Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
12. 09. 2012 09:35
Zajímavé, no jako jistě nemužeme čekat že bude celé 3-4 měsíce NAO záporná během zimy. Zatím je ta zima celkově jeešte dost daleko na předpovědi. Ale zatím na své předpovědi nehodlám nic měnit, stále si ymslím že ten vzor počasí nebude tradičně dlouhodobě zonální. Vychází tam z teplých vod atlantiku no jo jenže ten defakto v poslední době furt teplejší jak normál snad loni byl blízko normálu a stejně víme všici jak to dopadlo.
12. 09. 2012 11:31
Zdravím a pěkný den,
Pokud mám sdělit svůj názor na letošní zimu, tak první takové to mrazivé ochlazení s prvním sněhem může přijít docela brzy..cca kolem půlky listopadu, ale spíše se pak ještě oteplí..a více bych vsázel na vlhčí a teplejší ráz zimy s velkým množstvím srážek s kratšími vpády zimy, kdy více přituhne( zejména půlka prosince a svátky na chvilku se můžeme dočkat mrazu a podle výskytu srážek sem tam i sněhu..) Takže srážkový deficit, věřím že během zimy se srovná. Přelom roku hodně vlhko, větrno a střídání skupenství...takže snad na horách větší příděl
či v případě i níž pokud půjde o teplotní rozhraní, ale to už bude záviset na poloze případného rozhraní a následné lokalitě..to však nelze předvídat zda půjde o plískanice typu daisy nebo srážky v závislosti na nadmořské výšce.... Nejchladnější měsíc leden, kdy se může vyskytnout delší mrazivější perioda na více jak týden. Únor spíše opět ve vlhčím, živějším a teplejším rytmu. Podle mého názoru nás čeká celkově spíše mírnější a dosti vlhká zima. Aspoň tuto sezonu..
To kde kolik spadne srážek a která část území bude teplejší či chladnější těžko říct.
13. 09. 2012 12:20
Síce nemám žiadne tipy na zimu, ale je jasné, že nejaká bude
A v ČR už je prvá ochutnávka -
http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/v- ... te-se.html
13. 09. 2012 19:11
velice "zajímavý" článek o nadcházející zimě
13. 09. 2012 19:22
Teď jsem to četl, no nadpis je zajímavější než článek
13. 09. 2012 22:42
docela by mě zajímalo, jestli i ten nadpis vymýšlela paní profesorka a nebo profesoři od novinek :-D
13. 09. 2012 22:42
náhodou SEO nadpis se docela povedl, musím uznat, i když jim tam chybí ještě rok 2012
těžko říct, ale jako laikovi mi přijde, že než se stačí dát celý mechanismus do pohybu, bude už jaro, možná léto. uvidíme
14. 09. 2012 08:46
No nevím, "zajímavá" nebo "extrémní" může být zima různě a nemusí se nám to vždycky líbit. A taky si myslím, že hlavní důvody počasí v zimách 2009-10, 2010-11 byly jinde. A škoda, že v tom výčtu není zima 2007-08, kdy bylo to dosavadní minimum, ta zima byla aspoň pro mě osobně asi nejnudnější od začátku století:-)
Na druhou stranu, v současné době už můžeme na začátku libovolného ročního období říct, že bude v nějakém směru extrémní a velmi často budeme mít pravdu.
Jinak co se týče mého pohledu na následující zimu...na nějaké podrobné popisy si příliš netroufnu, osobně ale začínám docela věřit v příjemné překvapení, rozhodně ale ne kvůli tomu článku:) což nemusí nutně být nějaká extra mrazivá zima, byl bych spokojen i se zimou "normální".
15. 09. 2012 06:22
Antarktida, Vostok -81°C, to už je slušné
http://video.wetteronline.de/?cat=29&h= ... 20120914jvTřeba letos v zimě u nás budeme mít pár dní, kdy to konečně padne na -30°C i v nížinách.
Ale k nadcházející zimě se zatím vyjadřovat nebudu, ještě je brzy. První svůj odhad dám 1. října.
23. 09. 2012 10:00
V dlouhodobých předpovědích jsme se za posledních 5 let přece jen někam posunuli a to tam, že víme, že záporná oscilace má za následek většinou extrémní projevy počasí. Záleží pak na jaké straně se nacházíme. Pokud bude oscilace v záporu, tak nás čeka velmi zajímává zima, kdy se v podstatě může stát cokoliv. V této fazí by měla západní Evropa znovu hodně sněhu a podprůměrné teploty, střední Evropa by byla na hraně a zejména na Moravě a západním Slovensku by se střídaly velké přívaly sněhu s fénem, kdy pak může i 30cm sněhu roztát během 24hodin, ale taky za tuto dobu může 30cm napadnout. Jen tak mimochodem v zimě 2009/2010 mohlo v součtu nasněžit 250cm, ale mezi přívaly sněhu přišla vždy obleva. Taky víme, že záporná oscilace velmi stírá rozdíly v nadmořské výšce.
