Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.
24. 02. 2017 19:42
V tématu týkajícího se předpovědi počasí na únor už se bavíme, jak bude v půlce března.
Zakládám tedy nové téma a doufám, že bude věcnější a klidnější, než bylo to únorové.
Kolem 10. března to podle posledního GFS výstupu snad opravdu vypadá, že se oceánský expres zastaví. Tak uvidíme.
25. 02. 2017 21:28
Tak pokud by měl vyjít Ecák, tak by to byl opravdu jarní začátek meteorologického jara. Pro nás od 1.3. dává postupně 8°C, 11°C, 11°C, 14°C, 15°C, 16°C ... ale zatím to je výhled od 96 hodin dále
26. 02. 2017 17:55
Ahoj, v rychlosti jsem mrknul na aktualni GFS a je tam nad 240h hodne daleko situace TU, ktera zde nebyla nekolik roku a to prima fronta od severu. Tato situace driveji byvala asi castejsi a nyni skoro vypadla z kontextu modelu a hlavne reality. Samozrejme je to daleko, ale v teto okurkove sezone by bylo nad cim diskutovat, protoze toto je krasa.
26. 02. 2017 18:12
Čekají nás další větrné dny, možná celý týden. Pro nás dokonce předpovídá Aladin na úterý odpoledne, tedy ještě v únoru, rychlost větru od 25 do 29 m/s v nárazech, v další dnech o něco slabší, možná.
27. 02. 2017 18:48
Tak po dnešním dalším na únor mimořádně teplém dnu, s nepochybně naměřenými rekordy i na dlouho měřících stanicích, pravděpodobně včetně Klementina, nás zítra čeká přechodné mírné ochlazení, i když tepoty i tak zůstanou pro přelom února a března nadnormální. Hory nad cca 800 - 1000 m. n. m. se mohou dočkat nějakého nového sněhu s tím, že sněžit bude i níže, ale tam ta pokrývka, pokud se vůbec vytvoří, dlouho nezůstane. Ještě jeden velmi teplý výkyv nás zřejmě bude čekat o víkendu. Dál je situace zatím nejasná, ale ve hře je mimo jiné reálně konečně i návrat zimy s možností i lokálních přívalů sněhu, řekněme od středních poloh, nicméně je to ještě hodně daleko ale tentokrát se mi to nejeví jen jako okrajová, velmi nepravděpodobná varianta vývoje, ale skoro jako jedna z těch pravděpodobnějších variant. Bude hodně záležet na poloze a přesné dráze postupu TN a také na tom, zda bude rychle "odfouknuta" k V s následnou obnovou Z - JZ proudění, nebo zda vytrvá a následně způsobí podstatnou změnu atmosferické cirkulace a pošle k nám posléze studený vzduch od SZ - S nebo dokonce SV - v takovém případě by mohla přijít nefalšovaná zimní epizoda i do nížin. Zkrátka je tam slušná šance, že když se to nepovedlo v únoru, že se s námi zima ještě rozloučí v březnu a konečně se zase po dlouhé době dočkáme typického příkladu známé singularity známé jako Řehořská neboli březnová zima, která by mohla trvat déle než 1-3 dny. Na druhou stranu iluze, že by to trvalo měsíc jako v roce 2013, si ale opravdu nedělám.
27. 02. 2017 19:56
Ahoj,
Troll: Chtělo by to ochlazení. Dnešek byl skutečně mimořádně teplý. Tady přes 17 nad nulou, tedy rekord fuč. Ještě nyní je 10 a moc to neklesá.
V tom gardu se ani nedívím, že je tu mrtvo. Vylezl jsem na zahradu a hned jsem natáhnul krovky
To počasí na mně působí --- únavně. A na některé spíše podrážděně. Aspoň na cestách tomu bylo tak - více, než kdy jindy. Mimochodem ráno krásný -1, po profénování 17,6.
Další dny budou stále teplé, ono pseudoochlazení od západu se zde na východě projeví nejméně a od pátku je třeba počítat opět počasím nadmíru teplým, pokud ne extrémním, ve smyslu přepisování rekordů
Ochlazení, o kterém se dá bavit, nastane až po 8.3.
zatím
27. 02. 2017 21:15
Ahoj
Ono je to hezké,že je 15 st.,ale zaráží mě příspěvky od profíku hodnocení 20 a nad.Je únor a Atlantik má být nejchladnější v roce a nikdo nepoukázal na fakt,že proudění je ryze Atlantické a my máme zde rekordně vysoké teploty a to ještě březen nezačal.Co to je a proč tomu tak je?Myslete dopředu a né,že je jeden teplofil a druhý zimofil,díky za odpověd!
