Meteorologické léto pomalu končí. Jeho konec přináší velmi vysoké teploty, které ještě potrvají. Nějaké ochlazení se ovšem už rýsuje a zřejmě stihne dorazit ještě na poslední dny srpna.
Vím, že se nedá přesně předpovědět, jaký bude podzim, takže to vezmu obecněji. Září bývá většinou již citelně chladnější s teplotami většinou 20-25°C v maximech v nížinách, občas do 20°C. Střídá se počasí bohatší na srážky s anticyklonálním. Většinou přeháňky nebo občasný déšť, v 1/2 září ještě i bouřky, někdy i silné, v 2/2 září bývají už chladnější rána. Někdy se stává, že v září teploty vystoupí nad 30°C nebo i 35°C, ale to není nic typického. O něco častější bývají maxima 25-28°C některé roky, proto v září můžeme zažívat počasí, jako kdyby bylo meteorologické léto, zejména v 1/2 září.
V říjnu začíná přibývat mlh, hlavně v údolích a nížinách v 2/2 října, většinou se rozpustí během dopoledne, ale stává se, že vydrží celý den. Počet dní s mlhou může být klidně 10-20 dní. Pro říjen je typická anticyklona a příliv teplého vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry nebo naopak deštivější charakter často s větrem. Většinou jde o střídání. V listopadu mlhy stoupají do vyšších poloh, teploty jsou již nízké a objevují se první vločky i mimo horské oblasti. Typické jsou výrazné inverze, které někdy trvají dlouho. Z pohledu nížin jde spíše jenom o nízkou šedou oblačnost, od vyšších poloh je častější námraza.
To jsem chtěl jenom nastínit. Jaký by mohl být podzim nechám na zkušenějších. Přikláním se osobně k variantě srážkově nadprůměrný a teplotně průměrný nebo mírně nadprůměrný, samozřejmě s regionálními rozdíly hlavně ve srážkách. Rekordně teplé moře a oceány kolem Evropy možná přinesou i k nám výraznější anomálie, projevy a výkyvy počasí.