Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
21. 11. 2012 00:57
změna patrně přijde začátkem prosince, na kolik se to dotkne zimnního rázu v nižších polohách je otázka.sám bych řekl, že do 15. prosince sníh přijde na hory a zůstane už trvale. GFS sleduji a něco by na začátku prosince se stát mohlo, ale to je ještě daleko jak pro modely, tak tím spíše pro mě. však dle mého předpokladu to bude tak, že zimnější ráz skutečně začátkem prosince přijde aspoń v řádu pár dní. co bude po polovině měsíce suď Bůh. samozřejmě inverze není moc příjemná, ačkoliv v zimním období dokáže zachovat zimní ráz počasí s teplotami okolo minus 1 či 2 stupně i níž, a to se někdy v nížinách i vyplatilo tím, že sněhová pokrývka se skrze inverzi drží - čili vše má své pro i proti. čau.
21. 11. 2012 13:29
Prace Mgr. Stanislava Racko a kol. jsou do roku 2010 (do cevence) na techto starnkach
http://old.chmi.cz/meteo/om/prubeh/ Vyzncne pocasi a prubeh teplot/srazek s dennimi max/min (grafy)
http://old.chmi.cz/meteo/om/fronty/ Prechod front prez Prahu
http://old.chmi.cz/meteo/om/mk/syntypiz/ Typizace synop. sutuaci
Stara stranka informace o kolatu nejkde
Typizace synop. situaci a predochy front jsou na Portale, Prubeh teplot a srazek se uz aktualizovat nebude, coz je docela skoda. V prubehu byly uvadeny i data z manualnich stanic, ne infometu se vetsinou pise rychla zprava. Maxima a minima pro CR jsou na mapach, zpetne se daji najit do srpna 2010
Nove jsou stranky S.R. na
http://synopinfo.wz.cz/Klimatologie
http://portal.chmi.cz/portal/dt?portal_ ... last=false
21. 11. 2012 13:52
Já nevím, jak vy, je to za celkem daleko, ale vidím v modelech pozitivní obrat aspoň několik posledních výstupů to začíná otáčet do zimy. I asámbly šly slušně dule....
Jediného čeho se asi můžeme bát je příliš silné NAO a tedy postavení blokace příliš na západ...tímpadám bychom se asi dostaly částečně do teplého sekteru níže nad Středomořím, přechodně...
No uvidíme....Nicméně blokace je tam naznačována už na víkend, takže víceméně jistá věc...
21. 11. 2012 13:56
Pod to se rád podepíšu, možná nás vprosinci čeká slušná zima
22. 11. 2012 17:55
Už i Wetteronline se přiklání k zimě začátkem prosince,začíná to být nadějné!
http://www.wetteronline.de/wotexte/redaktion/trend/
22. 11. 2012 18:14
tipl bych si nějaké teplotní rozhraní západ vs. východ..
22. 11. 2012 18:38
Můj názor na vývoj počasí na poslední listopadové dny a na poč. prosince je zhruba následující:
V sobotu možná na SZ vliv slabé studené fronty, jinak inverze nejméně do pol. příštího týdne. Dost zásadní pak bude ta tlaková níže, která se bude pomalu přesouvat ze Z Evropy k východu. Být alespň na SV Evropy studený vzduch, teplota i ve středu níže by se poměrně rychle snižovala, jak by ten vzduch od SV postupně nasávala a moli bychom se těšit na situaci obdobou přelomu listopadu a prosince před 2 lety, což by přinejmenším pro Čechy znamenalo přívaly sněhu, i když ty teploty by nebyly tak nízké. Bohužel ten chladný vzduch alespoň v SV pol. Evropy zoufale chybí, takže většina těch srážek v ČR spadne téměř jistě v dešti, alespoň tedy v nižších polohách, i když nějaké přívaly sněhu bych nečekal ani na horách. Navíc se čím dál více zdá, že ochlazení na poč. prosince bude jen přechodné a nepříliš výrazné a postupně se začne obnovovat proudění z jižních směrů patrně opět doprovázené opět inverzí, popř. zejména na Moravě i poměrně vysokými teplotami. Jinými slovy, šance na výraznější a déletrvající vpád zimního počasí jsou zatím poměrně malé.
I když mi absence sněhu v nížinách v této době tolik nevadí, hory i vyšší polohy už by si začátkem prosince nějaký pěkný příděl zasloužily. Nezbývá než doufat, že to přijde alespoň do Vánoc.
22. 11. 2012 20:02
Tak nám to začíná hezky připomínat zimu 2006/2007. Čekání a čekání. Nejprve jsme čekali na přelom listopadu a prosince, teď budeme čekat do Vánoc, pak do Silvestra, pak do půlky ledna a na konci ledna začne sluníčko pomalinku hřát... nechci být prorok špatných zpráv, ale začínám být neklidný.
Vím, že budu za tento výlev pesimismu kritizovaný, ale fakta jsou takové, že zima není nikde v Evropě, zásoby ledu na severu jsou nejnižší v historii...
