Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
07. 10. 2015 07:18
sleduji, že zimochtivý chtíč v zásadě kdykoli tu opravdu zase letí jako každý začátek podzimu do poloviny jara...
sranda, nicméně teď se to opravdu jeví tak, že nám nakoukne v polovině října regulérní zima, což není žádný bonus, jak zde panuje dojem
07. 10. 2015 09:13
Nevěřím že k nám nakoukne zima, situace se může ještě hodně krát změnit, máme teprv 7 Října.
07. 10. 2015 10:19
pozdrav zimy klidně může přijít, např. v roce 2009 sněhovou kalamitu v polovině října týden dopředu nečekal nikdo - i když to byl extrém. A např. v roce 1994 padal sníh 7.10. i na jižní Moravě - předtím bylo horké léto. Nějaký problém v tom nevidím, srážky jsou potřeba ( třeba i ve formě sněhu, pokud nespadne 30 cm mokrého sněhu v době, kdy mají stromy ještě listy ), když bude hodně oblačnosti, nebude také zase tak výrazný pokles teplot v minimech. Po těchto brzkých vpádech zimy většinou bývá teplý listopad, popř. i začátek prosince, ale jinak to na zimu vliv asi nemá.
07. 10. 2015 12:55
Já také vidím v ochlazení a srážkách pozitivum - hlavně srážkách. Pravda je začátek října, ale nevím, proč by mělo znamenat, že když bude zima teď, tak později bude teplo... měli jsme tu teplo už dost dlouho a klidně se to může zlomit a chladnější proudění tu může vydržet hodně dlouho...Já letos skutečně sázím na zimu chladnou a srážkově bohatou. Těch indicií, že USA budou letost v teple a Evropa v zimně je opravdu mnoho, tak uvidíme
07. 10. 2015 15:30
Zatím je stále brzo na nějakou spolehlivější předpověď. Indikace zůstávají jak se tu vyjmenovávaly v září a teď bych ještě tomu podotknul toto:
1) Srážky jsou stále v daleko větším podprůměru než od r. 1962 co jsem našel data kdy bylo. Máme cca 15měsíců dost podprůměrných srážkově. Zkušenosti jsou, že každým rokem se měsíční výkyvy dost spolehlivě vyrovnávali a roční úhrn srážek je pro ČR +/- 10% stále stejný. Letos jsme někde na -30% I víc, záleží dle lokality
2) Rusko se ochlazuje a na mnoha místech severního Ruska , vyjma severozápadu už mají první sněhové pokrývky a teploty ve výšce se udržují a budou nadále v dost záporných hodnotách.
3) Atlantik se zdá spolehlivě zablokovaný a není nějaká situace v dohlednu aby ho rozjela. ( nebo jsem takovou přehlédnul)
4) JV evropa a Černé Moře jsou stále velmi teplé. (na rozdíl od Španělska/ Portugalska kde se zdá docela výrazně nyní ochlazuje a vytváří mnoho srážek)
5) Labrador / Grónsko : postupně se ochlazuje ale zdá se mi že tam není nic neobvyklého ani jedním směrem. (detailně jsem to nezkoumal v modelech - podívám se později)
To že je zablokovaný atlantik + to že se Rusko výrazně ochladilo = možnost vpádu velmi studeného vzduchu k nám klidně ještě nyní na podzim. ( uvidíme to v noci z pondělí na úterý)
To že je stále velmi teplé Černé Moře a Východní středomoří = možnost výrazného přechodného oteplení, JV proudění, inverze a teploty klidně přes 15°C na horách a v nížinách 20° , přes 20°C po rozpuštění nízkých oblačností.
Srážkově, spíš sucho, s možností ovlivnění nějakou TN ze středomoří.
Tenhle scénář patrně může platit po zbytek Října a ještě v Listopadu.
Vzhledem k tomu že Září bylo u nás s průměrem 14.2°C cca o 1°C v nadprůměru , Říjen zatím je rovněž v nadprůměru, nemyslím si že celý Říjen a listopad budou chladnější než obvykle. Čekám cca 1°C - 2°C nad průměr.
Jakej bude prosinec a leden fakt netušim, ale únor a březen by mohli teoreticky dopadnout na rozdíl od loňska jako průměrné a na sníh daleko bohatší. Ten deficit srážek se patrně bude muset začít vyrovnávat.
Uvidíme za dalších 14 dní co se dál bude dít
09. 10. 2015 18:23
Tak dnes na ČT v Počasí uvedli odhad meteorologů na zimu v severní Americe - má být vlhčí a mírnější.