Nopak kladná fáze by znamenala a v podstatě se nemusíme dívat daleko, to co zde někteří z vás čekají, tedy vlhké zonální proudění, které může být vlhké nebo suché, pak by záleželo na hlavní ose proudění.
Bohužel stále ještě nevíme, co vlastně ovlivňuje oscilaci a tak stejně jakékoliv prognozy jsou zbytečné. Snad bychom mohli požít pravidlo, teplý podzim, chladná zima. Minulý rok například, listopad absolutně nejsušší, ale byl teplotně podprůměrný a prosinec byl naopak srážkově nadprůměrný a teplotně taky nadprůměrný.
Byl tu zmíněn led a Jennifer Francis. Její toerie je velmi zajímavá a nemám důvod nic vyvracovat, ale můžou zde být další faktory, které vymažou ty o které se profesorka opírá Po posledním minimum v roce 2007 se v Evropě zima téměř neukázala a neustále zde panovalo zonální JZ proudění. Po minimum v roce 2005 zde naopak přišla největší zima za posledních několik let.
Myslím si, že je velmi pravděpodobné, že v následujích měsících se objeví jeden nebo dva teplotně podprůměrných. Vždyť od března je každý měsíc až 2°C nad normálem. Záři mohlo zastavit tuto epizodu, ale určitě se tak nestane, protože zatím jsme cca 1,8°C opět nad normálem(Mošnov) a teď se na nás chystá velmi teplá epizoda, takže i září skončí vysoko nadprůměrem. Nebýt toho, že únor byl extrémně podprůměrný, tak rok aspiruje na nejteplejší v historii.
Za mě si tedy myslím, že v období říjen až březen budou dva měsíce podprůměrně, dvá budou v normálu. Srážkově očekávám, jeden měsíc nadprůměrný, dva měsíce v normálu a zbytek podprůměrné. A zima se bude pak odvíjet od toho, kdy a jak se to celé sejde.
24. 09. 2012 14:16
Já si myslím, že zima bude vydařená a horské střediska budou mít rekordní tržby.
26. 09. 2012 13:57
Tak Vás všechny zdravím po pěkném /alespoň pro mne/létě. Doufám žebude i hezký podzim,a před Mikulášem nastoupí zima jak má být!
Jo a změnil jsem si avatar,změna je život!
02. 10. 2012 10:18
Přečtěte si tento zajímavý a i pro laika srozumitelný článek o vlivu snižující se sněhové pokrývky v Arktidě na jet stream a na počasí v nižších zeměpisných šírkách...
http://www.wired.com/wiredscience/2012/ ... snow-melt/Je to sice jen hypotéza, ale můj selský rozum a mé amatérské pozorování počasí z posledních let mi říkají, že něco by na tom mohlo být :-)
Tipuji, že zima 2012/2013 bude ve znamení dlouho trvajících, stabilních a neměnných synoptických situací a spíš bych to viděl tak, že srážek nebude mnoho a užijeme si spoustu (spíše teplejší) inverze a nízké oblačnosti.
02. 10. 2012 11:50
Ja dúfam, že bude konečne zima ako má byť a bude veľa sneho a dlho vydrží. A dúfam, že bude sneh aj na Vianoce.
04. 10. 2012 12:39
Můj slibovaný předběžný výhled na zimu 2012/2013.
Začal bych podzimem. Jestliže září bylo ještě spíše teplotně nadnormální, tak letošní říjen a listopad vidím teplotně normální, bez větších extrémních výkyvů na jakoukoliv stranu. Srážkově bude celé období podnormální, což ještě více navýší celkový deficit. Bude převládat nevýrazné tlakové pole a až na několik dnů si moc větrného počasí neužijeme.
Ihned na počátku prosince čekám značné ochlazení, kdy může ležet sníh i v nížinách, ale od druhé dekády se teploty skokově dostanou do slabě nadprůměrných hodnot, což vyvrcholí extrémním teplem v průběhu první poloviny ledna, kdy nebude sníh ani v polohách okolo 1000 m. Celkově bude období od počátku prosince do konce ledna 2013 velmi větrné s jedním nebo 2 orkány, které napáchají značné škody. Během Vánoc a první dekády ledna spadne takové množství srážek, s výjimkou nejvyšších horských poloh v dešti, že se nakonec srážkový deficit srovná.
Počátkem února dojde k radikálnímu překopání synoptické situace a čeká nás extrémně studený začátek února, ale také bez jediné vločky sněhu. Tyto holomrazy, kdy budou teploty padat v noci k -20°C a přes den budou vystupovat slabě nad -10°C můžou trvat až 3 týdny. Následně by mělo dojít k vyrovnání teplot do normálu pro dané období a klasické JV inverzní situaci až do půlky března. Deficit srážek bude pokračovat a začne se vyrovnávat až s nastupujícícm jarem.
Tato předpověď (spíše věštění) sice moc hezky nevypadá, ale bohužel vidím některé racionální důvody, proč by se něco z toho mohlo vyplnit.