Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
12. 09. 2018 13:58
Ahoj
Extrémně dlouhé léto s teplým počasím se zvolna chýlí ke konci. (Ačkoliv je podzim, máme ještě léto v plném proudu ...)
Jaká jsou východiska pro další zimu:
Nic moc:
Teplý Atlantik
Po horkém létu jen vyjímečně bývá chladná zima
Letos v květnu voda u Labradoru byla velmi teplá.
Kam se podíváme, je teplo.
Žádný model nedává aspoň normální zimu
NAO je pořád nahoře
Tolik zápory:
Klady snad - slabší zonál a nízká sluneční aktivita
Při vysokém tlaku větší šance aspoň na inverzně laděné, mrazivější počasí
12. 09. 2018 15:27
Ahoj,
dovolil bych si říct, že NAO nějak extra vysoko není a předpovědi počítají spíše s poklesem. Ale motá se už dlouho v nizkých kladných hodnotách <=1. Jinak zbytek co jsi vypsal je pravda.
Podle mě hodně záleží zda se zase nedostaví rozpad polárního vortexu. V posledních letech se dostavuje čím dál častěji. Podle mě je šance na tuto událost dost vysoká, ale netroufnu si tvrdit přesná %. Pokud se tak stane, tak víme co bude následovat a to tedy nechci. Silné mrazy prostě a jednoduše nesnáším dobře.
Nicméně pořád větší pravděpodobnost dávám, takové té typické zimě posledních let. Tedy cca do konce roku teploty nad nulou, šedivá obloha a častý déšť nicméně s nízkými úhrny. Tedy tzv. europočasí. Na vánoce nebude ledový den téměř určitě, však to je už taková každoroční klasika. V lednu by měly dorazit první ledové dny, ale pokud se nerozpadne vortex, tak to budou v nížinách teploty jen pár stupňů pod nulou a sněhu moc nebude. V únoru se jistě dočkáme také mrazů a v březen bych snad pro jednou očekával takový normální s teplotami okolo 10° a ne jednou 20° a za týden -5°.
12. 09. 2018 18:43
Pokud by mělo pokračovat počasí , co se tu rozjelo od dubna, tak klidně pokorime super teplou zimu 2006/2007. Zonal se už pomalu rozjíždí ....
14. 09. 2018 11:55
Můj tip na počasí do zimy 2018/2019 je následující:
první polovina podzimu neustále pod vlivem mohutné TV se středem nad jižní Evropou, kterou sílící níže z Atlantiku nebudou schopné "prostřelit", ale budou mohutně pumpovat teplý vzduch za polární kruh - kladné teplotní extrémy a sucho
druhá polovina podzimu a začátek zimy ve znamení rozjetého Atlantiku, tj. časté JZ-Z proudění - teplo a srážkově nejvýše normál
v lednu přechody front od SZ, tj. sněhové srážky na horách - teplotně normální počasí, srážkově průměrné, možná nadnormální
únor a březen se pak ponese ve znamení VT nad střední nebo/až východní Evropou - sucho a více či méně mrazivo, podle konkrétní polohy TV, častý inverzní charakter počasí.
Odhaduji, že počasí bude mít tendenci zůstávat ve stabilním režimu, kdy se jednotlivé charaktery počasí budou odehrávat v řádu více než několika týdnů.
15. 09. 2018 18:56
mě tady z těch příloh snad jebne, proč to rovnou nezrušíte? K čemu je tady vkládání příloh, když se do toho člověk nemá šanci vejít, jen to v editoru zmenšuje jak blbec a nakonec mu to stejně napíše, že bylo dosaženo maximální velikosti příloh.. a proč bych měl mazat staré přílohy, lidi se snad na příspěvky dívají i zpětně třeba pár měsíců.. ZRUŠTE VKLÁDÁNÍ PŘÍLOH, je to k ničemu!
Jinak dle aktuálního meteoblue prosinec 1 °C nad normálem, leden 3 °C nad normálem a únor ca 2 °C nad normálem... takže víceméně ani jeden opravdu studený měsíc.. možná se dočkáme kratších zimních období, ty pořichází i v teplejších zimách.. ale bude to vždy jen na pár dní, uvidíme jak se to bude vyvíjet dál.
19. 09. 2018 20:14
Kapr: Tyhle výhledy na měsíce dopředu dokonce s odhadem odchylek pro dané měsíce jsou přece hrozná střelba od boku. To bych mohl zprůměrovat posledních 10 zim a mít stejně kvalitní odhad odchylek pro zimní měsíce. Podle mě je to nesmysl takto něco odhadovat.
Zajímá mě názor místních s ohledem na synoptickou situaci v následujících dnech, kdy by k nám měl proudit vzduch opravdu z dalekého severu. Teploty budou nejspíše některé dny v nížinách opravdu jen okolo 10°C. A to vezměme v potaz na září extrémně prohřátý kontinent i okolní moře po tomto extrémním létu. Dotaz tedy zní jaké si myslíte, že by byly teploty, kdyby identická synoptická situace nastala v lednu? Já myslím, že dost možná i arktické dny, i když ty spíše bývají při situacích kdy to sem jde ze SV, že ano?