27. 02. 2017 21:55
Ahoj,
1.Níže jdou po nižší dráze (to je pak náchylnější na nasátí vzduchu ze subtropů)
2. Vzduch tedy nejde od Atlantiku, nýbř jde přes Iberijský poloostrov a Alpy ku nám odněkud z Afriky, profénován Alpami a zde hřebenem Beskyd a v Čechách částečně Šumavou. Čili studený sektor nám dá JZ/Z místo J. Takže srážky pro východ republiky 0,00 nic
Za pár dnů se situace bude opakovat:
Pak to jde jak přes kopírak až do neděle
Této situaci říkám ožralý zonál - Níže se tak nějak potácí, nemají takovou razanci ve smyslu postupu na východ a rády se zaseknou u Biskaje nebo před hřebenem Alp na západní části Evropy a vyblijou zde onen extra teplý a vysušený luft. Být léto, tak máme 35.
zatím
27. 02. 2017 23:15
No on toto není klasický zonál od Z, kdy by se k nám přechodně dostával i chladnější vzduch a v teplých sektorech na horách jen přechodně pršelo. Je to jak píše Adi, jakási SWc situace, možná něco mezi SWc1 a SWc3. Minulý týden zase ty níže šly moc severně a my byli jižně od polární fronty a tak s výjimkou pátku jsme byli de facto neustále v teplém sektoru, neboť studené fronty se jen otíraly o naše S hory. Být to v lednu, tak určitě není o nic chladněji, zejména pak na horách. Toto je vlastně jedna z vůbec nejteplejších možných představitelných situací. Stačí si třeba vzpomenout na konec ledna 2002 s max. až +19 st. nebo na Kyrill v lednu 2007. Jen v první pol. zimy bývají za dané situace častější inverze a tak se teplo nemusí v nížinách tolik projevit. Jakýsi Z blíže klasickému to bude ve středu a ve čtvrtek, kdy bude na horách většinou sněžit a teploty v max. by měly zůstat až na výjimky do 10 st. Dále je třeba vzít v úvahu i fakt, že slunce již dokáže přízemní vrstvy vzduchu více prohřát, a tak je ten pokles teploty s výškou výraznější, než třeba v prosinci, takže teploty na horách mohou být za dané situaci klidně nižší, i přes fakt, že v nížinách bude o několik st. tepleji. Ono si stačí uvědomit, když v prosinci či poč. ledna je předpovídána při Z proudění max. teplota 5/9 st., tak se i na horách obvykle předpokládá déšť, až třeba nad 1100 m. n. m. srážky smíšené a teplota v 850 hPa kolem nuly, zatímco třeba ve středu a čtvrtek bude při daných teplotách sněžit už třeba v 600 m. n. m. a v 850 hPa může být klidně i kolem -4 st. Max. až 9 st. pak třeba v dubnu mohou být i za situace, kdy v 850 hPa bude třeba -7 st. a sněhové přeháňky se za dané situace pak mohou objevit prakticky ve všech polohách.
28. 02. 2017 13:35
Ahoj,
ochlazení je zásadnější na západě, na Šumavě intenzivně sněží. Hranice sněžení bude hodně kolísat, ale nad 900 m.n.m. to bude až do pátku ve sněhu.
Centrální Šumava může dostat až 50 cm sněhu....to by znamenalo pravděpodobně zásadní prodloužení zimní sezony. O víkendu jsem byl na Modravě a běžecké trasy jsou již místy vytáté, ačkoli se to dalo přežít.
28. 02. 2017 21:58
Některé modely vrátily ochlazení kolem 8.3. Hlavně ECMWF a GEM. Jsem zvědav, co namalují zítra. Tato situace pokud by vyšla, mohla by přinést sněhový vrchol zimy, na pár dní.
01. 03. 2017 00:35
Ahoj,
Ano, Podle novějších modelů by se to mělo lámat už po 6.3
No uvidíme, Ecák vypadá moc pěkně na to, aby byl pravdivý
Jinak zde klasický přechod fronty na JZ/J způsob. Protivný vítr, teplota vystoupala navečer na 11 stupňů, (snad jen Karviná má víc) a ani kapka. Teda kapek pár, abych nekřivdil a mraky obkružují náš region.
01. 03. 2017 07:43
Adi my na tom nejsme o moc lépe, u nás nakonec 0,3 mm...
, dle odrazů to vymadalo na víc, ale maximálně zde mrholilo. Nepočítám s velkými srážkami ani dnes ani zítra, ale to nevadí, raději ať se to šetří na druhou půlku března
01. 03. 2017 07:52
Doporucuji sledovat po 5.3. hlavne TV nad skandinavii, potrebujeme aby posun byl pomaly a TN nad SE, potrebujeme ju vice na sever. Stale si myslim,ze hlavni ochlazeni prijde mezi 10 a 15.3 a pak uz jaro.
01. 03. 2017 12:18
@Tomfik: v té době by se nám ochlazení hodilo, děti mají jarní prázdniny a jak znám moji dceru, tak si sníh objedná- na horách už byla letos první týden v lednu, kdy měli třídenní sněhovou kalamitu, tak bych se nedivila, kdyby si dala repete
Ale pak už prosím jaro se vším všudy, po teplejších dnech dnes venku studená sprcha : silný vítr, pocitová teplota někde na nule.