11. 10. 2010 12:55
Ahojky,
Ctibore, toto schéma platilo pro zimu 2001-2002, kdy únor byl velmi teplý, na jeho začátku k nám foukl fén s fujtajblovými 12 stupni nad nulou,
zima 2002-2003 měla studený únor i leden, návrat arktického vzduchu byl citelný i v dubnu, kdy v první dekádě jsme měli takřka celodenní sněžení i mráz, teplota ráno -5. (7.4) Zajímavé je, že naopak 30 dubna nastal regulérní letní den s 28 stupni ve stínu. Přesto tento měsíc byl slabě podnormální stran teplot, ovšem na srážky poměrně chudý.
Stran ledna 2003 - jeho druhá polovina přinesla slabou oblevu, ovšem maxima nepřesáhla 6 stupňů a to 22.1, přitom i v tom období převažovaly záporné hodnoty průměrů jednotlivých dnů. Na jeho konci opět sněžení a ochlazení. (průměr teplot necelé -3). Pak nastal onen inkriminovaný únor, který si pamatuji dobře, neboť v té době jsem jezdíval do nemocnice v Ostravě za maminkou, ležela s ošklivou alergickou reakcí na antibiotika. Sněhu nebylo mnoho, ovšem byla celá řada dnů, kdy se teploměr nepodíval výše než nad nulu. Až konec měsíce znamenal ostré slunko, teploty v noci okolo -7 a teploty přes den v rozmezí 3-6 stupňů nad nulou. Průměrná teplota měsíce ovšem činila -4,5.
Březen, který byl rozkolísaný počasově s návraty zimy a poměrně teplou poslední dekádou, patřil rovněž mezi suché měsíce, avšak skončil rovněž jako podnormální s hodnotou 2,6 nad bodem mrazu.
Je ovšem pravda, že říjen 2002 byl vyloženě mokrý a studený s průměrem 5,5, zatímco září skončilo spíše jako suché a (relativně) teplé, což je markantní rozdíl oproti letošku - září chladné a mokré, ovšem říjen suchý a rovněž spíše chladnnější.
Tak babo raď.
Stran výhledu na následující zimu, známý naopak tvrdil, že ptáci obrali v horách veškeré jeřabiny a bobule, troufli si přitom i na zem. Podle toho usuzuje, že může být tuhá zima, nicméně ono to může být dáno mizernou úrodou těchto pochutin
zatím :-)