Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
09. 11. 2010 17:37
No já můžu srovnávat pouze Švédsko s loňským podzimem, kamarádka byla studijně v Umea, no a v podstatě do prosince tam zima nebyla, letos je to trochu jiné
Já pak byl kolem 10. prosince ve Stockholmu a zima tam teprve začala, podobně jako u nás a trvala pomalu do začátku dubna (to už jen z občasného pozorování).
Nechci být OT, takže by mě zajímalo, jaký vliv může mít vývoj v těchto S oblastech na zimu u nás? Čistě podle mého laického úsudku by to měl být další zdroj pro možný vpád chladného vzduchu - tedy, pokud se vyskytne blokující TV na SZ, přijde to k nám když ne od SV, tak právě od S. Nebo to nemá žádný podstatnější vliv?
09. 11. 2010 18:32
Takhle to vidí p.Honsová na advent: -tam samozřejmě vidí dlouhodobá předpověď. Ale počkal bych si zítra na předpověď od ČHMÚ!
Takže v článku stojí období slabě teplotně nadprůměrné a srážky v normálu. Takže to asi moc mrazů a tím pádem ani sněžení nebude. No, nadpis sice navnadí, ale na konci článku to nevypadá moc příznivě.
09. 11. 2010 20:29
Ahojky,
No, ony modely CFC dávají snad už od léta studený prosinec a leden, ostatní měsíce vskutku se měnily. Mně naopak však zaráží ta stálost.
a srážky pořád pro toto období spíše podnormální, což opět souhlasí.
Stran Skandinávie, nyní je větší část pod sněhem:
http://www.webbkameror.se/webbkameror/i ... rsoder.phpPodobný vývoj, jako vloni, akorát zima si tam našla cestu dříve. Z toho usuzuji na studenější prosinec i u nás, aspoň oproti loňsku. Ovšem za předpokladu, že počasí bude mít podobný "ochlazovací" průběh. Je mnoho indicií, že by tomu tak mohlo být. Pak chladný leden - kdo ví, jestli únor bude nadále studený, anebo bude tepleji podle CFC, které postupně onen předjarní měsíc "otepluje"
uvidíme.
Nyní se připravme na další vlnu listopadových "veder", kdy o víkendu leckde bude přes 15 :-(
Mimochodem u nás za listopad ani jednou maxima neklesla pod 10. Tedy zatím....
přeji pěkný večer všem
09. 11. 2010 21:37
No já se rovněž přidávám k těm, kteří zastávají názor, že pesimistické vyhlídky na nastávající zimu v současné době rozhodně nejsou namístě, je tomu spíše právě naopak. Když se podívám do svých záznamů počasí a dat z několika stanic cca od r. 1990, tak se mi tam docela dobře ukazuje následující:
1. výrazná zimní epizoda se sněhem i v nižších polohách v první polovině listopadu, tím spíše pokud je v zápětí střídána silným oteplením (listopad jako celek teplotně spíše nadnormální) zpravidla vede k mírné a dost nestálé zimě téměř bez sněhu - vzpomeňte např. na rok 2006, kdy byly začátkem listopadu místy i v nížinách celodenní mrazy a sníh, v polovině měsíce rekordní teplo a další sníh až koncem ledna 2007 a pak hned jaro. Rok 2007 - 15. 11. i ve středních polohách místy přes půl metru sněhu, na horách i metr, to trvalo pár dní a následná zima rovněž nestála za nic a výšky sněhu z listopadu už během zimy nebylo dosaženo mnohde ani na hřebenech hor.
2. Listopad alespoň zpočátku spíše teplejší s převažujícím Z, JZ a J prouděním s tím, že buďto ještě koncem měsíce nebo obecně v jeho druhé polovině, poř. v první pol. prosince dojde ke změně, mající za následek ochlazení se sněhem alespoň od středních poloh (nemám však na mysli příliš rychlý skok směrem k silnějším celodenním mrazům v nížinách - ty jsou na místě až v průběhu prosince) - velká pravděpodobnost teplotně mírně podnormální zimy relativně bohaté na sníh (2008 /2009, 2009/2010, 2005/2006)
3. silné mrazy kdykoli během listopadu (delší období celodenních mrazů v nižších polohách, kdy minima ve více dnech klesají na hodnoty kolem -10 a níže) - téměř vždy zima spíše teplejší (1993/1994, 1998/1999)
Samotný chladnější a proměnlivý listopad ale zásadní vliv na nastávající zimu zdá se nemá.
Výše uvedené sice platí zejména pro SZ Čechy, přesto určitá vypovídací hodnota z 20 leté řady tu myslím je.
Takže současné teplejší počasí prozatím považuji (alespoň ze statistického hlediska) za dobrý předpoklad k tomu, aby mohla být průměrná či chladnější zima. Mimoto již několik dní modely naznačují po 20. 11. náznak určité změny směrem k SZ proudění, což by do nastíněného konceptu vývoje počasí směrem k chladnější zimě docela zapadalo.
Takže zimu čekám stále takovou, jak jsem sem napsal svůj první tip někdy v pol. října - tj. slabě podnormální s tím, že nejchladnějším měsícem bude letos únor, ale srážek bude spíše méně - alespoň u nás - vzhledem ke skutečnosti, že např. na stanici Ústí n. L. - Kočkov již nyní zaznamenáváme zřejmě nejvlhčí rok od počátku pozorování (rok 1975) a i předchozí zimy byly spíše vlhčí, někdy se to holt vykompenzovat musí.
10. 11. 2010 11:44
ahojte, neviete prosim vas niekto, kam zmizli na CHMI portali informacie o snehovej pokryvke v Europe (boli tam viacere europske stity a lyziarske strediska)?...napr. Snezka, Lomnicky Stit....atd.. diki moc
10. 11. 2010 16:02
no pokud by se opravdu východní evropa prochladila tak jak maluje gfs..tak je uplně šumák jak je tam ted...prostě stačí třeba deset dnů a je to všechno jinak..zvláště tam..evropa tu západnější má složitější orografii, tak se to tady ochlazuje trochu hůř, ale tam to stačí fouknout a je to uplně jinak...
10. 11. 2010 18:18
Zdravím všetkých.
Môj tip na začiatok pravej zimy je okolo 20. 12., možno dokonca 25. 12. Začne to prechodom výrazného frontu, kedy sa dážď zmení na sneženie, snehu napadne málo alebo skoro nič - v závislosti od lokalita a "šťastia". Potom obdobie silných mrazov. Pri troche šťastia a správnom postavení tlakových útvarov by sa mohol studený vzduch u nás udržať trvalo a neskôr by lepšie zasnežilo z níží od juhu...Prečo tento tip?
Situácia nápadne pripomína rok 1984, vydarená zima bola asi najkrajšia z mojho detstva a začala až 26. 12. Vývoj v mesiacoch predtým bol skoro identický. Opieral som sa aj o synoptické mapy z toho obdobia /GFS - kartenarchiv/ a zo spomínania rodičov.
10. 11. 2010 21:24
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=cz celkem zajímavé počtení o zimě 05/06; je tam i srovnání s ostatníma zimama, proto to dávám i sem..