Ono je to celé jedna velká hádanka. Tady v Evropě máme toto léto celkem chladno, snad s výjimkou Španělska, ale ani tam na jihu (Andalusie) se toto léto nevyskytují dlouhodobě nějaké extrémně vysoké teploty (tzn. přes 40°C). Ale podívejte se na východ USA, tam je se naopak grilují jak v peci a padají tam mnohdy i více než 50 leté rekody, někdy i absolutní. Např. teplota 41°C v oblasti New Yorku, to se mi zdá naprosto šílená i když uvážíme jeho zeměpisnou šířku 40º 40'. V Evropě můžeme porovnávat např. s Valencií ve Španělsku, která má 39º 29' Obě města jsou u moře (oceánu) NY je navíc ochlazován studeným Labradorským proudem.
Ve světě jsou vždy nějaké extrémy. Letos má Evropa chladnější počasí. ENSO je v neutrálu, slunce slabé.
I když se říká, že NAO a AO nemají na počasí v Evropě v letním období podstatný vliv, já si to úplně nemyslím. Hledejte souvislosti v situaci uplynulých týdnů s tímto:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... index.html
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... index.html
Kdybychom tohle tlakové pole, co tu nyní několik týdnů máme, měli v zimě, budeme zasypáni haldami sněhu a teploty budou na horách celodenně pod nulou, v nížinách budou ve dne jen velmi slabě vystupovat nad nulu.
Spíš by mne zajímalo, jak se to bude vyvíjet dál. Já si myslím, že i přes slabou sluneční aktivitu se to zlomí a čeká nás horká druhá půlka srpna s teplotami v úrovni 30°C a obdobný začátek září. Prostě jen zákon zachování energie.