielen vy ale aj ostatní pletiete pojmy "normál" a "priemer". Priemer je jednoduchá charakteristika, ktorej by mal rozumieť každý - je to jedno presné číslo, ak si zadefinujeme spôsob určenia priemeru (aritmetický, geometrický, vážený...). Klimatológovia preto používajú iba termíny "pod dlhodobým priemerom" a "nad dlhodobým priemerom", zriedkavo sa stane, že sa aktuálny mesačný priemer rovná presne dlhodobému priemeru. Pojem "priemerné počasie" klimatológovia, meteorológovia a ani iní odborníci nepoužívajú, lebo nevystihuje podstatu problému.
Iný význam má termín "klimatický normál", ktorý vyjadruje interval najčastejšie sa vyskytujúcich prípadov klimatických prvkov. Vo väčšine krajín sa to stanovilo tak, že interval klimatického normálu je od dolného po horný kvartil, teda ide o 50% najbližších údajov k strednej hodnote (okolo mediánu) zo všetkých prípadov zistených meraním v nejakom časovom období v minulosti.
Niekedy sa pod pojmom "normál" rozumie aj dlhodobý priemer, no pri charakteristike "podnormálny" sa to vždy chápe tak, že je hodnota pod intervalom normálu.
Pre október je v prípade mesačných priemerov teploty vzduchu pre Hurbanovo interval normálu od 0,9 °C pod dlhodobým priemerom až po 1,2 °C nad dlhodobým priemerom. Podobne je to aj pre väčšinu staníc do nadmorskej výšky 500 m. Môžeme teda povedať toľko, že október 2009 mal priemer teploty vzduchu na Slovensku v medziach klimatického normálu. V prípade, že by bola teplota nižšia ako 0,9 °C pod dlhodobým priemerom, hovoríme o teplotne podnormálnom októbri. Silne podnormálny by bol v prípade odchýlky 2,1 °C pod dlhodobým priemerom, čo je hranica dolného decilu a mimoriadne podnormálny pri odchýlke 3,5 °C pod dlhodobým priemerom, čo je pravdepodobnosť výskytu zriedkavejšia ako raz za 50 rokov. Pre silne nadnormálny október je odchýlka +2,1 °C a pre mimoriadne nadnormálny odchýlka +3,8 °C nad dlhodobým priemerom.
Pochopiteľne, pre každý mesiac a pre každú lokalitu sú uvedené odchýlky trochu odlišné. Čím je sezóna dlhšia, tým je interval normálu užší, pre rok a teplý polrok je to iba od 0,5 °C pod po 0,5 °C nad dlhodobým priemerom. Výplýva to z distribučnej krivky výskytu hodnôt priemerov teploty vzduchu v minulosti.
Záverom dodávam len toľko, že v predpovedi na začiatku októbra som uvádzal, že október 2009 bude v medziach normálu, neskôr som upresnil, že najpravdepodobnejšie to bude od 0 do 1 °C nad dlhodobým priemerom, čo sa mi v podstate splnilo. Pod dlhodobým priemerom bol október 2009 na Slovensku len tam kde napadlo veľa snehu a na krajnom severozápade Slovenska.
Dodávam ešte, že presnejší je termín "počasie v medziach normálu" a nie "priemerné počasie"
Milan Lapin
Nováček
 
Příspěvky: 446
Registrace: 01. 05. 2008 12:10

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod para » 02. 11. 2009 21:02

Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.
para
Nováček

 
 
Příspěvky: 574
Registrace: 11. 11. 2008 14:33

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod Adi » 02. 11. 2009 23:48

Ahoj,

Paro, vidíš, jsme u aplikované ekologie. Já jsem nikdy neřekl, že vše půjde snadno. Navíc žiji v tom kraji již řádnou řádku let a zlepšení ohledně ochrany přírody, pokud jsou nějaká, jsou jen dílčí a nedostatečná.
Na místní úrovni se angažuji dost, někdy mám pocit, že bojuji proti větrným mlýnům, ale aspoň něco dělám a nečučím na bednu posazen na zadku. Některým lidem je to jedno, proto jsem psal o pasivitě, ovšem jiným zase ne, Díky Bohu.
Poslední petice za ozdravění sídliště se plnila velmi rychle. Lidé se umí ozvat, když k tomu dostanou příležitost.
Stran znečištění ovzduší - Vem si občanské sdružení VZDUCH, - http://www.radvanice-vzduch.ic.cz/ Místní protestují. Podobné sdružení je i v Šenově. - http://aktualne.centrum.cz/priroda/clan ... ?id=514052
Podobných článků je dost.
Tohle by tě mohlo taky zajímat. + http://www.mesto-senov.cz/aktuality/imise.pdf

Vše ostatní už tady bylo, už jsem se vyjádřil vícekrát jasně. (i sucho, neschopnost půdy zadržet vodu, kyselé deště i tepelné ostrovy měst atd... stačí zarolovat pár stránek dále)

Tvým výhradám k mým návrhům rozumím. Avšak pokud se někdy budou "Adiho postuláty" :mrgreen: ve větší míře realizovat, je určitá šance na zlepšení přírody a snížení koncentrací smradů i CO2 - na rozdíl od biopaliv aneb komplexu "alarmistických" technologií a opatření, to jsem se snažil zde celou dobu sdělit. Proto ani nepotřebuji berličku CO2.

K tomu ostatnímu - stačí nekrást. (MHD apod) Ale jak to provést v České kotlině, to opravdu netuším.

dobrou noc
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3581
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 44

Co je to hodnocení?

ElNiňo naberá na sile, pomalé mrznutie Arktídy

Příspěvekod green » 03. 11. 2009 10:01

Vývoj plochy plávajúceho ľadu v Arktíde sa nezadržateľne blíži k rekordnému minimu pre novembrové hodonoty.

Tu je rebríček ku 2.novembru (listopadu)
2007 ... 8,317 mil. km2
2009 ... 8,493 mil. km2
2006 ... 8,818 mil. km2
2004 ... 8,843 mil. km2
2008 ... 8,950 mil. km2
2002 ... 8,959 mil. km2
2005 ... 8,976 mil. km2
El Niňo začína naberať na sile s blížiacim sa záverom roka presne podľa predpovedí:
green
Nováček
 
Příspěvky: 872
Registrace: 09. 09. 2008 14:20

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod pircuk » 03. 11. 2009 13:03

no aj mna velmi zaujima,preco sa to zamrzanie severnej pologuli tak zastavilo,bude to tym silnejucim el-ninom?
no som fakt zvedavy,lebo po tom,co sme v obdobi minima boli cca. 800 tisic km2 nad rokom 2007,tak teraz sme uz iba nieco cez 150 tisic km2.a nezda sa mi,ze by sa to malo zmenit.
uvidime,co nam prinesie blizka buducnost
www.meteocentrum.sk - stanica Lackovce(Humenne)
pircuk
Nováček
 
Příspěvky: 1290
Registrace: 24. 07. 2008 19:42
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod para » 03. 11. 2009 13:20

Mě to také zajímá ale nejvíc hledám informace o vývoji tlouštky víceletého sladkého ledu. Ta rozloha celková budeještě dlouho kolísat ale pokud roztaje víceletý sladký led... Tak jeho stav se jen tak neobnoví - narůstá pouze srážkami... To se ale monitoruje hůře. Nemá někdo link?
Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.
para
Nováček

 
 
Příspěvky: 574
Registrace: 11. 11. 2008 14:33

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Příspěvekod green » 03. 11. 2009 13:43

green
Nováček
 
Příspěvky: 872
Registrace: 09. 09. 2008 14:20

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé