Zdravím, je čas na první odhady na zimu, to určitě.
Základní předpoklad, který na tuto zimu mám je, že podle teplotního rozložení Atlantiku a vývoje v posledních měsících nečekám (stejně jako loni), že by se opakovala anomální cirkulace ze zim 09/10 a 10/11; kdy převládalo meridionální proudění způsobené stálým blokováním Atlantiku Isladskými TV a v důsledku toho byl Západ ČR významně chladnější než východ a na horách bylo málo sněhu (přesto že 09/10 byla výborná i v Moravských nížinách) - srážky přicházely hlavně ze středomořských cyklon.
To letos, stejně jako loni nečekám, na druhou stranu tím neříkám, že nutně čekám východ chladnější.
Pokud tedy vyřadíme výraznější Meridionální proudění a nebudeme radši zatím spekulovat o nevyzpytataleném, Antizonálu z nasunutých Sibiřských TV, zbývá jediné - základní proudění pro střední Evropu = Zonál.
Ten má ovšem mnoho podob, Z-SZ chladnější cyklonální, Z-SZ anticyklonální přecházenící do Ac středoevropských situací s vysunutím zonálem v Atlantiku Severní drahou (listopad 2011), JZ-Z cyklonálnější teplejší, a konečně nenávidněný horký JZ anticyklonální zonál s advekcí přes Alpy.
Loni jsme měli (alespoň ti, co jako já jezdí často do hor) velké štěstí, že ač nás stihly první 2 měsíce zimy čistě zonální, jednalo se především o silný vlhký chladnější cyklonální Z-SZ zonál, který přinesl rekordní množství sněhu nad 1000mnm...nejprve byl občas krátkodobě střídaný teplejším vzduchem od JZ, který se ale projevil více v čechách; a postupně během ledna nastoupila vyloženě SZ fáze a v Jizerkách, Krkonoších a Jeseníkách bylo od 800-1000mnm často 200cm a více.
Na chatě jsem toho měl taky dost, přes 2 měsíce běžkování, není to nic tak extra, ale šlo to.
Letos jsou bohužel známky toho, že zima může být sušší, což by nebylo dobrý vůbec, ale neházel bych flintu do žita.
Arktické aktuální rekordní minimum není ani tak způsobené (na posledních 10 let) vysokými teplotami, ale především vlivem toho, že letos v létě; hlavně v srpnu; vály přes arktidu extrémně silné větry, které ten led trhaly a rozpouštěly obrovskou rychlostí při běžné teplotě...a taky tím, že se dostalo prouděním vody hodně tenkého nového ledu do centrální Arktidy.
Maximum bylo letos někde mezi průměrem 90.let a posledního desetiletí, takže další zimu bych ho tam opět viděl v normálu posledních 10-15let.
Čekám, že jako zatím vždycky, se zalednění vrátí do 5.-10.11. do tohto normálu - to je chvíle kdy obvykle zamrzne celá vlastní Arktida až k Beringu a pak už o velikosti zalední rozhodují teploty úplně jinde než v centrální arktidě....krásně to je vidět zde:
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/se ... t_prev.htm Takže tento špatný vliv na zimu bych tu viděl jako minimální.
Dawe: To je směšné co píšeš. Skoro mám chuť ti sem zkopírovat tvůj příspěvek z cca. 4.-5.1. letos, kdy jsi se 100% jistotou tvrdil, že je naprosto po zimě, bude už jen nadprůměr všude, v únoru roztaje na horách sníh a zima bude teplejší než 06/07.....a pak byly v únoru 14dní nejsilnější mrazy od ledna 1987, padlo -39,4°C a na závěr ti ještě u vás na SV pěkně napadal sníh na hlavu i v nižších polohách a to dost...