Ahojky,
Kapře a spol ...
Ano, mně akorát přípěvky o škodlivém prachu z vulkánu při těsném sousedství hutí a Bakalova OKD xindlu přišlo tragikomické, nejhorší je, že jsou ti, kteří to doopravdy spoklnou i s navijákem. Ba je to diletantství nejhrubšího zrna, k smíchu, tedy spíše k pláči, škoda slov.
Ano, binec ze sopky může být opravdu nebezpečný na Islandu, možná v pomyslné vlečce kouře někde na trase i stovky kilometrů daleko, ale zde nikoliv.
Zdejší binec je tedy tisícikraté horší, než naředěné částečky ze vzdálené sopky.
K dnešnímu zákalu - tady na Ostravsku to je běžné, nic mimořádného.
Nad celým územím to dávám do souvislosti s poměrně vlhkým vzduchem, který setrvává zde po poměrně vydatných deštích. Byla celkem jasně vidět vrstva vlhčího vzduchu, z kterého se zde navečer vytvářela stratovitá oblačnost s občasnými kapkami mrholení.
On by musel zde být sušší vzduch, aby byl více vidět kouř z oné sopky, podobně jako tomu bylo na podzim 2008, kdy z sopky na Kamčatce nebo Aljašce? taky uniklo hodně plynů a kouře a byly nádherné západy slunce.
Stran vlivu na další klima?
http://www.novinky.cz/domaci/197765-eru ... tolog.htmlParo, záleží taky, o jaké částečky prachu se jedná, v jaké výšce, jak jsou elektricky nabity, jak jsou velké, jaké složení atd ... Pak se můžeme bavit o tom, jestli slunko má vliv či nikoli. Např při obrovské erupci rovněž na Islandu před více než dvěstě lety právě došlo k silným dešťům a neúrodě po celé Evropě. Je ovšem zřejmé, že tamější výbuch sopky byl mnohonásobně silnější.
Ovšem pokud potrvá déle ten nynější, mvskutku se může ochladit a celkem dost, řekl bych
Zatím