Adi k některým úvahám:.
...."Mně připadá, jako by jsi chtěl, aby vše nějak špatně dopadlo tak, jak občas chmurně prorokuješ"...
Něco na té "chmurnosti" je nebot sám důsledek růstu entropie pro vesmír mi také připadá pochmurný - viz tepelná smrt vesmíru. To ale neprorokuji - nezbývá než se s tím vyrovnávat průběžně už od doby co jsme nakousli jablko poznání.... V dohledné době toto však naprosto nehrozí - ale to neznamená, že termodynamika neplatí - ba naopak! Právě dnes platí víc podle nového poznání, na rozdíl od tradičního pojetí náboženského, zjevně i pro živé systémy. Neznám vyjímku - to jen náš egoismus se tomu brání zuby nechty. S tím ale už lecos právě dělat lze a v tom hledám cestu.
K věci úspor: ... "Úspory ano, nikdy jsem netvrdil, že ne, ovšem kde a jak a na čem šetřit"...
Naši předkové i při horších technologiích měli velmi podstatně nižší spotřebu - s toho lze vyjít. Nebude to ale vůbec pohodlné. Pohodlí spočívá především ve spotřebě podle samolibosti... a tam právě jsou rezervy veliké. V tom naopak vidím naději větší jak ve vynalézání zdrojových možností..
K OZE: ..."Takže úspory ano, ale bez futrování neekologických a neekonomických OZE"...
Ano Adi - dnešní OZE jsou vesměs všechny podstatně méně efektivní a navíc podstatně méně masivní, jak proces pálení fosilů - tj žití na dluh. Proto tyto OZE nemohou být náhradou fosilů a současná JE tou náhradou není rovněž.
Žijem nyní v etapě, kdy víme, že náhradu nemáme a zároven se máme za celé věky nejlépe a můžem tedy oběktivně lecos postrádat - ač si to nechcem připustit. Neměli bychom proto mnoho váhat s podporou rozvoje technologií budoucna aby vůbec nějaká kontinuita měla naději a nedošlo k chaotickým ničivým zvratům. V budoucnu nám totiž právě zbudou jen ty OZE - kéž už vyrostlé s dětských neduhů.
Nutný důsledek tak jako tak bude pokles celospolečenských možností.... až vynucená změna struktůry. Viz Kašík ...
http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883Ten poslední století praktikovaný vzor - "život na fosilní nevratnou hypotéku" - však sotva může být cílem tak ho nedávej jako latku "tzv ekonomičnosti" s níž nehodláš ustoupit. Zprvu zmíněná termodinamika energetické fixly zásadně nepřipouští kdežto náš peněžní systémm dělá čachry běžně a nejen s hypotékami. Proto právě doporučuji i pohled přes ERoEI i když je neradostný. Pokládám za prospěšnější vědět do čeho jdem a chovat se s předstihem podle toho.
K tvrzení: ..."Přímá vazba však existuje mezi benzeopyreny, PM, NOx, SO2 apod. a přirozeně i o CO2. Viz Adiho trabant "...
Taková přímá vazba místo od místa, či čas od času, existovat může jako třeba výraz stavu technologické infrstruktůry průmyslu, chemie ....... ale nikoli přírodně zákonitě - Neplést!
"Adiho trabant" je tedy nejspíš jeho osobní a lokální vyjádření popisu nějakého stavu co na Ostravsko-Karvinsku dusí lecos a leckoho... Ale neplatí to všeobecně a zejména pro klima planety už vůbec ne! A o tom tu stále vedem "zabejčilý" či spíše "zabedněný" spor skoro už spamovacího typu - vid?
K Číně ..."Čína CO2 nesníží, ta neřeší emise smradů, proč by ji měl zajímat nějaký sklenikáč"....
Zají má ji proto, že začíná mít s ekologií na svém území vážné problémy. Musí např. stavět největší zavlažovací systém na světě, vysazovat největší umělý les...., vyrábí nejvíc fotovoltaiky a i větrníky se tam rozvíjejí nejdynamičtěji... Zkrátka i pro tu Čínu platí termodynamika a přechodný stav dneška je právě jen přechodný.
Hovořímeli však zde hlavně o GW a míře vlivů Sluneční a lidské činosti dnes i v budoucnu pak jen s lokálního nelze generalizovat obecné a dlouhodobé... - a o tu budoucnost už dnes jde.
........................................................................................................
PS. Letos novinka k vývoji klimatu:
http://www.amazon.com/Climate-Crisis-In ... 0521732557O vývoji klimatu je nově i zde: "Úvahy o povaze konfliktu kultury s přírodou....TŘI HLASY"
http://www.kosmas.cz/knihy/157778/tri-hlasy/
Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání - to bývá vlastní příčinou zla.