Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
28. 02. 2014 12:10
No jaký bude březen?
Mám obavy, že to bude podobné, jako to co tu máme téměř celou zimu. Prostě nuda
Proto si myslím, že bude teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný.
Nejvíce srážek bude příští týden a pak spíše v poslední dekádě. Uvidíme jak toto dlouho vydrží, ale podstatná změna v nedohlednu
02. 03. 2014 11:09
Můžeme říci, škoda, že to rozetavení TU, které tu přijde nepřišlo o měsíc až dva dříve. Pěkně ta TV bude stahovat vzduch z výrazně severních šířek
02. 03. 2014 11:37
Je to tak, samozejmě je to daleko a může to dopadnout všelijak, ale po příštím víkendu by klidně mohlo být kvůli mohutné TV nad vých. Evropou kolem nuly a v 850 hPa přechodně i -10°C, na Balkáně dokonce -15°C. Ale GFS to mění skutečně výstup od výstupu, takže se to vůbec takto odehrát nemusí, já osobně o nic takového už nemám zájem. Jen je vidět, že zima se ještě připomenout rozhodně může, stačí k tomu vhodná situace.
02. 03. 2014 11:43
to určitě může, to je jasná věc, každopádně se domnívám, že tu situaci, co tam vidíme za 10 dní, tak ta souvisí čistě s jarním přesunem TV na severní polokouli, která patří k příchodu i astro jara. Pak samozřejmě záleží na desítkách km, kudy kolem toho foukne, jako každé jaro. Ale nemyslím si, že takto mohutnou situaci TV jsme mohli mít v lednu, myslím si, že souvisí právě s tímto ročním obdobím.
02. 03. 2014 11:50
Tak to já ani netrvrdil, že by něco takového mohlo přijít v lednu (byť stát se může úplně vše, jen s rozdílnou pravděpodobností), to co píšeš je pravda a bude to v dalších dnech rozhodně zajímavé
02. 03. 2014 12:44
Vratislav, Davidek:
Dovolil bych si lehce nesouhlasit. Právě že vytváření podobně mohutných tlakových výší je typické pro leden a únor, ne až tolik pro březen nebo duben. Ale je fakt, že se v tomto dějí v posledních cca dvou desetiletích určité změny, tím myslím trend vyššího výskytu určitých typicky "zimních" situací v jarních měsících, kdy už mají samozřejmě trochu jiné projevy a účinky...nejviditelnější je asi výrazné "vysušování" jarních období, v posledním desetiletí téměř každý rok, loňský květen byla veliká výjimka.
K březnu - teploty ještě jasné nejsou, ale že bude i další dva týdny velmi sucho, se dá říct už docela spolehlivě.
02. 03. 2014 18:53
Tak se nám ta situace trochu zamotala a není vůbec jistota jestli budou pokračovat jarní teploty, nebo se spíše ochladí. Každopádně vliv TV od SV je velmi pravděpodobný minimáleně pro V a JV evropu a otázkou je jak se to projeví v teplotách. Jinak už dlouho panuje jedno a to isté počasí a změna na (chladné) S proudění je na spadnutí. JInak zimní počasí v březnu je v ČR zcela normální. Na závěr: Tento víkend nával cyklistů a bruslařů jako v létě
03. 03. 2014 12:27
Vlastně ani nevím, kdy naposledy pořádně pršelo. Zřejmě někdy začátkem podzimu. Alespoň v Praze. Sněhu jsme se v únoru nedočkali a ani nepršelo. Z předpovídaného víkendového deště také sešlo a tak je to pořád. Jak se více oteplí bude pekelný sucho, už teď na slunci je to znát. Chtělo by to studenou jarní epizodku od SZ nebo S. Nějaký suchý severovýchod to už teď nevytrhne. Loňské jaro bylo studené, zasněžené a pak extrémně deštivé, tak doufám, že letos nebude několikaměsíční sucho...
03. 03. 2014 13:25
my to s těma úhrnnýma srážkama za zima na JM nemáme až tak zlé (okolí Brna), ale loni bylo hodně mokřej
a výhled srážek je opravdu slabota, vyjma Vysočiny (tam 5-8 mm), do čtvrtku víceméně nic, nikde. A je možné, že to bude do 2 mm nejvýše, a to až do pondělí včetně.
03. 03. 2014 15:34
Jsem zvědavý na teplotu v cca 850 Hpa v celém březnu ale myslím si, že bude nižší než za celé období prosinec-únor. Samozdřejmě i při -10 st. ve výšce nejsou tomto pokročilém období úplně zaručené podnulové teploty v nížinách, ovšem při této situaci v období prosinec-únor bychom tu měli i arktické dny. Jinak není možné aby nepřišla alespoň jedna perioda za celý březen, kdy by se v oněch 850Hpa teplota dostala k -10st.
03. 03. 2014 20:17
Jako mávnutím kouzelného proutku jsme se ze srážkově bohatého období (které skončilo v červnu 2013) překlopili do suché epizody,trvající dodnes.
Je otázka času,kdy zase konečně přepnem přesně naopak.
Vznik a zmohutnění TV od Azor po Rusko není to, co bychom potřebovali. Je to takové překlenutí do časové roviny ala 8.12.2013 + 2 měsíce k tomu poté,možná 3.
04. 03. 2014 14:40
Zdravím z Orlických hor. Je tu jaro, sníh jen na sjezdovkách, na hřebenech nesouvislá vrstva sněhu ve stínu. Aktuálně slabě prší při teplotě +8 st. C v 570 m.
Výhled není moc dobrý, pořád bude sucho a tepleji než je obvyklé. Kdy to skončí? To asi nikdo neví. Asi až se oteplí v S. Americe, což by mělo mít vliv na změnu cirkulace v Atlantiku. Je to děs.
04. 03. 2014 15:25
No, nevím nevím, jestli se nástup jara ještě nějak zbrzdí. Tráva se zelená, zlatý déšť kvete, keře už tlačí ven listy a i stromky v Ostravě už se zelenají. Výhled slunečný a teplý. Vůbec mi to ale nevadí. Oproti loňskému opruzu s průměrnou pocitovou teplotou -10 st. je to krása.