od Troll » 09. 11. 2010 21:37
No já se rovněž přidávám k těm, kteří zastávají názor, že pesimistické vyhlídky na nastávající zimu v současné době rozhodně nejsou namístě, je tomu spíše právě naopak. Když se podívám do svých záznamů počasí a dat z několika stanic cca od r. 1990, tak se mi tam docela dobře ukazuje následující:
1. výrazná zimní epizoda se sněhem i v nižších polohách v první polovině listopadu, tím spíše pokud je v zápětí střídána silným oteplením (listopad jako celek teplotně spíše nadnormální) zpravidla vede k mírné a dost nestálé zimě téměř bez sněhu - vzpomeňte např. na rok 2006, kdy byly začátkem listopadu místy i v nížinách celodenní mrazy a sníh, v polovině měsíce rekordní teplo a další sníh až koncem ledna 2007 a pak hned jaro. Rok 2007 - 15. 11. i ve středních polohách místy přes půl metru sněhu, na horách i metr, to trvalo pár dní a následná zima rovněž nestála za nic a výšky sněhu z listopadu už během zimy nebylo dosaženo mnohde ani na hřebenech hor.
2. Listopad alespoň zpočátku spíše teplejší s převažujícím Z, JZ a J prouděním s tím, že buďto ještě koncem měsíce nebo obecně v jeho druhé polovině, poř. v první pol. prosince dojde ke změně, mající za následek ochlazení se sněhem alespoň od středních poloh (nemám však na mysli příliš rychlý skok směrem k silnějším celodenním mrazům v nížinách - ty jsou na místě až v průběhu prosince) - velká pravděpodobnost teplotně mírně podnormální zimy relativně bohaté na sníh (2008 /2009, 2009/2010, 2005/2006)
3. silné mrazy kdykoli během listopadu (delší období celodenních mrazů v nižších polohách, kdy minima ve více dnech klesají na hodnoty kolem -10 a níže) - téměř vždy zima spíše teplejší (1993/1994, 1998/1999)
Samotný chladnější a proměnlivý listopad ale zásadní vliv na nastávající zimu zdá se nemá.
Výše uvedené sice platí zejména pro SZ Čechy, přesto určitá vypovídací hodnota z 20 leté řady tu myslím je.
Takže současné teplejší počasí prozatím považuji (alespoň ze statistického hlediska) za dobrý předpoklad k tomu, aby mohla být průměrná či chladnější zima. Mimoto již několik dní modely naznačují po 20. 11. náznak určité změny směrem k SZ proudění, což by do nastíněného konceptu vývoje počasí směrem k chladnější zimě docela zapadalo.
Takže zimu čekám stále takovou, jak jsem sem napsal svůj první tip někdy v pol. října - tj. slabě podnormální s tím, že nejchladnějším měsícem bude letos únor, ale srážek bude spíše méně - alespoň u nás - vzhledem ke skutečnosti, že např. na stanici Ústí n. L. - Kočkov již nyní zaznamenáváme zřejmě nejvlhčí rok od počátku pozorování (rok 1975) a i předchozí zimy byly spíše vlhčí, někdy se to holt vykompenzovat musí.