24. 03. 2020 22:26
Samozřejmě, že má ohromný vliv, jestli je -5 nebo -8°C, jestli je to 4 nebo 10 hodin, jestli fouká nebo nefouká a jestli je vlhký nebo suchý vzduch.
Všechno dokáže hrát ohromnou roli. Zavřená poupata meruněk v narašeném růžovém pupenu obvykle snesou do -6 nebo -7°C, ale jakmile již se poupě pootevře a ukáže bílé okvětní lístky, -4 už jsou obvykle likvidační. Podobně je to i u jiných dřevin. U nás dnes bylo stejně, jako u dididiho, -8,7°C, včera dokonce -8,9°C. To je prostě moc pro jakoukoliv narašenou dřevinu.
Poškození nepoznáte podle toho, jestli jsou nebo nejsou (obvykle nejsou) spálené okvětní lístky květu, musíte se podívat na samičí pohlavní orgán květu, kdy pestík zčerná (leckdy až po X dnech). Pokud kvetou ovocné stromy a je -4 až -5°C, ve skutečnosti to znamená téměř 100% zmrznutí všeho klasického ovoce, ale okvětní lístky zůstávají v původním stavu a barvě! Až při teplotách pod -6°C obvykle zmrzají i okvětní lístky.
Další dílčí poškození, související s takto silným mrazem, jaký byl třeba u nás, se bude projevovat po dobu měsíců až let. Mrtvice a rakoviny v důsledku popraskaných a zaškrcených pletiv narašených stromu, mrazové desky na kmenech a větvích stromů, směřujících na jih a obecně ke slunci, snadný vnik houbových chorob do mikroskopicky poškozeného lýka rostliny a mnoho dalších chuťovek.
Jedinou naději na přežití některých pupenů mi dáva fakt, že byl a je vzduch velmi suchý, tak uvidíme, jaký to bude mít dopad. Evropské slivoně, evropské hrušně, jabloně, většina třešní a višní, mišpule, muchovníky, borůvky, brusinky, ovocné hlohy a kaliny, možná rakytníky a moruše očekávám bez poškození, ale to je tak 30% ovocné skladby. Na zbytku se určitě poškození projeví.
Vývoj počasí je nadále na blinkání. Ale co už, moc už toho ztratit nejde.
S Kaprem bych si to taky tááák rád vyměnil