To je další indicie, aby tato zima byla lepší, než 2 minulé propadáky.
Zdá se, že by říjen mohl konečně přerušit sérii nadprůměrně teplých měsíců.
10. 10. 2015 05:24
možná se začíná potvrzovat, že po extrémně horkém létě bývá chladný říjen - rozhodnuto ještě není. Co se týká zimy, nečekám žádnou studenou, ale lepší než ty minulé propadáky. Mohla by být také třeba ve stylu jako po horkém létě 1992 nebo 2003. Ty zimy pak - 92-93, 03-04, nebyly špatné. Člověk si mohl vybrat - sníh, mráz, velmi teplo, inverzi. Na rozdíl od minulých dvou zim se alespoň něco dělo.
10. 10. 2015 08:53
Mě trošku děsí ta dlouhá doba NAOI v záporu nebo v okolí nuly. Už ani nevím jak vypadá fronta od západu. Trošku se obávám toho, že po chladnější druhé půlce října přijde výrazná změna s tím, že se začnou přes Island přesouvat níže nad Skandinávii...
10. 10. 2015 12:25
Už jsme tady několikrát řešili, že máme zablokovanou situaci do tepla a nevěděli jsme, dykse to změní. Zdá se, že ta doba právě nastává. Alespoň an nějakou dobu, nebude to asi jen krátkodobá změna. Docela bych si tipl, že se nám na delší dobu změní synoptika. TV blokující Atlantik, to není nic nového, ale místo teplého vzduchu nám bude pumpovat studený. TN postupující přes Středomoří nad Balkán. To bude zajímavé, pokud se to takto zablokuje na delší dobu týdnů či měsíců. Občas by nám přišel nějaký sníh, ovšem Balkán by měl opakující se povodně. Počkáme ještě 2 až 3 týdny, zda nám to vydrží.
10. 10. 2015 19:05
Ahojky,
Předpovídal jsem zde zimu teplejší, ale zde tvrdí pravý opak: (Kvůli el-nino)
http://www.agweb.com/blog/better-weathe ... 100-years/Zimu chladnou se sněhem. To by ovšem musela zůstat stávající cirkulace.
Tady velmi studená:
http://www.wsi.com/blog/traders-things- ... ing-winterModoki E-Ninio údajně je verze, která zimě u nás fandí. Koneckonců výrazná výše u Grónska, o které tam píšou ...
http://www.wsi.com/blog/el-nino-and-win ... redictionsPodle tohoto by byla nejspíše chladnější kvůli inverzím a suchá
http://www.theweatheroutlook.com/twooth ... 16+outlookZde v zásadě něco podobného:
http://forums.accuweather.com/index.php ... 283&st=800zatím
Ps. Nepíšu zde o teplých variacích, těch je dost a většina z nás očekává spíše zimu teplou.
10. 10. 2015 21:54
Blíží se první kolo pokeru.
Takže si shrňme pár karet co se zatim rýsují.
Máme tady ještě dost chladnou skvrnu v podobe teplotní odchylky severního Atlantiku,široký kruh kolem Azor,až po Britániji.Tam se bude držet blokační TV.
Bezprostřední okolí pobřeží jižního Grónska je mírně nad normálem,ale to nic.
Co je však podstatné je výrazně teplá odchylka povrchu oblasti.Zanořování Golf. proudu.Moře mezi severní částí východního pobřeží Grónska,Špitzberků,Zemí Františka Josefa a severním pobřežím Skandinávie.( Barentsovo a Ochotské moře )To generuje už od léta docela hluboké a trvanlivé TN.
Další kartou je často se opakující ( rozpláclá ) TV jižní Skand.- Balt - Východo-evropská nížina.
A pak tady máme pořád ještě o 2 st teplejší Středozemní moře,která generuje a bude ještě generovat mraky nasáté TN.
Naše uzemí bude soubojem vlivu mezi tima posledníma dvěma útvarama.
Mezi mohutnější TV nad Grónskem a TN nad Barents. mořem.Dále podel TV nad Baltem.Přez Stř Evropu,do Středomoří,může proudit studený původně Arktický vzduch.Tam bude napomáhat ke vzniku dalších TN.
El Niňo stojí při nás a arktickým vzduchem se neplýtvá do Kanady.Zbyde ho v Arktide víc i pro tuhle naši Evropskou cestu.
Může se to i takhle klidně jak je v modě posledních let, zakonzervovat.
