Ahojky,
Jsou častější západní a JZ situace s poměrně hlubokou níži u Islandu, resp. nad Britskými ostrovy. Jelikož je první půle podzimu, kdy tlaková výše se ráda uhnízdí nad kontinentem, tak převládá spíše sucho. Všimni si, že fronty v celkem rychlém sledu si to šněrovaly přes Evropu na východ a "stlačovaly" tak výši dolů a tím jsme se takřka pořád dostávali do teplého jižního až jihozápadního proudění s minimem srážek.
Nyní je situace krapet odlišná, ovšem opět převládá vysoký tlak a od pondělí budeme opět na zadní straně tlakové výše. Tyto situace byly četné během let 80-tých- (1982-1984), pak (87-89) a pak s vyjímkou let 1995-1996 prakticky po celá léta devadesáta. Nejčetnější byly pak v intervalu (87-94). S novým tisíciletím těchto situací ubylo v prospěch variabilnějších situací - viz poslední roky.
Po takto laděných podzimcích byly hodně často inverzní zimy a suché. Uvidíme. Dle CPC to vypadá na její chladný začátek, pak postupné oteplování (vzhledem k relativní hodnotě normálu)
Je možné, že vskutku jako celek bude průměrná s chladnějším prosincem, avšak patrně v druhé půli inverzním. Leden zřejmě bude proměnlivější, minimálně z poloviny inverzní, zhruba v normálu a únor z velkou pravděpodobností teplý. Srážky nevypadají moc slibně - myšleno pro prosinec, leden by to mohl částečně spravit. Únor tomu nepomůže, snad jen na hory, pokud se prokáže predikce teplého konce zimního období. Jinými slovy nejsou očekávány žádné velké sněhopády, spíše inverze a zima jako celek spíše kratší ovšem z tím, že sněžit může už i v listopadu.
Jak se nakonec skutečné hodnoty promítnou do konečného průměru srážek i teplot - ukáže čas.
zatím