Jak říkám Silvestr rozhodne
22. 11. 2012 21:08
Je to čekání a na co vlastně, zimy za mého mládí opravdu byly (konec 60. a 70.léta 20.století,(jsem ročník 1961).Bylo to úplně někde jinde,nikdo z vesnice si zimu většinou nepřál(660m.n.m.).Já ale jo. Na přírodním ledu jsme hrály hokej 3 měsíce nonstop nebo lyžovali.Asi od mých 30 let (zač.90.let) se tohle rapidně změnilo.V zimě je zkrátka tepleji a tepleji,asi nějaký cyklus.Nedomnívám se ,že to bude v zimě 2012/13 jinak.Bude chybět SZ-S proudění.Samozřejmě ,že sníh taky bude,ale jen slabý odvar co bývalo(několik dní nebo měsíc?).Aby TV byla nad Britskými ostrovy a současně TN někde nad Baltem , tak tyhle situace ubyly. Teď je dominantní proudění JV,J,JZ.Vy co voláte po pořádné zimě,ale se vším všudy(nejenom 14 dní),přeju Vám to ,já jsem stejnej
22. 11. 2012 23:48
To je pesimismu 22. listopadu
Tak v zimě 2006-07 jsme čekali až skoro do konce ledna, zatímco letos jsme meteorologicky pořád ještě na podzim... A pak já osobně nevidím s touto zimou absolutně žádnou podobnost, a to i co se týče vývoje v listopadu...teplotně možná docela podobný, ale za jiných synoptických situací.
Já ten vývoj vidím v zásadě pozitivně. I když teď ta studená vlna půjde asi severně a západně od nás, i tak je to potvrzení určité přestavby tlakového pole, která bude pak dál pokračovat. Cesta k zimnímu počasí u nás ve střední Evropě nebývá rychlá a přímá, většinou to chce nějaký vývoj
Asi jsme trochu namlsaní tím, jak začala zima ve stejném období před dvěma lety, ale je dobré si uvědomit, že to byla na toto roční období dost výjimečná situace.
jarda17:
možná tomu nebudete věřit, ale v 70. letech 20. století byla jedna jediná teplotně podprůměrná zima, z tohoto hlediska jsme na tom v současném 21. století dokonce lépe..
23. 11. 2012 00:09
jarda17: Zrovna s obdobím jaké uvádíte není moc objektivní srovnávat nejen současné zimy. toto období bylo totiž studenými zimami doslova našlapano a to ve srovnání minimálně od roku 1899. Jednalo se především o roky 60/61, 61/62, 62/63, 63/64, 68/69, 69/70, 70/71. Pokud vybereme přibližně 30 nejsilnějších zim v letech 1899-2010, tyto roky mezi ně patří.
blizzard86: Nejen ty tady naříkáš nad průběhem listopadu a i ostatní tady hledají souvislosti se špatnými zimami (06/07 a 09/10(ta navíc byla nakonec podprůměrná)), na druhou stranu málo kdo hledí na spojitosti se zimami silnými. Vezme to tedy popořadě na příkladech šesti nejsilnějších zim za posledních 110 let.
28/29- listopad-normál, začátek prosince teplotně průměrný až nadprůměrný, až v druhé polovině prosince se dostavily mrazy, jak to dopadlo snad nemusím připomínat
39/40 - první mrazy přišly až ve druhém prosincovém týdnu
41/42 - mrazy se dostavily v průběhu listopadu, ale jen na skok, trvalejší mrazy přišly na sklonu listopadu
46/47 - mrazy přišly až v půlce prosince
62/63 - první mrazy přišly ve druhé listopadové dekádě, poté oteplení a koncem listopadu opět ochlazení, celou zimu se střídaly silné vpády arkt. vzduchu s krátkými otepleními
84/85 - teplý listopad, trvalejší, i když nevýrazné mrazy přišly po Vánocích, vše se rozjelo až začátkem ledna
Takže pouze v jednom případu ze šesti znamenal studený listopad studenou zimu, ideálním případem se zdá čas pro první výraznější vpád v polovině prosince, avšak to nelze vzhledem k malému počtu příkladů tvrdit.
Pokud lze podle nějakého měsíce odhadovat průběh zimy, je to až prosinec. Od roku 1777 do roku 1982 se v Klementinu vyskytlo 35 studených prosinců, 144 normálních a 26 teplých, přičemž po studeném prosinci nenásledoval ani jednou (!) teplý leden a pouze 3 teplé únory. Tzn. že v případě studeného prosince je šance cca 60% na normální leden+unor a cca 35% na studený leden+unor. pokud má někdo čas, může zkusit prozkoumat závislost listopadu na následující 3 měsíce. Ale podle výpočtů korelace, konkrétně vlivu kladných odchylek teplot v jednom měsíci a jeho vlivu na 48 měsíců následujících od pana Ing. Kovanice, existuje závislost v případě listopadu pouze na prosinec, avšak v případě prosince na následující 3 měsíce. V obou případech jsou následující měsíce také nadprůměrné.
23. 11. 2012 10:20
Zítra máme Kateřinu, ale bude na blátě, ale změna v počasí příjde od 29.11.-30.11. podle modelu ma vrthnout do střední Evropy velmi studený zduch a doufám, že něco nasněží, kolem Šumavy ma být v noci neuvěřitelných -15°C myslím celoplošně. Tak necháme se překvapit co bude za týden.