Ahoj,
Jsem rád, že "vesměs souhlasíš". Nicméně kdybych onu větu upravil podle tvého vodítka, ztratila by svůj náboj i pravdivost, stala by se politicky korektní. Jsem rád, že soulasíš z tím, že jde o neefektivní zdroje.
Neboť ve jménu ekologie se ničí příroda, je to parádní klička, newspeak - a tak ve jménu ozdravění klimatu vymýtíme kus lesa na plantáže surovin pro biopaliva nebo zabereme kus zemědělské půdy pod solary. Že je to z hlediska přírody k ničemu? Myslíš, že to ony inženýry ekologických projektů zajímá? Ono je za tím chladný ekonomický kalkul stran využítí státních dotací. I s pár drobnými na dřevo někomu z ministerstva se to vyplatí. Koneckonců jako dotaci na OZE to zaplatím v každém KWH elektřiny. Fujtajxl.
Dále se zapomíná na fakt, že OZE zvýšují spotřebu fosilů. Proto se vůbec nedivím, že některé "fosilní" společnosti podporují solary a pod. Jedak se jim to díky dotacím narámně vyplatí a navíc mohou se tvářit jako ty, jež se starají o ekologické blaho
Návrat do 19-tého století, kdy lidé téměř výhradně topili dřevem - "biomasou" je nemožný - kopce by byly za chvíli holé. Jediné rozumné řešení očima běžného smrtelníka, byť tvé grafy se tváří relativně skepticky - jsou JE, jen s lokálním použitím OZE, nikoliv masivním - Zde jejich aplikace nemusí být devastující.
Při dominanci JE se ušetří fosily a vyváží tak nepříznivé dopady OZE na životní prostředí. Přirozeně úspory jsou taky cesta, nicméně i při všech masivních zateplováních apod, účty za elektřinu bobtnají a tak je není při konečném vyúčtování moc vidět. Nějaká energie ušetřená však je.
Kotle na biomasu apod jsou pro normálního občana i s dotacemi neúměrně drahé. Nepluvě o ceně peletek atd. Hrůza. Tudy Paro, cesta nevede. Slibnější pro lokální vytápění se jeví tepelné čerpadlo - taky sice drahé ale ve svém provozu daleko levnější, než kotle na biopaliva a to v kombinaci s malým zdrojem - tedy krbovými kamny apod. Zde není problém se dostat pod 20 - 15 tis za rok, někdy i méně, pro běžný domek.
Stran dodávky pro sídliště - Štěpka, biomasa, větrník atd - se vyplatí jen jako malý lokální zdroj energie buď elektrické či teplné, kde doplní JE a nebude zároveň tak významný, aby rozhodil elektrickou soustavu. Blackouty zaviněné německými OZE by mohly jít příkladem.
Jinak souhlasím - naděje je vskutku v nových technologiích, v tvořívém umu člověka.
zatím