od Troll » 16. 01. 2011 22:36
Tak jisté je, že obleva nám nejpozději v polovině tohoto týdne skončí. A je třeba říct, že to byla první skutečně velká obleva tady na SZ, která se výrazně projevila ve všech polohách.
Obleva z první lednové dekády se projevila totiž hlavně na horách a v nižších polohách sněhu moc neubylo, teď už to až na pár zbytků slezlo i tady dole. Tady to čert vem, ale na horách je to k vzteku. Bohužel hory (především Krušné) vlivem velmi vysokých teplot, větru a deště přišly za posledních 10 dní cca o 80 cm sněhu, takže z více než metru sněhu začátkem ledna tam zbyly téměř holé pláně a cca 20-50 cm promočené břečky v lese, která je k lyžování téměř nepoužitelná.
Ochlazení je jisté a určitě nejméně týden vydrží, i když otázka celodenních mrazů v nejnižších polohách je nejistá. Ale spíše mě vadí že bude asi dost málo srážek, nějakých 10 cm, hory moc nespasí. Zbývá doufat že bude ještě pěkný únor, ale přes metr sněhu již letos v Kr. horách (snad mimo Klínovce a několika nejvyšších vrcholů) nečekám.
Jinak k diskuzi ohledně možného vrcholu zimy v únoru: pamatuji z dětství (2. pol. 80 let a 1. pol. 90. let) dost často, že v Ústí nebyl sníh celý prosinec a leden a v únoru zima jako z pohádky, naopak bych řekl, že to bylo dost časté. Konkrétně vzpomínám třeba na rok 1993, leden jaro, teploty až k +17 st., únor až do 16. 2. také, první pořádný sníh napadl až 19. 2. a od té doby kolem 20 cm a mrazy až téměř do půlky března. Jindy zase nejvíce sněhu za celou zimu, i když jen na pár dní napadlo dokonce až kolem 20.3. !!! Takže i tam, kde se prosinec moc nevyvedl, bych neházel flintu do žita. Jak zde již bylo uvedeno, únor je na většině ČR v průměru chladnější než prosinec a i sněhové kalamity bývají průměrně v druhé půlce zimy častější, takže i přes chladný prosinec ještě stále nelze vyloučit že zejména na V sněhový a třeba i mrazový vrchol zimy teprve přijde.
Jinak pro zajímavost můžu uvést, že třeba tady na SZ na mnohých stanicích se za posledních 100 let nevyskytl žádný leden, natož prosinec, který by by se teplotně vyrovnal únorům 1929 a 1956. Např. ten uplynulý studený prosinec a loňský leden za nimi zaostávaly o více než 5 st. A pokud vím tak i v Klementinu je za 235 let pozorování absolutně nejchladnějším měsícem únor 1929 a absolutní teplotní minimum za celé období bylo naměřeno dokonce 1. března!!! (rok si nepamatuji, ale hodně dávno).
Takže vy na Východě nebrečte, nic není ztraceno, a to ani kdyby koncem ledna skutečně přišel ten JZ. Zima může vrcholit, a to i arktickými dny, třeba koncem února. Jednou to v tu dobu přijít musí, tím spíše, že se to (arktický konec února) již hodně dlouho nestalo.