Co se týče výhledu. Dnes jsem byl na jedné velmi zajímavé přednášce, kde se mimo jiné mluvilo o počasí a klimatu. Prezentující odborník řekl, že letošní sucho je z velké části způsobeno tím, že přestal fungovat jet stream a ten se stále pořádně neobnovil. Vím, že přes léto je jet stream slabší. Ale stejně západní proudění byla taková ta naše stálice, která přinášela relativně stabilní klima. S ohledem na nadcházející zimu se začínám obávat takového průběhu, že jet stream a západní proudění se moc konat nebude. To by znamenalo zimu plnou extrémů, kdy se budou střídat období extra teplá se studenými vpády z Arktidy. Také by to znamenalo suchou zimu. Jo docela se toho začínám obávat, protože zimu kdy bude jeden týden +10-15 a další týden -15 a do toho bude sucho to fakt nechci. Atlantik je totiž prostě stále "mrtev" a kdo ví kdy ožije...
19. 09. 2018 20:32
Tak zaprvé, to, jaká bude vlastně ve skutečnosti přesně synoptická situace po výrazném ochlazení v příštím týdnu, ještě není zcela jasné. Za druhé při SZ - S proudění by s velkou pravděpodobností v nižších polohách arktický den nebyl. Ten vzduch sice půjde z míst, kde je momentálně v okolí Evropy relativně nejchladněji, ale v lednu by tomu tak zřejmě nebylo. Dokonce je možné, že by při silnějším proudění z relativně teplého oceánu (i když se jedná o Severní ledový oceán) navíc při postupu přes Severní nebo Baltské moře by se dále prohřál (nepředpokládám variantu, že by bylo zamrzlé) by nemusel nutně být ani ledový den. S velkou pravděpodobností by se ty tepoty v nížinách mohly pohybovat v denních průměrech zhruba mezi 0/-6 st., výrazně chladněji by bylo zřejmě na horách.
S tím jet streamem to bude asi pravda. Kdyby se neobnovil resp. výrazně nezesílil, byla by šance na zimu teplotně normální nebo dokonce chladnější, srážky by však byly velkou otázkou. Nicméně uměl bych si představit i variantu, že by jich bylo hodně a to převážně v podobě sněhu, nebo také skoro žádné.
Jinak do nějakých spekulací ohledně zimy se zatím ještě pouštět netroufám, nejdříve tak za měsíc. Na druhou stranu původně rudé až bílé mapky Evropy se postupně začínají zesvětlovat a měnit více na oranžové, tj. s tou jednoznačně velmi teplou zimou si už modely přestávají s postupem času být tak jisté. Koukám nějakou dobu i na jednotlivé výstupy, a zatímco před pár týdny prakticky v žádném výstupu nebyl žádný zimní měsíc malován ani teplotně normální či dokonce podnormální, nyní se ty podnormály již objevují a spolu s normály jsou podobně časté jako ty nadnormály. Takže kdo ví.
19. 09. 2018 20:33
No mě se naopak zdá, že hurikány Florence a spol začínají Atlantik rozhýbávat. Ohledně jet streamu, spíše než jeho oslabení se obávám jeho posunu na sever. Tj zimní situace, kdy budou Česko jenom lízat jižní konce front jdoucích od Britských ostrovů do Skandinávie, a na jih od nás se usadí mohutná tlaková výše.
19. 09. 2018 20:56
Troll : Ok takže arktický den u nás hrozí opravdu tedy hlavně při kontinentálním vpádu od SV jestli to dobře chápu. Dává to smysl, že momentálně je ten SZ až S opravdu nejchladnější varianta, ale v lednu budou moře na severu mnohem méně "vychladlé" než vzduch nad pevninou hlavně nad Ruskem.
brhel : Jako Atlantik se sice rozhýbal, ale ta Azorská tlaková výše nám se svými neustálými výběžky jen tak pokoj nedá. A příští týden bude nad VB snad 1040 hPa a zdá se, že to Atlantik ještě více zablokuje tedy pro určité části Evropy...
19. 09. 2018 22:53
Zdravím kolegy, po zkušenostech z minulých let mohu konstatovat, že zima v říjnu a listopadu = teplá zima a minimálně vánoce na blátě. Uvítal bych, kdyby takto výrazný vpád předpovídaného chladného vzduchu přišel až aspoň na konci října. I když podle posledních výstupů modelů se zdá, že by to nemuselo být tak hrozné a teploty se nám korigovaly směrem nahoru okolo 15st. v nejchladnějších výstupech. Některé modely dávají kolem 28.9. polojasné počasí s teplotami kolem 20st., a tak by bylo prima, kdyby toto počasí alespoň ještě nějakou dobu vydrželo. CIAO.
20. 09. 2018 09:18
Článek o tryskovém proudění je zde:
https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacn ... 16.9.2018/Ovšem tryskové proudění, resp. jeho dráha je spíše následkem postavení jednotlivých tlakových útvarů.
Za ne-pohyb resp. větší absenci západního proudění je pak spíše považována záporná fáze QBO, která pravděpodobně
vrcholí právě toto léto možná podzim.
21. 09. 2018 20:42
Zdravim,
Ja si myslim ze letosni zima "muze byt lepsi" nez ostatni i diky tomu ze letosni hurikanova sezona je necekane klidna,uvidim co si reknu az na jare. Viz zde
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2574 ... v-dejinach
23. 09. 2018 20:29
Očekávám zimu plnou extrémů. Je otázkou, jestli se ocitneme na chladné nebo teplé straně. Na nějaké analogie s minulými zimami se už nedá spoléhat. Tím jak se vyvíjí situace v Arktidě a kolem polárního vortexu momentálně tipuju spíše chladnější začátek. Není ani říjen a vortex už je pod tlakem.
Stačí se podívat na sever, jaké šílenosti se tam zas budou příští týden dít. Silná výše nad Aljaškou a Sibiří a extrémně teplý vzduch hnaný za polární kruh, zatímco je studená masa vytlačená nad Kanadu.