Nevim vubec co Jet Strem,co ten na to dále řekne a taky NAO,sluneční skvrny a dopadajíci TSÍ se předpovědět stejně vůbec nedá.
Přetlačovaná mezi TV (Skand.-Balt.-Pobaltí ) a TN Středomoří je můj tip pro naši nadcházející komzervu.
Sucho zima od SV ,nebo teplo vlhko srážky dešť sníh od Jihu.
11. 10. 2015 19:31
Ano víceméně souhlasím s Viki. Na možnost častých průniků chladného vzduchu do stř. Evropy a následnou tvorbu TN ze Středomoří v druhé pol. podzimu a na poč. zimy jsem již také dříve upozorňoval. Jinak vše nasvědčuje tomu, že přinejmenším vyšší horské polohy budou mít možná zimu a sněhovou pokrývku již od poloviny října, pokud by se tak skutečně stalo a nějaké výrazné oteplení, které by způsobilo kompletní roztátí sněhové pokrývky na hřebenech hor by již nedorazilo, patrně by se jednalo o jeden z nejdřívějších začátků zimního období v těchto polohách za poslední desítky let. Od druhé dekády se říjen opravdu rýsuje jako dost chladný a se srážkami a pokud by nám předpovídaná cirkulace vydržela i v průběhu listopadu a prosince, tak bychom mohli mít opravdu velmi brzkou a přinejmenším na svém počátku i docela vyvedenou zimu, nahony vzdálenou situaci v loňském a předloňském roce. Můj původní předpoklad teplejšího max. průměrného října již pomalu bere za své a nyní je již velmi pravděpodobné, že se stane 1. teplotně podprůměrný měsícem letošního roku a narozdíl od některých rovněž předpokládám, že ne posledním. Po chladném říjnu statisticky jen málokdy následuje nějaký výrazně teplý listopad, spíše bývá také chladnější. Podobně po chladném listopadu je větší šance i na průměrný či podprůměrný prosinec než na nějakou kompenzaci odchylky teplým prvním měsícem zimy. Odhaduji tedy, že alespoň jeden z těchto 2 měsíců by mohl být rovněž teplotně podprůměrný, spíše ale sázím na listopad. Do té doby se podle mě Atlantik neprobudí a pokud by byl zachován stávající mód cirkulace, máme o pěknou zápornou odchylku a časté sněhové srážky i v nížinách, popř. alespoň o holomrazy, postaráno. Také se mi moc nechce věřit na tolik teplých až velmi teplých listopadů v řadě. Možná budeme nakonec v letošní zimě na ten předloňský věčný J, JV a JZ ještě rádi vzpomínat, ale to je už spíše mé přání.
12. 10. 2015 16:09
Tak a je to tady!
Sezónní předpověď počasí na zimu 2015/2016 pro Evropu.
Článek v angličtině zde:
- Přílohy
-
- Zdroj: AccuWeather.com
Naposledy upravil
Patricio11 dne 12. 10. 2015 16:26, celkově upraveno 1
12. 10. 2015 16:48
Tak já nevím co kdo nechápe, ale z toho článku v podstatě vyplývá, že nad S Evropou se bude udržovat hodně studený vzduch, který bude zejména v druhé pol. zimy častěji pronikat i do stř. a V. Evropy, na jih od nás pak budou zřejmě postupovat jednotlivé tlakové níže a bude se tam patrně často udržovat frontální rozhraní mezi chladným severem a teplým jihem Evropy, i když vesměs to budou rychle postupující frontální systémy a TN.
To by v podstatě znamenalo, že budeme zřejmě často na přední straně TV nad Britanií, kolem které k nám bude proudit převážně chladnější oceánský vzduch, zatímco ten arktický se k nám občas dostane spíše až v druhé pol. zimy. Tedy obecně bych viděl teploty u nás blízké normálu a více srážek na J a V ČR a s tím spojené snad dobré sněhové podmínky zejména pro Šumavu a Beskydy. Alpy v první pol. zimy teplejší, ale ve vyšších polohách spousta sněhu a V Evropy povodně a sněhové kalamity. Z Evropa spíše klidnější a teplotně normální počasí. Středomoří teplé.
Tedy překvapivě se ten odhad blíží tomu, co jsem zde již psal. Zůstal bych tedy i nadále bych tedy i nadále opatrným optimistou ohledně zimy, a pokud by tato předpověď vyšla, ve srovnání s těmi 2 předchozími by tato zima byla určitě o dost lepší.